5 dolog, amin nem érdemes spórolni
- Dátum: 2023.05.12., 10:18
- Fort Molnár Henriett
- képek:pexels.com
- biztonság, cipő, élmény, étel, kutatás, pénz, ruha, spórolás, tudatosság, vitamin
Számos dolog létezik az életben, amin lehet és érdemes is spórolni, de vannak olyanok, amelyeken nem éri meg, mert hosszú távon minőségi romlást idézhetnek elő az életvitelünkben, egészségünkben. Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhányat, amelyek számomra fontosak, és amelyekkel kapcsolatban személy szerint – ha éppen megtehetem – nem számolgatom az aprót. (Persze régen én is számolgattam – az átállás nem könnyű.)
Vitaminok
Ez egy fontos pont. Az egészséghez napjainkban elengedhetetlen a vitaminok szedése: az életünk sokkal stresszesebb, mint elődeinké, és az ételek, amiket magunkhoz veszünk, már jóval kevesebb tápanyagot és vitamint tartalmaznak, mint 50 évvel ezelőtt. Ezért ajánlott mindig körültekintően vitamint vásárolni. Az akciós nem mindig a legjobb. Jó, ha utánanézünk, melyik a jobban felszívódó forma, és milyen adalékanyagokat adnak hozzá.
Étel
Számomra a legfontosabb, hogy mit adok a testemnek enni. Ha jót kap, az a lelkemnek is tápláló, mert a tudat, hogy egészséges ételt fogyasztok, az elmémre is pozitív hatással van. Sajnos tudom, hogy a legtöbb ember számára a legelső dolog, amin spórolni lehet, az az étel, de ez nem jó irány. Kutatások bizonyítják például, hogy a permetezett és a nem permetezett búzából készült lisztben más baktériumflóra található, ez pedig másként járul hozzá az emésztőrendszerünk működéséhez. Ezek után már érthető az is, hogy miért jobb a bio. Nem, nem átverés. Sajnos a permetszerek használatának az emberi szervezetre gyakorolt pontos, hosszú távú hatásai még mindig nem ismertek, de mi sem bizonyítja jobban a negatív hatásukat, minthogy a permetezést védőfelszerelésben végzik.
Biztonság
Legyen szó utazásról vagy mindennapi tevékenységekről, a biztonságon nem érdemes spórolni. Ha tehetjük, a gyermekeinknek inkább közép- vagy felsőkategóriás gyerekülést válasszunk, és a mindennapi játék során is figyeljünk oda a biztonságukra. Ugyanez természetesen ránk, felnőttekre ugyanúgy értendő. De megemlíthetnénk a szén-monoxid jelzőt is. Ha szükségünk van rá a lakásban, ne restelljünk beszerezni egyet!
Ruha és cipő
A kínai nem mindig rossz, de általában nem is jó. A legtöbb fast fashion ruhamárka az anyagot nem fenntartható forrásból szerzi, és a dolgozóit nem fizeti meg. Ha tehetjük, iktassuk be a lassú változást, hogy például évente egyszer fenntartható forrásból vásárolunk egy ruhadarabot, ami jól kombinálható, és sokáig kiszolgál minket. Így néhány év alatt lecserélhetjük a ruhatárunkat. Cipővásárlásnál ugyanezeket a szempontok megfontolandóak.
Élmények
Egyszer valaki azt mondta, hogy az egészséges élethez szükséges heti egyszer kimozdulni a városból, havi egyszer a „körzetből” és évi egyszer az országból. Nyilvánvalóan szerencsések azok, akik ezt megtehetik, de ha mi magunk éppen nem tartozunk ebbe a kategóriába, akkor sem kell elszomorodnunk. Élményekkel gazdagodni nemcsak százezrek kiadásával lehet. A közeli erdőben tett séta, piknikezés a barátokkal, az egyébként mindennapi tevékenységek más ruhába bújtatása mind-mind segíthetnek a feltöltődésben. Legyünk kreatívak, és érjük el, hogy a hétköznapi is szép legyen, hiszen mi az élet értelme, ha nem az, hogy élvezzük, és együtt megéljük?!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.