Menü

A szaunázás jótékony hatásai, betartandó szabályai

Finnországban, ahonnan a szauna ered, évszázadok óta ez a legtermészetesebb egészségmegőrzési módszer. A forró kabin utáni hideg vizes mártózás rendkívül hatásos méregtelenítési mód, azonban nem ajánlott mindenkinek.

Gyakran hallhatjuk, hogy milyen egészséges a szaunázás és hogy mennyi jótékony hatással bír, azt viszont a többség nem tudja, hogy a szaunázásnak saját szabályrendszere, etikettje van.

Meztelen szaunázzunk, vagy ruhában?

A közszaunákban alapelvárás a meztelenség (kivéve Franciaországban és Nagy-Britanniában), azonban Magyarországon, mivel a legtöbb finn szauna koedukált, teljesen elfogadott a fürdőruha használata, ám ez a tevékenység is megkövetel egy etikettet, amivel nem árt tisztában lennünk.

A természetes gyógymódok mindegyikére igaz – így a szaunára is, hogy megvannak a maga szabályai. A szaunázás után fontos a helyes folyadékfogyasztás, hiszen az izzadsággal sok folyadékot veszítünk. Sokat ronthatunk az eredményen, ha a szaunázás előtt vagy a szünetekben iszunk, hiszen így elmarad a várt hatás a szövetekben.

Fontos tehát, hogy a szaunázás UTÁN igyunk, lehetőleg vizet.

Mikor nem javasolt szaunázni?

Többek között magas lázzal járó, gyulladásos megbetegedések, illetve szívelégtelenség esetén, szívinfarktus után legalább fél évig. Vérnyomásproblémákkal sem javasolt, különösen tilos be nem állított magas vérnyomás esetén, valamint veseelégtelenségben szenvedőknek, ahogy pajzsmirigy-túlműködés esetén is kerülendő.

Nem ajánlott szaunázni ittas állapotban és közvetlenül evés után sem, mert ezek a tevékenységek rosszullétet eredményezhetnek. Ne menjünk szaunázni akkor sem, ha fertőző betegségben szenvedünk, mert nem csak saját állapotunkon ronthatunk, hanem másokat is megbetegíthetünk. A szaunázás várandós nők esetében sem javallott, ugyanis a magzat nem tudja leadni a magas hőt!

Minden szauna típus (finn szauna, gőzszauna, infraszauna) más élettani hatásokkal bír – amennyiben szeretnénk rendszeresíteni életünkben ezt a tevékenységet, kérjük ki orvosunk tanácsát.

A legtöbb szauna típus esetében az az általános szabály, hogy 12 év alatti gyerekeknek számára kerülendő tevékenység, hiszen a szauna magas hőmérséklete túlságosan megterhelő a gyerekeknek.

Bár a szauna egészséges, mégsem ajánlott minden nap csinálni, hiszen egy megterhelő tevékenységről van szó. Egy egészséges felnőtt ember ideális esetben hetente 3-4 alkalommal szaunázhat.

Miben más az infraszauna, mint a finn szauna?

A finn szaunával ellentétben az infraszauna esetében nem a levegő, hanem a test melegszik fel, a hatást az infrasugarak fejtik ki.

Az infraszauna használata után fontos a megfelelő folyadékfogyasztás, de célszerű le is zuhanyozni – nem kell a finn szaunához hasonlóan hideg vizes fürdőt vennünk, de a pólusokat mindenképpen érdemes átöblíteni.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.