Menü

Mit árul el a vizeletünk színe?

Talán ez ma tabutéma, azonban számos olyan betegség létezik, amelyre a vizelet megváltozásából lehet következtetni, így nagyon fontos dolognak tartom beszélni erről, hogy felismerjük a tüneteket. Magyarországon minden tizedik embert érint valamilyen vesebetegség, ezek pedig megelőzhetőek lennének.

A vizeletnek több színe is lehet, amely segít azonosítani, ha valamilyen betegségben szenvedünk. Egy vizeletvizsgálat nagyon sok információt mutat az egészségi állapotunkról, ezért is ajánlatos évente legalább egyszer vizeletvizsgálatra menni, illetve a veséink védelme érdekében figyelnünk kell arra, hogy fogyasszunk napi 2-2,5 liter vizet, étkezzünk egészségesen és ne cipeljük magunkon túlsúlyt.

Mi derül ki a vizeletünk színéből?

Ha színtelen, vagy átlátszó, az arra enged következtetni, hogy sok vizet ittunk, s itt kell megjegyezni, hogy a túl sok folyadék fogyasztása sem egészséges.

Ha fehéres, opálos a vizelet, akkor a vese nagy mennyiségű fehérjét ürít.

Ha halványsárga, akkor valószínűleg minden rendben van.

Ha azonban sötét narancssárga, (s ez nem reggel történik, amikor is ez teljesen normálisnak számít, hiszen az éjszaka sokáig tárolódott a húgyhólyagban a vizelet) akkor az napközbeni folyadékhiányra utalhat, illetve epeproblémára, ha huzamosabb ideig fennáll ez az állapot, akkor májbetegségre.

A piros, rózsaszín vizeletnél gondoljuk át, hogy nem ettünk -e valamely piros színű ételt, gyümölcsöt, ha nem étel okozza és véres a vizelet akkor az komoly húgyúti betegségekre hívja fel a figyelmet, orvoshoz kell fordulni.

Ha kék vagy zöldes szín jelenik meg, akkor az szokatlan genetikai állapotot jelez, magas kalciumszintet, vagy pedig bizonyos ételek fogyasztásának, bizonyos gyógyszerek hatásának köszönhető. Nem kell megijedni, de szükséges orvossal konzultálni.

A lila szín rendkívül ritka, ez veseelégtelenség jele lehet, orvoshoz kell fordulni lehetőleg azonnal, továbbá, ha a vizelet időnként habosnak tűnik, akkor is érdemes orvoshoz fordulni, mert valamilyen veseprobléma lehet a háttérben.

Egészségesen is ajánlott évente legalább egyszer felkeresni a háziorvost és egy általános laborvizsgálatot kérni, ha pedig kockázati tényezőkkel rendelkezünk, betegségeink vannak, vagy túlsúllyal küzdünk, akkor ezek rendszeres vizsgálata elengedhetetlenül fontos.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.