Az őszi-téli betegségek természetes gyógymódjai
- Dátum: 2022.10.20., 06:53
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- bazsalikom, borsikafű, csalán, eukaliptusz, gyömbér, házi gyógymód, immunerősítő, kamilla, köhögés, kövirózsa, megfázás, méz, orrfolyás, ősz, tea, tél, torokfájás, tüsszögés, vitamin
Vannak olyan betegségek, amik inkább az őszi, téli időszakban kerülnek felszínre és nem mindig van szükségünk gyógyszeres kezelésre, ezért otthonunkban próbálkozhatunk házi praktikákkal, hogy gyorsabban gyógyuljunk.
Az év második felében érkeznek a jól megszokott légúti fertőzések, hiszen a hideg idő beköszöntével immunrendszerünk is gyengül. Nehezebben küzdjük le a bacikat, vírusokat, hiszen szervezetünk a még jó kis nyári időszakra van felkészülve. Akinek van gyermeke, tudja, hogy az őszi-téli hónapokban a közösségi élet velejárója a sok tüsszögés, orrfolyás, köhögés. Sokszor csak délutánra lobban be a betegség, amikor már csak ügyeletes orvosi ellátás van, mégis égető szükségünk lenne egy kis segítségre.
Nagyanyáink módszerei hatásosak, ezt a magam tapasztalatából is merem írni, de súlyosabb, nem múló tünetekkel, magas lázzal mindenképpen keressük fel háziorvosunkat a lehető leggyorsabban. De nézzük, mit is tehetünk mi, magunk, hogy hamarabb talpra álljunk.
Az egyik személyes kedvencem a gyömbér és a méz. A gyömbér antivirális és méregtelenítő képességének köszönhetően hatékonyan öli a vírusokat, izzasztó hatású, a méz pedig rengeteg vitamin tartalmaz, antiszeptikus, szintén antivirális, köptetőként is jól funkcionál és gyulladást is csökkent. Főzhetünk teát, amibe beleáztathatunk gyömbért és mézzel ízesíthetjük, de ha friss gyömbért veszünk, meghámozzuk, lereszeljük és mézbe keverjük, egyből mehet is egy finom teába. Ez egy igazi immunerősítő vitaminbomba.
A kakukkfű, a borsikafű, a bazsalikom és a boróka tea segít a fájdalmas nyelés elmulasztásában, és segítenek megszüntetni a felső légúti betegségek gyulladásait, kitisztítják az orrjáratokat, fertőtlenítik torkunkat. Köhögés esetén segítséget nyújthat a hagymatea és a pörkölt cukros víz vagy tej is. Éjszakai pihenésünket ilyen esetben támogathatjuk eukaliptusz illóolaj párologtatásával, mely elősegíti a légutak átjárhatóságát.
A kövirózsa az egyik legkiválóbb gyógynövény fülfájás esetén. Egy teljesen igénytelen, akár egy kis cserépben is eléldegélő növényről van szó, a sziklakertek közkedvelt zöldje. Leveleit szedve, annak levét kipréselve alkalmazzák. A fejet oldalra fordítva, a fájós fülbe pár cseppet cseppentve támogatja a gyulladás enyhülését.
Leginkább a nők körében ismeretesek az ilyentájt jelentkező felfázásos tünetek. Ezzel semmiképpen sem szabad játszani, mert nagyon komoly szövődményei is kialakulhatnak, azonnal forduljunk orvoshoz, amint ezt megtehetjük. Ellenben segíthetünk magunkon, hogy könnyebben átvészeljük a gyógyulás napjait. A kamillatea klasszikus fertőtlenítős és gyulladáscsökkentő szer, nem csak belsőleg, hanem külsőleg, ülőfürdőkén alkalmazva is hatásos. A csalántea mérsékelt, de a víz nagy mennyiségű fogyasztása átmossa, kvázi kimossa a szervezet érintett területeiről a kórokozókat.
Az influenzás, megfázásos időszak minden év vége közeledtével felüti fejét, ahhoz, hogy könnyebben átlendüljünk rajta, nézzünk körbe otthon, hogy milyen természetes gyógymóddal segíthetjük felépülésünket.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.