Menü

Köhögés elleni házi praktikák

A köhögés valamilyen betegség tüneteként jelentkezik, ami nagyon megterhelő nem csak a szervezetünk, de az idegrendszerünk számára is. Fájdalmat okoz, kimerít, viszont nem csak gyógyszerrel lehet enyhíteni a tüneteket. Íme néhány házi praktika köhögés ellen.

A köhögést sokféle dolog okozhatja, egy asztma, allergia, poros, száraz levegő, vírusos megbetegedések, de egy kellemetlen reflux velejárója is lehet. Bizonyos esetekben érdemes nem csak a gyógyszeres szekrényeb nyúlni, hanem kinyitni a spájz ajtaját, előszedni a nagyik régi recepteskönyvét és utána olvasni, hogy mit tehetünk a tünetek enyhítésének érdekében.

Éppen úgy írom ezt a cikket, hogy öt napja alig bírok ki 2-3 percet köhögés nélkül, elkaptam valami nagyon durva betegséget. Két gyógyszerész is van a közvetlen környezetemben, sejtem, hogy most mindenki maga elé vizionálja a házipatika összes dobozát, ahogy kutatok köztük. Az elképzelés nem áll messze a valóságtól, de hozzá kell tennem, hogy utálok gyógyszert szedni és előnyben részesítem a természetes gyógymódokat, ebből merítek most egy csokorra valót.

Az első, amit tehetünk, hogy párásítjuk a lakást. Egy hidegpárásítót használjunk illóolajokkal, például eukaliptusszal, ami segít megnyitni a légutakat, megkönnyítve a légzést. Tegyünk mellé citrom illóolajat is, ez pedig tisztítja és fertőtleníti a levegőt.

Inhaláljunk! Aki bírja a meleg gőzt, fogjon egy lábost, forraljon benne vizet, tegyen bele kakukkfüvet, kamillát, törölköző a fejre és hajoljon a lábos fölé. Vigyázzunk a forró vízzel, nehogy leforrázzuk magunkat. Aki nem bírja a meleget, próbáljon keríteni egy inhalátort, ami salvus vizet öntve és úgy elindítva segíthet felszakítani a lerakódásokat a légcsőben és az orr üregeiben.

Ne felejtsük el, hogy betegségek leküzdésében az egyik legfontosabb teendő az, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, lehetőleg tiszta vizet. Ez egyrészt segít kimosni a szervezetünkből a bajos elemeket, másrészt a hurutos köhögésnél segít könnyebben kipucolni a légzőrendszert. Főzhetünk teát is, például a gyömbér-, a csalán-, az édeskömény- és a hagymatea kiváló köhögéscsillapító. A hagymát egy az egyben fel kell főzni vízben, majd ízlés szerint ízesíteni. Naponta maximum háromszor fogyasszuk. Anyukám bevált receptje a pörköltcukros víz. Cukrot kicsit megpörkölünk, majd nagyon óvatos, lassú mozdulattal elkezdjük folyamatos keverés mellett felönteni vízzel és összefőzzük, ha kihűlt, nem kell sokat inni belőle, de igen hatásos.

Nagyik bevált módszere a disznózsírral való kenegetés. Este, lefekvés előtt kenjük be a mellkasunkat, tegyünk rá ruhát és vegyünk fel egy olyan trikót, pólót, amit nem sajnálunk, ha zsíros lesz. A főtt, összetört krumplit is ajánlják, melyet langyosan egy kendőbe hajtva a mellkasra helyezve egész éjjel borogatásként használhatunk.

A köhögés kellemetlen, nem hagyja pihenni az embert, sokáig elhúzódhat, ezért érdemes nem csak a gyógyszertári köptetőkkel és köhögéscsillapítókkal segíteni magunkon, hanem nagymamáink házi praktikáival is könnyíteni a helyzeten.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.