Menü

Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?

1. Állandó fáradékonyság

Ugyan az állandó fáradékonyság hátterében a mikrotápanyagok hiánya is állhat, de sokszor csak arról van szó, hogy nem megfelelően állítod össze napirended, és életmódbeli változtatásokra van szükséged. Ha egyáltalán nem figyelsz a testmozgásra, akkor itt az ideje, hogy beiktasd azt a mindennapokba. Elég csak 20-30 perc ahhoz, hogy szervezeted oxigénnel telítődjön, és ez által új energiákra lelhess. Arra mindenképpen figyelj, hogy a választott mozgásforma megfeleljen testsúlyodnak és általános egészségi állapotodnak.

2. Rossz állóképesség

Nehezen megy a lépcsőzés? Nem bírod tartani a tempót barátaiddal kirándulások alkalmával? Azonnal megizzadsz a legkisebb aktivitástól is? A rossz állóképesség sajnos együtt jár a mozgásszegény életmóddal. Ez utóbbi a mai kor emberére általában jellemző, hiszen gyakran a nap nagy részét a számítógép előtt töltjük. A választás azonban a Te kezedben van! Minden nap új esélyt jelent arra, hogy javíts állóképességeden. Néha az autó helyett sétálj, a liftezést pedig lépcsőzéssel válthatod ki. A lustaság rossz tanácsadó. Értékeld egészséged, és a lehetőséget arra, hogy aktív életet élhess! Sokaknak nem adatik ez meg. Légy inkább hálás azért, hogy mozoghatsz.

3. Egyre szaporodó súlyfelesleg

Ez biztos jele annak, hogy valamit nagyon rosszul csinálsz. A normál testsúly tartása egészen egyszerű dolog, hiszen csak a kalória bevitelére, valamint annak felhasználására kell figyelned. Ha azonban elkezdenek felkúszni a kilók, akkor érdemes időben észbe kapni. Amennyiben már 20-30 kiló plusszal rendelkezel, akkor is van visszaút, bár kétségkívül nehezebb lesz, mintha már a hízás első jeleinél reagáltál volna. Fontos azonban tudnod, hogy a mozgáson túl étrended átalakítására is szükséged lesz, ha fogyni szeretnél. A szakemberek szerint 70 százalékban múlik a dolog az étkezésen, és csak 30 százalék a testmozgás. Ez utóbbi azonban nem elhanyagolható, hiszen egészséged és jó közérzeted múlhat rajta.

4. Depressziós panaszok

A testmozgás hangulatjavító hatással rendelkezik. Ha folyamatosan szorongsz, nehezen küzdesz meg érzéseiddel és a Téged ért hatásokkal, akkor hasznos lehet szabadidős tevékenységként a testmozgást választanod. Mielőtt azonban elkezdenéd a végeláthatatlan köröket róni a focipálya körül, megfontolást érdemel, hogy milyen mozgás áll közel hozzád. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a mozgásra is úgy gondolnak, mint egyfajta teljesítménykényszerre, holott éppen az ellenkező célt szolgálná az. Az úszással biztosan nem lőhetsz mellé, de akár egy hosszas séta, túrázás is jó választás lehet a természetben. Kezdd kicsiben, és egy idő után növekszik majd mozgásigényed.

5. Állandó ülőmunka

Sokakat érintő probléma, melyen megélhetési okokból nehéz változtatni. Amit tehetsz, az szabadidőd tudatos és hatékony eltöltése. Természetesen a pihenésnek is megvan a maga helye, az én-idő keretein belül arra szintén érdemes időt fordítani. Kedvenc sorozatod aktuális epizódja viszont csak akkor jelent majd lelkiismeret-furdalás nélküli élményt, ha előtte odafigyeltél az egészségedet szolgáló testmozgásra is. Ne feledkezz meg arról, hogy legalább félóránként állj fel, mozogj kicsit, igyál egy pohár vizet, ezzel megtörve a folyamatos azonos testtartást.

6. Hátfájás

Az ülő munkavégzés tipikus hátulütője a hát-és derékfájás. Ugyan az ergonomikusan kialakított íróasztal és szék nagy segítséget jelenthetnek, de az ülés az mégiscsak ülés. Hasznos lehet, ha derekadat megtámasztod egy párnával vagy pléddel, így a helyes testtartásra kényszeríted majd magad.

A vállfájdalmak nem csak feszültségre utalhatnak, hanem a helytelen tartásra, a görnyedésre és a sokakat érintő gerincferdülésre szintén. A masszázs és a mozgás remek választásnak bizonyulnak azok számára, akik ellensúlyoznák az órákon át tartó ülést.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.