Az álmatlanság okai, tünetei és kezelése
- Dátum: 2023.05.02., 07:29
- Martinka Dia
- képek: pixabay.com
- álmatlanság, alvás, alváselégtelenség, egészség, egészségesebb életmód, fáradt, insomnia, jóga, koncentrál, közérzet, mindennapok, nélkülözhetetlen, relaxáció, sport, stresszkezelési technikák
Az álmatlanságról, s annak következményeiről már írtunk korábban oldalunkon, azonban arról még nem esett szó, mitől alakul ki az álmatlanság és mit tehetünk ellene.
Alvással töltjük napunk egyharmadát, ez nélkülözhetetlen az egészségünkhöz, jó közérzetünkhöz, az insomnia (álmatlanság) egy tartós alvási probléma, mely kihat a mindennapokra. Az alvásra vonatkozó panaszok gyakoriak, a felnőttek 50 százalékát érinti valamilyen módon.
Milyen tünetei vannak az álmatlanságnak?
Nyilvánvalóan elsőként az elalvás nehézsége, vagy a nem túl mély alvás, amikor „mindenre” felébredünk és nehezen alszunk vissza, a felületes, nem pihentető alvás, vagy az átalvás nehézsége, illetve a korai ébredés. E tüneteknek „köszönhetően” szinte egész nap fáradtak vagyunk, megfájdulhat a fejünk, nem tudunk a munkánkra koncentrálni, vagy az iskolában odafigyelni.
Mi a kiváltó ok?
Általában testi vagy lelki probléma, pszichés állapot, életmódbeli vagy környezeti tényező.
Biztosan rizikófaktor a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a nem megfelelő életmód, a mozgáshiány, a stressz, a több műszakos munkarend, illetve a kisgyerekes családoknál a gyermekek megszületése utáni időszak.
Az insomnia akkor válik klinikai esetté, amikor már rontja a közérzetet, balesetveszélyes állapottá válik és egészségügyi problémák jelentkeznek. A hosszabb ideje tartó alváselégtelenséget komolyan kell venni és mielőbb orvoshoz fordulni!
Léteznek ma már úgynevezett alvás-centrumok, ahol az alváselégtelenségek kutatásával foglalkoznak.
Az enyhe problémákon segít általában és viszonylag hamar javulást mutat – altatók helyett - az egészségesebb életmódra való átállás, a relaxáció, a sport, a stresszkezelési technikák elsajátítása, a jóga.
Végül néhány rövid és egyszerű tanács még az álmatlanság megelőzése érdekében.
Keljünk minden reggel ugyanabban az időpontban
Kevesebb kávét igyunk! Kerüljük a nikotint, koffeint, alkoholt.
Sport! Rendszeresen!
Lefekvés előtt minimalizáljuk a „kütyü” időt, televíziót, mobilt és laptopot. Inkább olvassunk helyette!
Kerüljük a nehéz ételeket vacsoránál!
Legyen kényelmes és pihepuha ágyunk, hangulatos hálónk!
Engedjük el a napi gondokat, ne azokkal a fejünkben akarjunk aludni térni.
Mindenkinek pihentető alvást és nyugodt éjszakákat kívánok!
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Hogyan vezess biztonságosan eső esetén
Az elmúlt hétben országszerte rengeteg csapadék leesett, megnehezítve ezzel a közlekedést. Csapadékos időben megváltoznak az útviszonyok, és érdemes óvatosabban vezetni, illetve odafigyelni néhány dologra, ha úgy döntünk ilyen időben is útra kelünk!
Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje
A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?
Szeptember avagy a vakáció vége
A szeptember kezdete hasonlóan ikonikus, mint az év első napja. Az ősz beköszöntével még akkor is felvesszük a „valóság fonalát”, ha az időjárás még mindig nyárias, a gyerekeknek elkezdődik az iskola, az emberek újult erővel térnek vissza a munkába, új kihívások és friss hobbik után néznek. Az iskolában hozzászoktunk ahhoz, hogy az ősz kezdetével indul el ismét a tanév, és ez az élmény annyira belénk ivódhat, hogy felnőttként is gondolhatunk a szeptemberre új kezdetként, egyfajta nem hivatalos évkezdésként, amit az iskolából viszünk magunkkal.