Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…
- Dátum: 2024.02.17., 08:37
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antibiotikum, disznózsír, gyógyszer, hagymatea, házi gyógymódok köhögésre, házi gyógymódok torokfájásra, illóolaj, köhögés, megfázás, méz, párásítás, párologtatás, probiotikum, torokfájás
Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.
A megfázás, influenza és egyéb légúti megbetegedések velejárója a köhögés, az orrfolyás, orrdugulás, torokfájás. Ezekre számtalan házi gyógymód létezik, s érdemes ezekkel kezdeni a gyógyulást, mielőtt antibiotikumra kerülne a sor, ám van, amikor egymást érik a megbetegedéses időszakok, s pár nap ovit újabb betegállomány követ, főleg azokban a családokban tud ez „izgalmas” időszak lenni, ahol több gyermek is van, akik elkerülhetetlenül átadják egymásnak a betegségeket.
A hosszan tartó, nem múló köhögés ellen számtalan házi praktikát bevethetünk, amit jó szívvel javaslok az az otthonunk páratartalmának mérése, megfigyelése. Fűtésszezonban gyakorta száraz a levegő a lakásban, s ez is közrejátszik abban, ha nem múlik a száraz köhögés.
Párásító, párologtató használatával ezen segíthetünk, s az is jó módszer, ha a folyadékba sót teszünk, vagy illóolajokat csepegtetünk. A légúti betegségekre ajánlott illóolajok hatásosak és segítenek, hogy a család nyugodtan át tudja pihenni az éjszakákat.
Nálunk 40-50%-os a páratartalom, ami alacsony, így minden éjjel kapcsolom a párásítót és próbálok változtatni a szoba páratartalmán.
Sokszor találkozhatnak a kisgyerekesek azzal a problémával is, hogy alvás közben, fekvő helyzetben felerősödik a gyermek köhögése. Ha egy kicsit megemeljük a felsőtestét egy párna segítségével, enyhíthetünk a bajon.
Amikor megfázással, köhögéssel küzdünk, próbáljuk az esti/reggeli kakaó helyett teával itatni a kicsit, a tejes készítmények ugyanis mind nyákképzők és nem segítik a gyógyulást. Etessünk a gyerekkel sok gyümölcsöt, savanyú káposztát, sütőtököt, céklát, sárgarépát immunerősítés céljából.
A köhögés, a torokfájás, az influenza egyik legjobb ellenszere a méz. A méz fogyasztása köhögéscsillapító hatású, így ezt sem véletlenül javasolják torokfájás esetén. Teába, limonádéba is keverhetjük, de csak úgy magában, kanalanként is fogyaszthatjuk.
Teák közül a legjobb a hársfatea, a bodza, a kamilla és a csipkebogyó. Nagyanyáink a hagymateára esküsznek: hagymából és pirított cukorból álló főzetet készítettek, majd leszűrték és naponta ötször egy-egy decilitert ittak belőle.
Alkalmazom és hatásosnak gondolom köhögéskor a disznózsírt, mellyel a gyermekem mellkasát, hátát szoktam az esti lefekvés előtt bekenni, majd trikót és végül pizsamát húzni rá. Elmondhatom, hogy nagyon sokat segít. (tudni kell, hogy láz esetén ezt nem szabad alkalmazni)
Azt gondolom bármely említett praktika, házi gyógymód, párásítás, mézfogyasztás, hagymatea, alvási szokások, illóolajok, disznózsír használata megér egy próbát, mielőtt gyógyszerhez, antibiotikumhoz nyúlunk. Ha más megoldás nem segít, s kénytelenek vagyunk végül orvosi utasításra gyógyszert adni, akkor pedig ne felejtsük el semmiképp sem, hogy kiegészítésképp fontos a probiotikum fogyasztása is.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.