Menü

Az álmatlanság okai, tünetei és kezelése

Az álmatlanságról, s annak következményeiről már írtunk korábban oldalunkon, azonban arról még nem esett szó, mitől alakul ki az álmatlanság és mit tehetünk ellene.

Alvással töltjük napunk egyharmadát, ez nélkülözhetetlen az egészségünkhöz, jó közérzetünkhöz, az insomnia (álmatlanság) egy tartós alvási probléma, mely kihat a mindennapokra. Az alvásra vonatkozó panaszok gyakoriak, a felnőttek 50 százalékát érinti valamilyen módon.

Milyen tünetei vannak az álmatlanságnak?

Nyilvánvalóan elsőként az elalvás nehézsége, vagy a nem túl mély alvás, amikor „mindenre” felébredünk és nehezen alszunk vissza, a felületes, nem pihentető alvás, vagy az átalvás nehézsége, illetve a korai ébredés. E tüneteknek „köszönhetően” szinte egész nap fáradtak vagyunk, megfájdulhat a fejünk, nem tudunk a munkánkra koncentrálni, vagy az iskolában odafigyelni.

Mi a kiváltó ok?

Általában testi vagy lelki probléma, pszichés állapot, életmódbeli vagy környezeti tényező.

Biztosan rizikófaktor a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a nem megfelelő életmód, a mozgáshiány, a stressz, a több műszakos munkarend, illetve a kisgyerekes családoknál a gyermekek megszületése utáni időszak.

Az insomnia akkor válik klinikai esetté, amikor már rontja a közérzetet, balesetveszélyes állapottá válik és egészségügyi problémák jelentkeznek. A hosszabb ideje tartó alváselégtelenséget komolyan kell venni és mielőbb orvoshoz fordulni!

Léteznek ma már úgynevezett alvás-centrumok, ahol az alváselégtelenségek kutatásával foglalkoznak.

Az enyhe problémákon segít általában és viszonylag hamar javulást mutat – altatók helyett - az egészségesebb életmódra való átállás, a relaxáció, a sport, a stresszkezelési technikák elsajátítása, a jóga.

Végül néhány rövid és egyszerű tanács még az álmatlanság megelőzése érdekében.

Keljünk minden reggel ugyanabban az időpontban
Kevesebb kávét igyunk! Kerüljük a nikotint, koffeint, alkoholt.
Sport! Rendszeresen!
Lefekvés előtt minimalizáljuk a „kütyü” időt, televíziót, mobilt és laptopot. Inkább olvassunk helyette!
Kerüljük a nehéz ételeket vacsoránál!
Legyen kényelmes és pihepuha ágyunk, hangulatos hálónk!
Engedjük el a napi gondokat, ne azokkal a fejünkben akarjunk aludni térni.

Mindenkinek pihentető alvást és nyugodt éjszakákat kívánok!

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!