Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?
- Dátum: 2024.04.16., 16:08
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „ÉletMentő” applikáció, 112-es szám, bajbajutott, bejelentő neve, diszpécser, egységes, életveszély, esemény, helyszín, információ, katasztrófavédelem, készenléti szervek, mentőszolgálat, műszaki mentés, rendőrség, segélyhívás, segélyhívó, sérülés, tárcsáz, telefonszám
A 112-es segélyhívó szám 2014 óta működik Magyarországon. 2017 végétől már az összes olyan telefonhívást itt fogadják, amelyekkel korábban a mentőket (104-es), a tűzoltókat/katasztrófavédelmet (105-ös) vagy a rendőröket (107-es) lehetett elérni. Könnyebbség, hogy így csak egy telefonszámot kell megjegyezni.
A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható, a legtöbb mobiltelefonon a billentyűzár feloldása és hálózat nélkül is.
Mit kell tudni a segélyhívó használatáról?
Első és legfontosabb, hogy csak vészhelyzetben szabad hívni! A 112-es telefonszámot a többi segélyhívószámhoz hasonlóan akkor kell hívni, ha emberi élet van veszélyben, az anyagi javakat vagy a természeti környezetet súlyos kár fenyegeti. Ilyen például egy közlekedési baleset, egy betörés vagy ha lángra kap egy épület. A segélyhívó szám életet menthet, ezért a vonal indokolatlan hívása és foglalása terheli a rendszert, ezért a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, mely pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.
Minden esetben azonosítsuk magunkat! Amint fogadja a hívásunkat az operátor, el kell mondanunk a nevet és azt a telefonszámot, amiről beszélünk.
Röviden vázoljuk a helyzetet! Az operátor nem fog tudni segíteni, ezért neki hiába magyarázzuk részletekbe menően a helyzetet, viszont gyorsan tovább tud kapcsolni az illetékes emberhez. Röviden mondjuk el, mi történt.
Adjuk meg a pontos címet! A lehető legpontosabban közöljük, hogy hová kell mennie a segítségnek. A 112-es segélyhívó számra érkező hívásokat az operátorok nem helyben, hanem két országos központban (Miskolcon, illetve Szombathelyen) fogadják. Fontos elmondani a város nevét, irányítószámát, Budapesten a kerületet. Nem elég annyi, hogy „Kossuth utca”, hiszen abból bármennyi is lehet az országban.
Válaszoljunk az operátor kérdéseire! Előfordulhat, hogy az operátornak még további információra van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő szakemberhez irányíthasson, ezért próbáljunk meg a lehető legpontosabban, legtömörebben válaszolni.
Várjuk meg a kapcsolást! Az operátor tovább fog kapcsolni a megfelelő szakemberhez az esettől függően a mentőkhöz, tűzoltókhoz vagy a rendőrökhöz és előfordulhat, hogy újra rá fognak kérdezni az elmondottakra.
Ha tehetjük, maradj a helyszínen! Ha nem vagyunk közvetlen vészhelyzetben, akkor a helyszínen várjuk meg a segítséget és ha szükséges kezdjük meg az újraélesztést, elsősegélynyújtást – ehhez segítséget ad a mentésirányítás,
Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.
A mentők elérhetőek az ingyenes letölthető „ÉletMentő” applikációval is, melyen keresztül segítséget lehet kérni egyetlen gombnyomással.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Manifesztáció, azaz bármi megtörténhet, ha hiszel benne
Volt már olyan, hogy nagyon-nagyon akartál valamit és végül megtörtént? Van egy érdekes módszer, amivel ezt gyakorolhatjuk, nézzük, mi is ez.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.