A szétnyílt hasizom
- Dátum: 2023.10.13., 15:26
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- egészségügyi, esztétikai, hasfal, hasizom, hasprés, jelek, kezelés, kezelhető, orvosolható, önvizsgálat, rectus diastasis, regenerálódik, speciális tréning, szétnyílt hasizom, terhesség, torna, tünetek
Nagyon sok nőt, anyukát érint szülés után a szétnyílt hasfal, vagy idegen kifejezéssel élve a „rectus diastasis” problémája, szerencsére erről már egyre többet hallani és hozzá a megfelelő kezelés is elérhető.
A magam részéről túl vagyok három terhességen és egy szétnyílt hasfal miatti sérvműtéten, ezért is örülök, hogy ma már többet foglalkoznak a témával és számtalan speciális torna is segíti orvosolni, illetve megelőzni a problémát, ezt fontosnak tartom, hiszen ezzel az egészségügyi és esztétikai problémával sok anyuka küzd.
Sajnos nemcsak esztétikailag zavaró a szétnyílt hasizom, hanem egészségügyileg is gondot okozhat, például köldöksérvet, mely igen fájdalmas és kellemetlen probléma.
Nem járok messze az igazságtól, ha azt mondom, a szétnyílt hasfal a terhesség velejárója, pláne többedik terhességnél. Az egyenes hasizmok eltávolodása a babavárás alatt alapvetően egy teljesen természetes folyamat, hiszen ahogy a magzat növekedik, úgy „csinálja a helyet magának”.
Szerencséseknél a terhesség után, a szülést követő néhány héten belül elmúlik, ám vannak, akiknél sajnos nem tud a test ilyen jól regenerálódni és visszaállni az eredeti állapotra, ekkor an szükség például speciális tornára.
Miért kell foglalkozni a szétnyílt hasfallal?
A rectus diastasis kezeletlenül később sérvhez, törzsgyengeséghez, derék- és hátfájáshoz is vezethet, ezért fontos idejében felismerni a jeleket, és szakértő segítséget kérni, ugyanis a szétnyílt hasizom célzott tornával orvosolható.
Honnan tudjuk, hogy szétnyílt hasizommal van dolgunk?
Nos a vizsgálat egyszerű, otthon is elvégezhető, ehhez le kell feküdni egy kemény, szilárd felületre, felhúzni a térdet úgy, hogy közben a talpunk a földön maradjon. Egyik kezünket a tarkón tartva végezzünk néhány hasprést, másik kézzel pedig nézzük meg, hogy a hasunkon, köldökmagasságban besüllyednek-e a hasfalba. A két izom közötti rést tudjuk ezzel kitapintani, s ha az izmok közötti távolság két ujjnál szélesebb, akkor szétnyílt hasfallal van dolgunk.
A szétnyílt hasizom nem egy rejtett probléma, könnyen felismerhető, akár a fent írt vizsgálattal, akár azzal, hogy megfigyeljük a tüneteket. A leggyakoribb tünet, hogy a has hónapokkal a szülés után sem húzódik vissza, továbbra is kidudorodik.
Mivel a harmadik terhességemet már egy sérvműtét után vállaltam, így nagyobb hangsúlyt fektettem a megelőzésre, gyógytornász által összeállított speciális, a légzéssel is összehangolt mozdulatokból álló tornára.
A szétnyílt hasizom legtöbb esetben funkcionális hasizom tréninggel kiválóan kezelhető, türelem és gyakorlás kell hozzá és egy jó gyógytornász, aki helyesen mutatja meg a mozdulatokat.
Javaslom a neten fellelhető hasizom összezáró tornákat, videókat, melyekkel nagyon hatékonyan előzhető meg illetve kezelhető a probléma. Fontos elmondani, hogy a szétnyílt hasizom esetén tilos „ész nélkül” haspréseket, felüléseket végezni, ezzel sokat rontunk a problémán, helyette a speciális hasfalösszezáró tornagyakorlatokat kell helyesen kiviteleznünk.
Miért hullik ősszel jobban a hajunk?
Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.
Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma
Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.
Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás
Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.
Mi a seborrhoea?
A seborrhoea nem más, mint a bőr fokozott faggyútermeléssel járó betegsége. A faggyúmirigyek fokozott mennyiségű és megváltozott minőségű faggyút termelnek. A kísérő körülményektől függően többféle kórformában jelentkezhet.
Így lehet csökkenteni a demencia kockázatát
A demencia kialakulása nagyon is valós veszélyt jelent bárkire nézve. Néhány életmódbeli változtatással viszont sokat tehetünk azért, hogy csökkentsük a kockázatát.