Az álmatlanság okai, tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.05.02., 07:29
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- álmatlanság, alvás, alváselégtelenség, egészség, egészségesebb életmód, fáradt, insomnia, jóga, koncentrál, közérzet, mindennapok, nélkülözhetetlen, relaxáció, sport, stresszkezelési technikák
Az álmatlanságról, s annak következményeiről már írtunk korábban oldalunkon, azonban arról még nem esett szó, mitől alakul ki az álmatlanság és mit tehetünk ellene.
Alvással töltjük napunk egyharmadát, ez nélkülözhetetlen az egészségünkhöz, jó közérzetünkhöz, az insomnia (álmatlanság) egy tartós alvási probléma, mely kihat a mindennapokra. Az alvásra vonatkozó panaszok gyakoriak, a felnőttek 50 százalékát érinti valamilyen módon.
Milyen tünetei vannak az álmatlanságnak?
Nyilvánvalóan elsőként az elalvás nehézsége, vagy a nem túl mély alvás, amikor „mindenre” felébredünk és nehezen alszunk vissza, a felületes, nem pihentető alvás, vagy az átalvás nehézsége, illetve a korai ébredés. E tüneteknek „köszönhetően” szinte egész nap fáradtak vagyunk, megfájdulhat a fejünk, nem tudunk a munkánkra koncentrálni, vagy az iskolában odafigyelni.
Mi a kiváltó ok?
Általában testi vagy lelki probléma, pszichés állapot, életmódbeli vagy környezeti tényező.
Biztosan rizikófaktor a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a nem megfelelő életmód, a mozgáshiány, a stressz, a több műszakos munkarend, illetve a kisgyerekes családoknál a gyermekek megszületése utáni időszak.
Az insomnia akkor válik klinikai esetté, amikor már rontja a közérzetet, balesetveszélyes állapottá válik és egészségügyi problémák jelentkeznek. A hosszabb ideje tartó alváselégtelenséget komolyan kell venni és mielőbb orvoshoz fordulni!
Léteznek ma már úgynevezett alvás-centrumok, ahol az alváselégtelenségek kutatásával foglalkoznak.
Az enyhe problémákon segít általában és viszonylag hamar javulást mutat – altatók helyett - az egészségesebb életmódra való átállás, a relaxáció, a sport, a stresszkezelési technikák elsajátítása, a jóga.
Végül néhány rövid és egyszerű tanács még az álmatlanság megelőzése érdekében.
Keljünk minden reggel ugyanabban az időpontban
Kevesebb kávét igyunk! Kerüljük a nikotint, koffeint, alkoholt.
Sport! Rendszeresen!
Lefekvés előtt minimalizáljuk a „kütyü” időt, televíziót, mobilt és laptopot. Inkább olvassunk helyette!
Kerüljük a nehéz ételeket vacsoránál!
Legyen kényelmes és pihepuha ágyunk, hangulatos hálónk!
Engedjük el a napi gondokat, ne azokkal a fejünkben akarjunk aludni térni.
Mindenkinek pihentető alvást és nyugodt éjszakákat kívánok!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.