Menü

A szaunázás jótékony hatásai, betartandó szabályai

Finnországban, ahonnan a szauna ered, évszázadok óta ez a legtermészetesebb egészségmegőrzési módszer. A forró kabin utáni hideg vizes mártózás rendkívül hatásos méregtelenítési mód, azonban nem ajánlott mindenkinek.

Gyakran hallhatjuk, hogy milyen egészséges a szaunázás és hogy mennyi jótékony hatással bír, azt viszont a többség nem tudja, hogy a szaunázásnak saját szabályrendszere, etikettje van.

Meztelen szaunázzunk, vagy ruhában?

A közszaunákban alapelvárás a meztelenség (kivéve Franciaországban és Nagy-Britanniában), azonban Magyarországon, mivel a legtöbb finn szauna koedukált, teljesen elfogadott a fürdőruha használata, ám ez a tevékenység is megkövetel egy etikettet, amivel nem árt tisztában lennünk.

A természetes gyógymódok mindegyikére igaz – így a szaunára is, hogy megvannak a maga szabályai. A szaunázás után fontos a helyes folyadékfogyasztás, hiszen az izzadsággal sok folyadékot veszítünk. Sokat ronthatunk az eredményen, ha a szaunázás előtt vagy a szünetekben iszunk, hiszen így elmarad a várt hatás a szövetekben.

Fontos tehát, hogy a szaunázás UTÁN igyunk, lehetőleg vizet.

Mikor nem javasolt szaunázni?

Többek között magas lázzal járó, gyulladásos megbetegedések, illetve szívelégtelenség esetén, szívinfarktus után legalább fél évig. Vérnyomásproblémákkal sem javasolt, különösen tilos be nem állított magas vérnyomás esetén, valamint veseelégtelenségben szenvedőknek, ahogy pajzsmirigy-túlműködés esetén is kerülendő.

Nem ajánlott szaunázni ittas állapotban és közvetlenül evés után sem, mert ezek a tevékenységek rosszullétet eredményezhetnek. Ne menjünk szaunázni akkor sem, ha fertőző betegségben szenvedünk, mert nem csak saját állapotunkon ronthatunk, hanem másokat is megbetegíthetünk. A szaunázás várandós nők esetében sem javallott, ugyanis a magzat nem tudja leadni a magas hőt!

Minden szauna típus (finn szauna, gőzszauna, infraszauna) más élettani hatásokkal bír – amennyiben szeretnénk rendszeresíteni életünkben ezt a tevékenységet, kérjük ki orvosunk tanácsát.

A legtöbb szauna típus esetében az az általános szabály, hogy 12 év alatti gyerekeknek számára kerülendő tevékenység, hiszen a szauna magas hőmérséklete túlságosan megterhelő a gyerekeknek.

Bár a szauna egészséges, mégsem ajánlott minden nap csinálni, hiszen egy megterhelő tevékenységről van szó. Egy egészséges felnőtt ember ideális esetben hetente 3-4 alkalommal szaunázhat.

Miben más az infraszauna, mint a finn szauna?

A finn szaunával ellentétben az infraszauna esetében nem a levegő, hanem a test melegszik fel, a hatást az infrasugarak fejtik ki.

Az infraszauna használata után fontos a megfelelő folyadékfogyasztás, de célszerű le is zuhanyozni – nem kell a finn szaunához hasonlóan hideg vizes fürdőt vennünk, de a pólusokat mindenképpen érdemes átöblíteni.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!