Milyen betegségeket szedhetünk össze házi kedvenceinktől?
- Dátum: 2024.03.22., 01:30
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- antibiotikum, babavárás, betegségek, életmód, férgesség, fertőzött állat, gyógyszeres kezelés, házi kedvenc, háziállat, higiénia, higiéniai szabályok, kézmosás, kutatás, leptospirózis, parazita, szalmonella, toxoplazmózis, tünet, veszettség
Több kutatás is bizonyítja és természetesen ezzel egyet is értek, hogy a háziállatok tartása jót tesz az egészségnek, az életmódunknak. Ha azonban nem figyelünk a higiéniára, akkor sajnos betegségeket is elkaphatunk a kis kedvenceinktől.
Milyen betegségeket kaphatunk el a házi kedvenceinktől és milyen tüneteik vannak ezeknek?
Gyakori például, a férgesség. Ilyenkor a leggyakoribb tünet a hányinger, a hányás, a hasmenés, az étvágyvesztés, illetve a súlycsökkenés. A macskák és a kutyák leggyakrabban bélférget, horogférget hordoznak, nem véletlenül hallottuk sokat gyerekként és mondjuk el mi is a gyerekeknek, hogy állatokkal való érintkezés után mindig alaposan mossunk kezet.
A paraziták gyakoribbak kismacskákban, kiskutyákban, illetve olyan állatoknál, akik sok időt töltenek a szabadban. Mivel az állatok székletében szaporodnak, alomtakarítás, illetve a széklet felszedése során érdemes óvatosnak lenni.
A férgesség tünetei embernél és állatnál általában hasonlóak, hasmenés, köhögés, hasfájás, véres széklet, fogyás, fáradékonyság. A férgek időnként a székletben is jól láthatóak.
Bőrbetegségeket, ótvart is elkaphatunk az állatoktól, ilyenkor viszkető, piros, hámló kiütéseket tapasztalhatunk, ezért fontos, hogy mindenképpen alaposan fertőtlenítsünk mindent, amivel a kedvencünk érintkezett.
Babavárás alatt nagyon féltem tőle, mert rendkívül veszélyes, a macskák székletével terjedő toxoplazmózis nevű betegség. Tünete izomfájdalom, láz, fejfájás, görcsök, zavarodottság, hányás és hasmenés lehet. Mivel a hordozó állatok nagyon gyakran tünetmentesek, fontos, hogy mindig legyünk nagyon körültekintőek, mikor az almot takarítjuk vagy az állat székletével érintkezhetünk (például kerti munka során) - ez különösen kismamákra érvényes.
Gyógyszeres kezelésre az esete nagy részében nincs szükség, ritkábban antibiotikummal gyógyítható.
A leptospirózis tünetei hasonlóak az influenzáéihoz - láz, fejfájás, izomfájdalom, hasmenés, hányinger és hányás jelentkezhet. Elég komoly bakteriális fertőzésről van szó, amely vízzel, illetve vizelettel terjed. Leptospirózis ellen létezik oltás, amelyet érdemes beadatni a kutyáknak. Szintén létezik oltás veszettség ellen, amelyet mindig adassunk be állatainknak.
A veszettség tünetei közé az agresszív viselkedés, a nyáladzás, a görcsök, az egyensúlyvesztés és a bénulás tartozik. Általában fertőzött állat harapásával terjed, és csak emlősökre veszélyes. Ha kóbor állat harap meg minket, akkor azonnal menjünk orvoshoz, mert kezelés nélkül a veszettség emberre is halálos.
Szalmonella állatoktól?
Meglepő módon nemcsak a rosszul tárolt, romlott majonéztől kaphatjuk el a fertőzést, egy felmérés szerint ugyanis a hüllők több mint háromnegyede hordozza a szalmonellát, gyakorta úgy, hogy semmilyen tünetet nem mutatnak. Ha teknősöket, kígyókat tartunk háziállatként, azonnal mossunk kezet, miután elláttuk őket. A terráriumukat rendszeresen fertőtlenítsük.
Az állattartás számos örömteli pillanatot tartogathat, ugyanakkor nagy felelősség is, azonban a betegségek jó része szerencsére közel sem súlyos, és megfelelő higiéniás szabályok betartásával meg is előzhető.
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.
A retró zene mindig trendi
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!