A stresszmentes élet titkai
- Dátum: 2023.05.17., 20:07
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egészségügyi problémák, hormon, időbeosztás, kiegyensúlyozott, kortizol, negatív, pszichoszomatika, rohanás, stresszcsökkentés, stresszkezelés, stresszmentes élet, szervezés, tippek.
Azt a kézikönyvet én is átpörgetném, ami egyszerű és gyors lépésekkel a stresszmentes élet felé visz, de sajnos kétlem, hogy ez ilyen pofonegyszerű lenne, azért mégis adjunk egy esélyt azoknak a lépéseknek, melyek ígéretet adnak arra, hogy megkönnyítik a napjaink stresszkezelését.
A stressz kérdésköre azért rettentően fontos, mert rengeteg betegségnek az alapja és ezért nem lehet figyelmen kívül hagyni, nem kezelni. A mentális egészségünk kihat mindenre, aki kicsit is tanulmányozta a pszichoszomatikát, tudja, hogy sok betegségünk lelki eredetű. Ha ugyan nem az összes.
A stressz csökkentése egészségügyi problémáktól óvhat meg. A stressz elleni küzdelemnek számos lépése lehet, pszichológusok szerint konkrét lista létezik erre, melyet áttanulmányozva kiegyensúlyozottabban élhetjük mindennapjainkat.
Nézzünk néhányat ebből a „toplistából”:
Az időbeosztásban rejlik az első lépés.
Este kikészíteni a másnapi dolgokat, elkészíteni előre a másnapi tízórait, időben indulni a találkozókra, előbb kelteni a gyerekeket reggel, elkerülve a rohanást (nekem még nem sikerült, háromgyerekes anyuka vagyok). Tény, hogy abban van igazság, ha szervezettebben éljük a napjainkat, felírjuk a napi teendőket, jobban beosztjuk az időnket, talán kevesebb – rohanásból fakadó – stressz ér bennünket.
Mondjuk nemet! A stressz sok esetben attól alakul ki, hogy olyat teszünk, amihez vagy semmi kedvünk vagy semmi időnk, mégis igent mondunk rá, mert nem akarjuk megbántani a másikat. Én magam még tanulom, mert nem könnyű, de lehet nemet mondani, sőt kell is!
Kerüljük a negatív embereket! Talán kezdhettem volna ezzel is, sőt jobb lenne most beilleszteni a cikk elejére. Miért? Mert rettentően rossz hatással vannak ránk az „energiavámpírok”, ne keressük a társaságukat, ezzel is önmagunknak teszünk jót. Helyettük keressük a vicces, humoros, pozitív gondolkodású emberek társaságát, ezzel önmagunknak teszünk jót.
Szakítsunk időt önmagadra, szeretem az „én idő” kifejezést, keressük meg az alkalmat és minden egyes nap szánjuk magunkra időt, arra, amit szívesen csinálunk, aki kikapcsol, ami örömmel tölt el. Egy kedves ismerősöm, János szokta mondani: „Minden nap szánj magadra egy órát! Vagy ha úgy érzed, hogy nincs rá időd – akkor kettőt.” Ez pedig tökéletes megfogalmazás.
Segíts minden nap valakinek. Legyen minimum egy napi jócselekedeted. Segíts egy járókelőnek az utcán vagy egy gyereknek, idős embernek a bevásárlóközpontban, a buszmegállóban, a hivatalokban, a tömegközlekedéskor bárhol, amiben csak tudsz. Vedd észre, ha valaki segítségre szorul!
Vegyél egy forró fürdőt! Nem is én lennék, ha ezt nem szorítanám be ide a sorok közé. Sok lelki, testi bajra jó hatással van, amikor „világvége” hangulatban vagyunk.
A stressz alapvetően egy fiziológiai reakció is, amely lehetővé teszi számunkra, hogy gyorsan alkalmazkodjunk a körülöttünk lévő világ változásaihoz, a vészhelyzetekhez, bizonyos hormonok, köztük a kortizol felszabadulását fokozva. A krónikus stressz számos egészségügyi problémát okoz.
Hogy birkózzunk meg vele?
Csodapirula nincs a stresszoldásra, azonban van rengeteg mód arra, hogy csökkentsük ezeket a tüneteket, mint például a zenehallgatás, a rajzolás, a festés, a tánc, a rendszeres sport, a meditáció, egy jó film, a barátokkal eltöltött idő, a kertészkedés, egy egészséges étrend, melyek már néhány hét után pozitív változásokat idézhetnek elő stresszes mindennapjainkban.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!