Szájzug-gyulladás: oka, tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.04.29., 16:41
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- cheilitis, egészség, fájdalom, gyulladás, kirepedezés, száj, vitaminhiány
A cheilitis angularis a száj sarkának (pontosabban a két ajak találkozási pontjának, a szájzugnak) a fájdalmas gyulladása. Kialakulása részben a rossz szokásokra, a nem megfelelő higiéniára vagy irritációra vezethető vissza, de nagyon gyakran valamilyen fertőzés is jelen van, ez okozza a kellemetlen tüneteket.
A cheilitis összefoglaló megnevezés, mely az ajkak és a száj sarkait érintő gyulladásos betegségeket jelzi. Ezek a problémák számos okra visszavezethetők, azonban a betegség kialakulásának mechanizmusa általában rendkívül hasonló.
A száj sarkában összegyűlő nyál irritáló hatással van a bőrre, a nyál meg is száradhat az ajkakon vagy a száj sarkában, ez pedig idővel a bőr kiszáradását és kirepedezését okozhatja. A száraz, irritált, kirepedezett bőr zavaró és fájdalmas, és gyakran éppen azzal igyekszik ezeket a kellemetlen érzéseket az érintett enyhíteni, hogy tovább nyalogatja a száját, újra és újra benedvesíti az ajkait. Ezzel azonban csak tovább fokozhatja a fájdalmakat.
A nyirkos, meleg, esetleg kisebesedett környezet nagyszerű táptalaja lehet a különböző kórokozóknak is, melyek könnyebben fertőzhetik meg a bőrt és gyorsabban szaporodhatnak el, további kellemetlenségeket okozva. A cheilitis éppen ezért lehet akár gombás vagy bakteriális eredetű is.
Természetesen, közvetlen irritáció is hozzájárulhat a gyulladáshoz, például kozmetikumok vagy ételek okozta allergiás reakció, sérülés vagy fényérzékenység. A legtöbb esetben több tényező együttesen okozzák a cheilitist.
Mi minden állhat a cheilitis hátterében?
A száj sarkának gyulladása úgynevezett multifaktorális betegség, vagyis több tényező együttes megléte okozza a panaszokat. A probléma kialakulásában szerepet játszhat minden olyan folyamat, alapbetegség, környezeti hatás, rossz higiéniás szokás vagy elváltozás, mely miatt a száj kiszáradhat vagy éppen fokozott nyáltermelődés következik be. Ezek közé tartozik többek között:
dermatitisz
tápanyaghiány (elsősorban a B-vitaminok, a cink és a vas hiánya)
allergiás reakció
fényérzékenység és a napfényre adott felfokozott reakció
szájszárazság
rosszul beállított, kopott műfogsor
fogszabályozó
az arc alsó részének torzulása (veleszületett vagy szerzett) foghiány vagy fogkopás miatt
a bőr megereszkedése
dohányzás
alkoholizmus
rossz szokások, kényszeresség (az ajkak nyalogatása, harapdálása, állandó rágógumizás)
kisgyermekeknél az ujjszopás és a cumizás
hideg és szeles időjárás (ami miatt kiszárad, kirepedezik az ajak)
Az irritációt okozó tényezők mellett a legtöbb esetben valamilyen kórokozó túlszaporodása is hozzájárul a gyulladás kialakulásához. A kórokozó lehet gomba (leggyakrabban Candida albicans) vagy baktérium (legtöbbször a Staphylococcus aureus), és az is könnyen előfordulhat, hogy párhuzamosan több fertőzés is jelen van.
A száj szélének gyulladása világszerte ismert és viszonylag gyakori betegség, férfiakat és nőket egyaránt, megközelítően azonos arányban érint. A probléma a leggyakrabban a kisgyermekeket, illetve az idősebb korosztály tagjait érinti, de természetesen felnőtteknél is előfordulhat.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?
Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?
Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?
Elalvás előtti rángatózás okai
Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?