Menü

Az álmatlanság okai, tünetei és kezelése

Az álmatlanságról, s annak következményeiről már írtunk korábban oldalunkon, azonban arról még nem esett szó, mitől alakul ki az álmatlanság és mit tehetünk ellene.

Alvással töltjük napunk egyharmadát, ez nélkülözhetetlen az egészségünkhöz, jó közérzetünkhöz, az insomnia (álmatlanság) egy tartós alvási probléma, mely kihat a mindennapokra. Az alvásra vonatkozó panaszok gyakoriak, a felnőttek 50 százalékát érinti valamilyen módon.

Milyen tünetei vannak az álmatlanságnak?

Nyilvánvalóan elsőként az elalvás nehézsége, vagy a nem túl mély alvás, amikor „mindenre” felébredünk és nehezen alszunk vissza, a felületes, nem pihentető alvás, vagy az átalvás nehézsége, illetve a korai ébredés. E tüneteknek „köszönhetően” szinte egész nap fáradtak vagyunk, megfájdulhat a fejünk, nem tudunk a munkánkra koncentrálni, vagy az iskolában odafigyelni.

Mi a kiváltó ok?

Általában testi vagy lelki probléma, pszichés állapot, életmódbeli vagy környezeti tényező.

Biztosan rizikófaktor a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a nem megfelelő életmód, a mozgáshiány, a stressz, a több műszakos munkarend, illetve a kisgyerekes családoknál a gyermekek megszületése utáni időszak.

Az insomnia akkor válik klinikai esetté, amikor már rontja a közérzetet, balesetveszélyes állapottá válik és egészségügyi problémák jelentkeznek. A hosszabb ideje tartó alváselégtelenséget komolyan kell venni és mielőbb orvoshoz fordulni!

Léteznek ma már úgynevezett alvás-centrumok, ahol az alváselégtelenségek kutatásával foglalkoznak.

Az enyhe problémákon segít általában és viszonylag hamar javulást mutat – altatók helyett - az egészségesebb életmódra való átállás, a relaxáció, a sport, a stresszkezelési technikák elsajátítása, a jóga.

Végül néhány rövid és egyszerű tanács még az álmatlanság megelőzése érdekében.

Keljünk minden reggel ugyanabban az időpontban
Kevesebb kávét igyunk! Kerüljük a nikotint, koffeint, alkoholt.
Sport! Rendszeresen!
Lefekvés előtt minimalizáljuk a „kütyü” időt, televíziót, mobilt és laptopot. Inkább olvassunk helyette!
Kerüljük a nehéz ételeket vacsoránál!
Legyen kényelmes és pihepuha ágyunk, hangulatos hálónk!
Engedjük el a napi gondokat, ne azokkal a fejünkben akarjunk aludni térni.

Mindenkinek pihentető alvást és nyugodt éjszakákat kívánok!

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

A mesterséges intelligencia használatának előnyei és hátrányai

A mesterséges intelligencia-rendszerek legtöbbje biztonságos és hasznos, növeli a hatékonyságot és költségmegtakarítást tesz lehetővé, egyes rendszerek ugyanakkor kockázatokat is hordoznak magukba, ezért ezek szabályozást igényelnek.

Miért jó, ha van nyelvvizsgánk

Egy nyelvvizsga megszerzése számos előnnyel jár, mind az egyéni életben, mind a szakmai karrierben. A nyelvvizsga igazolja a nyelvtudásodat, ami növeli a munkavállalási esélyeket, lehetőséget ad a továbbtanulásra külföldön, és javítja a kommunikációs készségeidet a mindennapi életben is.

Tanulható a pozitív gondolkodás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, a pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Vajon tanulható a pozitív gondolkodás és ezáltal a boldogság?

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.