Menü

A fáradtsàg lehetséges okai

Gyakran érzi úgy, hogy teljesen kimerült? Nincs ereje semmihez, folyton álmos és nem tudja, mi lehet az oka? Gondolta volna, hogy az esetek nagy részében az életmódod a bűnös? Íme, kilenc gyakori ok, amely fáradtságot okozhat.

Az állandó fáradtságérzet az egyik leggyakoribb probléma a népesség körében, melyet befolyásolhat az életvitel. Előfordulhat, hogy valaki egészséges életmódot folytat és nincsen egészségügyi problémája sem, mégis rátelepszik egy kellemetlen érzés: az állandó kimerültség.

1. A fizikai aktivitás hiánya

Talán nem gondolunk rá, hogy a testedzéstől nem fáradttá, hanem éppen energikusabbá válhatunk, pedig így van. Edzés közben számos olyan anyag termelődik a testünkben, melyek segítenek a frissességünket megőrizni vagy elérni. Tehát az az energia, amit a mozgásra fordítunk, többszörösen térül meg.

2. Rossz alvási szokások

Az álmosság ugyan nem azonos a fáradtsággal, de gyakran a kialvatlanság okozza a kimerültséget. Érdekesség, hogy a túl kevés, illetve rendszertelen alvás mellett esetenként a túl sok alvás is állandó fáradtsághoz vezethet. A leghatékonyabb, ha rendszeresen, minden nap azonos időben fekszünk le aludni, és csak annyit alszunk, amennyire tényleg szükségünk van. Ha kialakul egy egészséges alvási rutin, meglepően frissnek és energikusnak fogjuk érezni magunkat nem csak ébredéskor, hanem egész nap, ezért ez kulcsfontosságú kérdés!

3. Testsúlyproblémák

Amellett, hogy a csontozatot és az egész szervrendszert megterheli a túlsúly, az elhízás alvászavarhoz is vezethet. Ezek közül a leggyakrabban az alvási apnoé jelentkezhet, melynek jellegzetes tünete az éjszakai légzéskimaradás, ami akár többszáz alkalommal is előfordulhat egyetlen éjszaka folyamán. Ez az alvászavar szívproblémákhoz is vezethet. Ha az alvási apnoe tüneteit észleli, forduljon orvoshoz kivizsgálás céljából!

4. A terhesség első jele lehet

Terhesség esetén az egyik legelső, és legkönnyebben észrevehető változás az alvási ritmus összezavarodása és a fáradtság érzete. Az első trimeszterben a testben hatalmas változások zajlanak le, ezért ilyenkor jellemző az általános kimerültség a nőkre. Figyelmeztető jel lehet, ha az alvási rutinunktól teljesen eltérő, korábbi időpontban fáradunk el ok nélkül.

5. Elégtelen folyadékfogyasztás

A folyadékháztartás felborulásának egyik első tünete a szájszárazság és a bőr kiszáradása mellett a fáradékonyság. A szervezetünk normális működéséhez, ezáltal a jó közérzethet is elengedhetetlen a kellő mennyiségű folyadékbevitel, amely felnőttek esetén 2-2,5 liter naponta, melyet az elfogyasztott ételekből és folyadékokból nyerünk ki. Nagyon fontos, hogy ne csak a hőséggel járó nyári időszakban, hanem a többi évszakban is fokozottan figyeljünk a folyadékpótlásra, és ne csak akkor igyunk, ha megszomjazunk.

6. Reggeli nélkül indítja a napot

Nem véletlenül hallhattuk gyermekkorunk óta, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés. Ennek ellenére sokan kihagyják a napindító étkezést, esetleg nem megfelelő élelmiszereket fogyasztanak reggelire. Pedig az egészséges reggeli beindítja az anyagcserét és energiával lát el, hiányában viszont könnyen fáradttá, lassúvá válhatunk. Jó választás reggelire a tojás, a sovány tejtermékek, a teljes kiőrlésű péksütemények vagy a zabpehely.

7. Vashiány, vérszegénység

Gyakori oka a kimerültségnek a vashiányos étrend, illetve maga a vashiány. A nők különösen hajlamosak a vashiányra (vashiányos vérszegénységre), főleg ha erős a menstruációs vérzésük.

8. Cukorbetegségre is utalhat

A szakértők szerint a cukorbetegség jellemző tünete a súlyos kimerültség. A kettes típusú diabétesznek viszont sokaknál nincsenek ilyen tünetei. Javasolt a rendszeres vércukorvizsgálat, illetve egyéb társuló tünetek (pl. bőrviszketés, szájszárazság, gyakori vizelési inger, látásromlás) esetén az orvosi vizsgálat.

9. Gyógyszerszedés

Bizonyos orvosságok gyakori mellékhatása a fáradtság. Legtöbbször a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, a altatók, szorongásoldók és sz antidepresszív szerek okozhatnak fáradékonyságot.

Amikor egy új gyógyszert kezd szedni, a szervezetének idő kell, amíg hozzászokik. Ha azonban hetek múltán is fáradtságot érez, ideje orvoshoz fordulni.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.