Menü

Az őszi-téli betegségek természetes gyógymódjai

Vannak olyan betegségek, amik inkább az őszi, téli időszakban kerülnek felszínre és nem mindig van szükségünk gyógyszeres kezelésre, ezért otthonunkban próbálkozhatunk házi praktikákkal, hogy gyorsabban gyógyuljunk.

Az év második felében érkeznek a jól megszokott légúti fertőzések, hiszen a hideg idő beköszöntével immunrendszerünk is gyengül. Nehezebben küzdjük le a bacikat, vírusokat, hiszen szervezetünk a még jó kis nyári időszakra van felkészülve. Akinek van gyermeke, tudja, hogy az őszi-téli hónapokban a közösségi élet velejárója a sok tüsszögés, orrfolyás, köhögés. Sokszor csak délutánra lobban be a betegség, amikor már csak ügyeletes orvosi ellátás van, mégis égető szükségünk lenne egy kis segítségre.

Nagyanyáink módszerei hatásosak, ezt a magam tapasztalatából is merem írni, de súlyosabb, nem múló tünetekkel, magas lázzal mindenképpen keressük fel háziorvosunkat a lehető leggyorsabban. De nézzük, mit is tehetünk mi, magunk, hogy hamarabb talpra álljunk.

Az egyik személyes kedvencem a gyömbér és a méz. A gyömbér antivirális és méregtelenítő képességének köszönhetően hatékonyan öli a vírusokat, izzasztó hatású, a méz pedig rengeteg vitamin tartalmaz, antiszeptikus, szintén antivirális, köptetőként is jól funkcionál és gyulladást is csökkent. Főzhetünk teát, amibe beleáztathatunk gyömbért és mézzel ízesíthetjük, de ha friss gyömbért veszünk, meghámozzuk, lereszeljük és mézbe keverjük, egyből mehet is egy finom teába. Ez egy igazi immunerősítő vitaminbomba.

A kakukkfű, a borsikafű, a bazsalikom és a boróka tea segít a fájdalmas nyelés elmulasztásában, és segítenek megszüntetni a felső légúti betegségek gyulladásait, kitisztítják az orrjáratokat, fertőtlenítik torkunkat. Köhögés esetén segítséget nyújthat a hagymatea és a pörkölt cukros víz vagy tej is. Éjszakai pihenésünket ilyen esetben támogathatjuk eukaliptusz illóolaj párologtatásával, mely elősegíti a légutak átjárhatóságát.

A kövirózsa az egyik legkiválóbb gyógynövény fülfájás esetén. Egy teljesen igénytelen, akár egy kis cserépben is eléldegélő növényről van szó, a sziklakertek közkedvelt zöldje. Leveleit szedve, annak levét kipréselve alkalmazzák. A fejet oldalra fordítva, a fájós fülbe pár cseppet cseppentve támogatja a gyulladás enyhülését.

Leginkább a nők körében ismeretesek az ilyentájt jelentkező felfázásos tünetek. Ezzel semmiképpen sem szabad játszani, mert nagyon komoly szövődményei is kialakulhatnak, azonnal forduljunk orvoshoz, amint ezt megtehetjük. Ellenben segíthetünk magunkon, hogy könnyebben átvészeljük a gyógyulás napjait. A kamillatea klasszikus fertőtlenítős és gyulladáscsökkentő szer, nem csak belsőleg, hanem külsőleg, ülőfürdőkén alkalmazva is hatásos. A csalántea mérsékelt, de a víz nagy mennyiségű fogyasztása átmossa, kvázi kimossa a szervezet érintett területeiről a kórokozókat.

Az influenzás, megfázásos időszak minden év vége közeledtével felüti fejét, ahhoz, hogy könnyebben átlendüljünk rajta, nézzünk körbe otthon, hogy milyen természetes gyógymóddal segíthetjük felépülésünket.

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?

Az önmagunknak támasztott mércék csapdájában

Kiváló eredménnyel érkezünk haza, de semmi különösebb figyelmet nem kapunk a környezetünktől és önmagunktól sem. Valami rendkívüli teljesítményt kell produkálni ahhoz, hogy felkeltsük más emberek érdeklődését, vagy éppen emberileg csinálunk rosszul valamit. Azt érezzük, hogy tökéletes látszatot tartunk fenn, miközben mégis lehangoltnak, depressziósnak érezzük magunkat, vagyis az önmagunkkal szemben támasztott mércék csapdájában rekedtünk.

A munkavállalói felmondás okai

A próbaidő alatti felmondásnak több indikátora is lehet, melyekre kiemelt figyelmet kell fordítania a cégeknek annak érdekében, hogy akár félévnyi szinte felesleges munkától kímélhesse meg magát. Fontos megjegyezni, hogy ebben a cikkben csak a munkavállalói oldalt vesszük figyelembe.

Rossz szokások, amik károsan hatnak az agyunkra

Ki ne szeretne minden nap friss és üde gondolkodással állni az életéhez, legyen az munka, magánélet, vagy bármi más. Íme pár tipp, miket érdemes elkerülni a nap folyamán.

Vállalkozni vagy alkalmazottnak lenni?

Vállalkozó vagy alkalmazott – Hogyan lehet biztos jövőképem? Gyakran halljuk, hogy jó lenne vállalkozni valamivel, és függetlennek lenni a főnöktől, vezetőktől. Valamint, hogy az üzletemberek jól keresnek. A valóságban azonban ez a kép sokkal árnyaltabb. De mi is az alapvető különbség a kettő között? Egyéni szinten mely választás lehet jobb?