Menü

A melatonin lehetséges mellékhatásai

Az alvási gondokkal küzdők közül nagyon sokan keresik az alternatív megoldásokat problémáik enyhítésére, és ezek közé tartozik a melatonin szedése is. Ennek azonban mellékhatásai is lehetnek.

A melatonint az emberek szervezete is képes előállítani, de az utóbbi időben egyre többen nyúlnak olyan készítményekhez, amelyekkel pótolni tudják ezt a hormont. A melatonintartalmú készítményektől sokan az alvásproblémák megszűnését várják.

Bágyadtság, fáradtság

A melatonin egy természetes hormon, amelyet agyunk választ ki, hogy segítsen a cirkadián ritmus szabályozásában. Egyeseknél a melatonin hatása elnyúlhat, ami miatt úgy érezhetik, hogy nem aludták ki magukat, nem tudnak időben felkelni, ha pedig muszáj, akkor egész nap fáradtnak, nyúzottnak érzik magukat. Az ő esetükben a melatonin egyszerűen "túl jól" működik, de tulajdonképpen mégis az ellenkező hatást érik el vele, mint amit szerettek volna.

Álmatlanság

Vannak, akiknél a melatonin egyszerűen csak nem működik. Olyanok is vannak, akik arra számítanak, hogy a melatonin úgy működik, mint egy altató, pedig egyáltalán nem így van. Nem mindegy például, hogy mikor vesszük be. Legjobb, ha napnyugtakor, amikor agyunk automatikusan esti üzemmódra kezdni állítani testünket - a nem megfelelő szedés ugyanis szinte mindenkinél álmatlanságot okozhat. Melatonint semmiképpen se vegyünk be közvetlenül lefekvés előtt.

Fejfájás

Mindenki szervezete más, és sokaknál előfordul, hogy valamilyen új gyógyszer vagy táplálékkiegészítő szedésére kellemetlen tünetekkel reagál a szervezetük. A fejfájás is ezek közé tartozik. A fejfájás olyankor is gyakori, ha nem a megfelelő időben vesszük be a melatonint.

Emésztési problémák

Hányinger , székrekedés, gyomorbántalmak - ezekkel szinte bármilyen gyógyszer vagy táplálékkiegészítő szedésére reagálhat a szervezetünk. A melatoninnal is előfordulhat ugyanez. Éppen ezért először csak kis adagban érdemes beszerezni, mert mindenki szervezetére másképpen hat.

A melatonin szintje sötétedéskor emelkedik meg a szervezetben, hogy biztosítsa a pihentető mély alvást, a friss ébredést és az aktív, fáradtság nélküli nappalokat. A melatonin kiválasztása gyermekkorban van a tetőpontján, 20 éves kor után lelassul, 40 éves kortól jelentősen csökkenni kezd, míg időskorra teljesen megszűnik. Ezért ahogy öregszünk gyakran álmatlansággal vagy alvászavarral kell szembe néznünk.

Azonban az egyre növekvő alvászavarok hátterében megváltozott viselkedésünk is óriási szereppel bír. Későn fekszünk és sötétedés után is mesterséges fények vesznek bennünket körül. A számítógépek, TV illetve mobiltelefonok fényei összezavarják szervezetünk melatonin termelését, aminek inputja a retinán keresztül érkezik.

A melatonin szintünkre hatással van táplálkozásunk és bélflóránk összetétele is. A túlzott cukor és alkohol fogyasztás jelentősen csökkenti a test melatonin szintjét.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.