Menü

Edzeni éhgyomorra? Pro és kontra

Ha azt szeretném, hogy reggelig vitatkozzunk, akkor remek téma lenne ehhez a mai, ám inkább vita helyett a pro és kontra érveket szeretném górcső alá venni, amiből mindenki levonhatja a számára legigazabb verziót. Jó reggel éhgyomorra edzeni vagy hatásosabb étkezés után tápanyagokkal feltöltve?

Edzés éhgyomorra – nyilván erre is és az ellenkezőjére is lehet érveket felsorakoztatni, "tudományosan" alátámasztott eredményeket felmutatni, „kinek mi vált be” véleményekkel vitatkozni, de ez sokszor indulatokat vált ki, pedig ez egy érdekes téma, amiben mindkét oldal helytálló érvekkel tud vitázni.

Nézzük hát tárgyilagosan a dolgokat!

Alapszabály, hogy minden kutatásra kis kereséssel lehet találni egy olyan ellenpéldát, ami pont Mi a helyzet az éhgyomorra történő edzéssel?

Az éhgyomorra történő edzésnek is vannak előnyei, ugyanis egy kutatás szerint az éhgyomri sport elősegíti a zsírvesztést, és javítja az inzulinérzékenységet is.

Ha valaki bírja az éhgyomorra történő edzést, akkor érdemes tenni egy próbát vele.

Mikor javasolt inkább tápanyaggal feltöltve, étkezés után edzeni menni?

Például akkor, ha a tömegnövelés és/vagy a teljesítmény maximalizálása a cél, akkor lehet, hogy jobban jár az, aki eszik valamit edzés előtt (természetesen minőségi és tápanyagdús ételeket értünk ezalatt)

Vannak olyanok, akik kifejezetten rosszul reagálnak az éhgyomri edzésre, üres gyomorral ők rosszul érzik magukat, esetleg úgy érzik elájulnak, nincs erejük, energiájuk, ezt az alacsony vércukorszint okozhatja, mások gond nélkül bírják, nem vagyunk egyformák.

Van egy harmadik csoport is, akik azt vallják, étkezni sport előtt nem, de egy kis BCAA-t, vagy izotóniás italt elkortyolnak edzés előtt.

Az sem elhanyagolandó szempont, hogy az illető mit és mennyit, illetve mikor evett előző este vacsorára.

Este nyilván lefekvés előtt, ha valami fehérjeforrást és némi szénhidrátot még eszünk és úgy térünk aludni, akkor a szervezetnek van mihez nyúlnia, hiszen az izmokban még ottvan a glikogén, amit a szervezet akkor használ fel, amikor gyors energiára van szüksége.

Lényegében egyáltalán nincsen baj azzal, ha éhgyomorra edzünk reggel, ha ezt bírjuk és nem esik le a vércukorszintünk tőle, akkor kipróbálhatjuk. Attól nem kell félni, hogy izmot veszítünk, mert ezzel nem fogunk, pláne, ha legurítunk előtte egy kis BCAA-t.

A baj mindig akkor van, ha mások véleményére adunk és nem a saját szervezetünk jelzéseire hallgatunk. Nincs két egyforma ember, mindenkinek más válik be, ezt ne feledjük!

Amire a másik esküszik, az nekünk talán nem olyan jó. Próbáljuk ki mindkét eshetőséget és vonjuk le a következtetéseket magunknak.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.

A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.