Menü

Milyen betegségeket szedhetünk össze házi kedvenceinktől?

Több kutatás is bizonyítja és természetesen ezzel egyet is értek, hogy a háziállatok tartása jót tesz az egészségnek, az életmódunknak. Ha azonban nem figyelünk a higiéniára, akkor sajnos betegségeket is elkaphatunk a kis kedvenceinktől.

Milyen betegségeket kaphatunk el a házi kedvenceinktől és milyen tüneteik vannak ezeknek?

Gyakori például, a férgesség. Ilyenkor a leggyakoribb tünet a hányinger, a hányás, a hasmenés, az étvágyvesztés, illetve a súlycsökkenés. A macskák és a kutyák leggyakrabban bélférget, horogférget hordoznak, nem véletlenül hallottuk sokat gyerekként és mondjuk el mi is a gyerekeknek, hogy állatokkal való érintkezés után mindig alaposan mossunk kezet.

A paraziták gyakoribbak kismacskákban, kiskutyákban, illetve olyan állatoknál, akik sok időt töltenek a szabadban. Mivel az állatok székletében szaporodnak, alomtakarítás, illetve a széklet felszedése során érdemes óvatosnak lenni.

A férgesség tünetei embernél és állatnál általában hasonlóak, hasmenés, köhögés, hasfájás, véres széklet, fogyás, fáradékonyság. A férgek időnként a székletben is jól láthatóak.

Bőrbetegségeket, ótvart is elkaphatunk az állatoktól, ilyenkor viszkető, piros, hámló kiütéseket tapasztalhatunk, ezért fontos, hogy mindenképpen alaposan fertőtlenítsünk mindent, amivel a kedvencünk érintkezett.

Babavárás alatt nagyon féltem tőle, mert rendkívül veszélyes, a macskák székletével terjedő toxoplazmózis nevű betegség. Tünete izomfájdalom, láz, fejfájás, görcsök, zavarodottság, hányás és hasmenés lehet. Mivel a hordozó állatok nagyon gyakran tünetmentesek, fontos, hogy mindig legyünk nagyon körültekintőek, mikor az almot takarítjuk vagy az állat székletével érintkezhetünk (például kerti munka során) - ez különösen kismamákra érvényes.

Gyógyszeres kezelésre az esete nagy részében nincs szükség, ritkábban antibiotikummal gyógyítható.

A leptospirózis tünetei hasonlóak az influenzáéihoz - láz, fejfájás, izomfájdalom, hasmenés, hányinger és hányás jelentkezhet. Elég komoly bakteriális fertőzésről van szó, amely vízzel, illetve vizelettel terjed. Leptospirózis ellen létezik oltás, amelyet érdemes beadatni a kutyáknak. Szintén létezik oltás veszettség ellen, amelyet mindig adassunk be állatainknak.

A veszettség tünetei közé az agresszív viselkedés, a nyáladzás, a görcsök, az egyensúlyvesztés és a bénulás tartozik. Általában fertőzött állat harapásával terjed, és csak emlősökre veszélyes. Ha kóbor állat harap meg minket, akkor azonnal menjünk orvoshoz, mert kezelés nélkül a veszettség emberre is halálos.

Szalmonella állatoktól?

Meglepő módon nemcsak a rosszul tárolt, romlott majonéztől kaphatjuk el a fertőzést, egy felmérés szerint ugyanis a hüllők több mint háromnegyede hordozza a szalmonellát, gyakorta úgy, hogy semmilyen tünetet nem mutatnak. Ha teknősöket, kígyókat tartunk háziállatként, azonnal mossunk kezet, miután elláttuk őket. A terráriumukat rendszeresen fertőtlenítsük.

Az állattartás számos örömteli pillanatot tartogathat, ugyanakkor nagy felelősség is, azonban a betegségek jó része szerencsére közel sem súlyos, és megfelelő higiéniás szabályok betartásával meg is előzhető.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Kemping a kertben

Szeretnéd átélni egy kemping hangulatát, de nincs rá lehetőséged, hogy elutazz otthonról? Rendezz be a kertedben egy sátrat, és éld át otthonról a szabadban töltött éjszaka autentikus hangulatát, az otthon közelségének előnyeivel fűszerezve!

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.