Menü

Mit árul el a vizeletünk színe?

Talán ez ma tabutéma, azonban számos olyan betegség létezik, amelyre a vizelet megváltozásából lehet következtetni, így nagyon fontos dolognak tartom beszélni erről, hogy felismerjük a tüneteket. Magyarországon minden tizedik embert érint valamilyen vesebetegség, ezek pedig megelőzhetőek lennének.

A vizeletnek több színe is lehet, amely segít azonosítani, ha valamilyen betegségben szenvedünk. Egy vizeletvizsgálat nagyon sok információt mutat az egészségi állapotunkról, ezért is ajánlatos évente legalább egyszer vizeletvizsgálatra menni, illetve a veséink védelme érdekében figyelnünk kell arra, hogy fogyasszunk napi 2-2,5 liter vizet, étkezzünk egészségesen és ne cipeljük magunkon túlsúlyt.

Mi derül ki a vizeletünk színéből?

Ha színtelen, vagy átlátszó, az arra enged következtetni, hogy sok vizet ittunk, s itt kell megjegyezni, hogy a túl sok folyadék fogyasztása sem egészséges.

Ha fehéres, opálos a vizelet, akkor a vese nagy mennyiségű fehérjét ürít.

Ha halványsárga, akkor valószínűleg minden rendben van.

Ha azonban sötét narancssárga, (s ez nem reggel történik, amikor is ez teljesen normálisnak számít, hiszen az éjszaka sokáig tárolódott a húgyhólyagban a vizelet) akkor az napközbeni folyadékhiányra utalhat, illetve epeproblémára, ha huzamosabb ideig fennáll ez az állapot, akkor májbetegségre.

A piros, rózsaszín vizeletnél gondoljuk át, hogy nem ettünk -e valamely piros színű ételt, gyümölcsöt, ha nem étel okozza és véres a vizelet akkor az komoly húgyúti betegségekre hívja fel a figyelmet, orvoshoz kell fordulni.

Ha kék vagy zöldes szín jelenik meg, akkor az szokatlan genetikai állapotot jelez, magas kalciumszintet, vagy pedig bizonyos ételek fogyasztásának, bizonyos gyógyszerek hatásának köszönhető. Nem kell megijedni, de szükséges orvossal konzultálni.

A lila szín rendkívül ritka, ez veseelégtelenség jele lehet, orvoshoz kell fordulni lehetőleg azonnal, továbbá, ha a vizelet időnként habosnak tűnik, akkor is érdemes orvoshoz fordulni, mert valamilyen veseprobléma lehet a háttérben.

Egészségesen is ajánlott évente legalább egyszer felkeresni a háziorvost és egy általános laborvizsgálatot kérni, ha pedig kockázati tényezőkkel rendelkezünk, betegségeink vannak, vagy túlsúllyal küzdünk, akkor ezek rendszeres vizsgálata elengedhetetlenül fontos.

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.