Menü

Házi praktikák napégés ellen

Legjobb válasz és módszer természetesen, ha le sem égünk a napon és elkerüljük ezt a problémát, azonban, ha már megvan a baj, akkor a következő praktikákkal érdemes kezelni.

A fényvédő készítmények használatának fontosságáról nem véletlen lehet ódákat zengeni, nagyon veszélyes a bőrrák, mely előfordulásának rizikója jelentősen fokozódik minden mértéktelen napozással eltöltött idővel. A melanóma előfordulásának a kockázata megduplázódik a rákvörösre sült (=égett) bőr esetében, ha valaki életében többször is megégett a napon, akkor a kockázat igen magas lehet. Az ultraibolya-sugárzás gyerekkorban még veszélyesebb.

Mit lehet tenni, ha már megtörtént a baj?

Meg kell különböztetni enyhébb és súlyosabb panaszokat.

A napégés enyhébb formáinál mindössze enyhe bőrpír és minimális fájdalom jelenik meg, ám súlyosabb esetekben a bőr felhólyagosodik, megpirul, hámlani kezd, felborulhat az elektrolit-egyensúly (=sóháztartás), a legsúlyosabb esetben pedig életveszélyes, sokkos állapot is előfordulhat.

A napégést szenvedett bőr ki van téve a fertőzéseknek, könnyen baktériumok, vírusok, gombák áldozatául eshet, ezért nem lehet bármit rákenni, a házi praktikák nagy része elfelejtendő a fertőzés veszélye miatt, ezért patikában kell segítséget kérni, vagy súlyosabb esetben orvoshoz fordulni.

A hűvös pakolások enyhíthetik a forróságérzetet, de nincs szükség jeges vagy túl hideg kezelésekre, a bőrre helyezett jégkocka vagy fagyasztott borsós zacskó vagy a tejfül ötlete sem jó megoldás a szakértők szerint és jobb hinni nekik. Próbálkozzunk inkább a patikában felírt krémekkel vagy spray-kkel, ezek javasolhatók erre a célra. A spray a legjobb, mert meg sem kell érinteni a fájó bőrt.

Enyhébb esetben, enyhe bőrpír és fájdalom jelentkezésekor a napozás utáni bőrápoló, hűsítő gélek azonnali megoldást és komfortérzetet nyújtanak. Hűsítő hatást fejtenek ki a hidrogél jellegű készítmények, ezek kíméletes felvitelével is hatásosan enyhíthetők a panaszok.

A gyógynövényes készítmények palettáját tekintve az aloe vera tartalmú készítmények bizonyulnak igen hatásosnak. Nagyon súlyos esetben a nem-szteroid gyulladáscsökkentő hatóanyagok szájon át történő szedése csökkentheti a fájdalmat, a gyulladást, és az esetlegesen fellépő lázat.

Kerülendőek a fürdősók, a szappanok, az erős hatású tisztítószerek, az olajok és a parfümök.

A bőr gyógyulásának a velejárója a viszketés, hámlás, ennek vakargatása, kaparása egyáltalán nem ajánlott!

Ha pedig már egyszer megtörtént a baj és „megégettük” magunkat (szó szerint), akkor jobb a jövőben odafigyelni és elkerülni a megismétlődés lehetőségét! Védeni kell bőrünket fényvédő készítményekkel, folyamatosan gondoskodni kell megfelelő mennyiségű folyadékbevitelről és kerülni kell a napo 11 és 15 óra között!

Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?