Menü

Dolgok, amik tönkreteszik a kapcsolatot

Kapásból fel tudunk sorolni egy csomó olyan tényezőt, ami elengedhetetlen a jól működő kapcsolathoz. Ilyen például a kommunikáció, az őszinteség és a nyitottság.

Egyoldalúság

Egy jó kapcsolat működésébe mindkét fél fektet energiát. Könnyen felborul az egyenlőség, ha az egyik fél úgy érzi, sokkal többet ad, mint amennyit a partnere beletesz a kapcsolatba.

Az empátia hiánya

Az empátiának különböző formái léteznek, ideértve a másik nézőpontjának elfogadását vagy az együttérzés kifejezését, ha a partnered nehéz helyzetben van. Ha az egyik fél nem tud együttérezni a partnerével, támogatni is nehezebben fogja tudni, ezek nélkül pedig a kapcsolat nem lesz hosszú életű.

Megvetés

Kutatások eredményei szerint a partnerek közötti megvetés vetíti leginkább előre a szakítást. A kudarcra ítélt kapcsolatokban a negatív érzelmek kifejezése 5:1 arányban van jelen a pozitív érzések kifejezésével szemben, míg az egészséges kapcsolatokban fele-fele arányban vannak a pozitív és a negatív érzelmi megnyilvánulások.

Játszmák

A jó kapcsolatok alapja az egymás iránt bizalom. Amikor az egyik fél folyton a másikat hibáztatja, olyan helyzeteket teremt, amik veszekedéseket generálnak, a kapcsolat idővel szétesik. Gyakori jele ennek a gaslighting, a másik állandó hibáztatása, túlérzékenynek titulálása.

A kommunikáció hiánya

A kapcsolatok működéséhez elengedhetetlen a nyílt, őszinte és rendszeres kommunikáció. Azok a párok, akik ritkán beszélgetnek, kerülik a problémák megvitatását vagy a konfliktusok megbeszélését, nagy eséllyel nem maradnak sokáig egymás mellett.

A kapcsolat karbantartásának hiánya

A hosszú távú kapcsolatokon dolgozni kell, a partnereknek tenniük kell azért, hogy működjön a dolog. Minőségi időt kell együtt tölteni, gondoskodni kell egymásról és ki kell elégíteni egymás testi, érzelmi és mentális szükségleteit. Ezek nélkül a kapcsolat hamar kiüresedik.

Hűtlenség

A hűtlenség túlmutat a megcsaláson – ami már önmagában elég indok lehet a szakításhoz. Ha az egyik fél szinte minden idejét a saját elfoglaltságaival, barátaival vagy munkatársaival tölti, miközben nem szakít időt a párjára, a kapcsolat nem fog sokáig tartani.

A véleménybeli különbségek

Lehet, hogy egyikőtök már családot alapítana, míg a másik élvezné még a gondtalan életet. Ne hozzatok elhamarkodott döntéseket, ne sajnáljátok az időt arra, hogy megbeszéljétek a közös döntéseket. Ne vegyétek semmibe egymás véleményét, mert természetes, ha az nem egyezik meg minden pontban.

Ha egy hosszantartó kapcsolatra vágytok, ne taszítsátok háttérbe más, fontosabb dolgok miatt. Szánjatok időt egymásra, a kapcsolatra.

Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.

Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.