Felejthetetlen nyaralások a vidéki nagymamánál
- Dátum: 2023.07.10., 06:40
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- együtt, falu, gyümölcs, mama, nagyszülők, nyár, nyaralás, papa, szabadság, szünidő, vidék, vidéki élet, zöldség
A nyári táborok ma már egy vagyonba kerülnek. A gyerek jól érzi magát és gondoskodnak az ellátásáról is. Kortársai között lehet, és egész napra van valami program, amiben elfáradhat. De az igazán szerencsés csemetéknek, mindez ingyen van. Vidéken nyaralhatnak a nagyinál! De miért szuper lehetőség, annak, akinek megadathat a nagymamánál és nagypapánál „táborozni”?
Hirtelen kitágul a gyermek számára a világ, a szabadban lehet, friss levegőn, sok mozgás és természetközelségben. A csemete számára hirtelen karnyújtásnyira lesz mindaz, amit eddig csak a tankönyveiben olvasott vagy meséltek neki. A környezethez való viszonya nagyon gyorsan fejlődik ilyenkor. Olyan dolgokat tanul meg, amit egyébként nem is tudna. Illetve olyan élményeket szerezhet, ami egész élete során elkíséri. Vidéken vagy falun bármikor láthatja a kertben a növényeket, gyümölcsöket és a háziállatokat is. Megtanulja, hogyan kell az állatokat gondozni, hogyan kell velük bánni, mennyi munka, mire a zöldség, gyümölcs az asztalra kerül. Sőt akár frissen a kertből kóstolhatja ezeket.
Sajnos egyre több gyerek nem ismeri fel a konyhakerti növényeket, keverik őket és a játékban fogalmuk sincs róla, hogy mi az a tyúk vagy tehén. Sokan nem is látnak háziállatokat élőben csak könyvekből tanulják meg, melyik hogy néz ki és milyen hangot ad ki. Természetesen ez nem a gyerek hibája, és a szülőre se lehet kenni, mivel nyilván a paneltömbben nem tartunk kacsát, libát stb. Ezért mondhatjuk azt, hogy jó lenne, ha minden városi gyereknek lenne egy vidéki nagymamája.
Nyaraláskor a kicsik is belecsöppen a borsó és babfejtésbe, a meggy-magozásba, szüretelésbe. Ezek a tevékenységek erősítik a kézügyességét, fejlesztik a finommotorikáját, ami jól jön majd az írástanulásnál. Megismerik a napszakok változását és jellemzőit is. Ugyanis kora reggel még a harmatos, friss fű fogadja, délben már a forró nap süti a kezét, sötétedés után pedig az esti hűs levegő cirógatja. Megcsodálhatja a naplementét és a napfelkeltét.
A nagyi mindig a kedvenc ételekkel kényezteti az unokáit. Mindenkinél hamarabb elkészíti a finomságokat, eközben a csöppség végignézheti a munkafolyamatokat, de akár be is segíthet. Ő maga gyűjtheti össze a hozzávalót, gyúrhat tésztát, készíthet tölteléket. Mivel a távoli nagyszülőknek általában csak néhány hetük van az unokáikra, ezért megtesznek mindent a kényeztetésük érdekében. Emellett pedig a mamát és papát, mindenre rá lehet beszélni, így az otthoni, szülők által felállított szabályok ilyenkor nem érvényesek.
Új barátságokat is köthet, mert valószínűleg a szomszéd nagyik unokái is ott nyaralnak, vagy éppen ott élnek az adott településen. Az együtt játszás során, pedig fejlődnek a gyerek társas készségei, beindul a szociális tanulás, fejlődik a kommunikációs és beilleszkedési képessége, valamint a kezdeményező és kompromisszumkészsége is.
Gyakran a könyvek is lekerülnek ilyenkor a papa könyvespolcáról, de az is lehet, hogy a nagyszülők mesélnek szebbnél szebb és izgalmas történeteket. Emellett pedig a történelemre is jut egy kis idő, hiszen tudjuk, hogy a régmúltról és „az én fiatal koromban ezek történtek” mondatok kihagyhatatlanok a papa, mama szájából.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.