Menü

Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?

A 112-es segélyhívó szám 2014 óta működik Magyarországon. 2017 végétől már az összes olyan telefonhívást itt fogadják, amelyekkel korábban a mentőket (104-es), a tűzoltókat/katasztrófavédelmet (105-ös) vagy a rendőröket (107-es) lehetett elérni. Könnyebbség, hogy így csak egy telefonszámot kell megjegyezni.

A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható, a legtöbb mobiltelefonon a billentyűzár feloldása és hálózat nélkül is.

Mit kell tudni a segélyhívó használatáról?

Első és legfontosabb, hogy csak vészhelyzetben szabad hívni! A 112-es telefonszámot a többi segélyhívószámhoz hasonlóan akkor kell hívni, ha emberi élet van veszélyben, az anyagi javakat vagy a természeti környezetet súlyos kár fenyegeti. Ilyen például egy közlekedési baleset, egy betörés vagy ha lángra kap egy épület. A segélyhívó szám életet menthet, ezért a vonal indokolatlan hívása és foglalása terheli a rendszert, ezért a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, mely pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.

Minden esetben azonosítsuk magunkat! Amint fogadja a hívásunkat az operátor, el kell mondanunk a nevet és azt a telefonszámot, amiről beszélünk.
Röviden vázoljuk a helyzetet! Az operátor nem fog tudni segíteni, ezért neki hiába magyarázzuk részletekbe menően a helyzetet, viszont gyorsan tovább tud kapcsolni az illetékes emberhez. Röviden mondjuk el, mi történt.

Adjuk meg a pontos címet! A lehető legpontosabban közöljük, hogy hová kell mennie a segítségnek. A 112-es segélyhívó számra érkező hívásokat az operátorok nem helyben, hanem két országos központban (Miskolcon, illetve Szombathelyen) fogadják. Fontos elmondani a város nevét, irányítószámát, Budapesten a kerületet. Nem elég annyi, hogy „Kossuth utca”, hiszen abból bármennyi is lehet az országban.

Válaszoljunk az operátor kérdéseire! Előfordulhat, hogy az operátornak még további információra van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő szakemberhez irányíthasson, ezért próbáljunk meg a lehető legpontosabban, legtömörebben válaszolni.
Várjuk meg a kapcsolást! Az operátor tovább fog kapcsolni a megfelelő szakemberhez az esettől függően a mentőkhöz, tűzoltókhoz vagy a rendőrökhöz és előfordulhat, hogy újra rá fognak kérdezni az elmondottakra.

Ha tehetjük, maradj a helyszínen! Ha nem vagyunk közvetlen vészhelyzetben, akkor a helyszínen várjuk meg a segítséget és ha szükséges kezdjük meg az újraélesztést, elsősegélynyújtást – ehhez segítséget ad a mentésirányítás,

Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.

A mentők elérhetőek az ingyenes letölthető „ÉletMentő” applikációval is, melyen keresztül segítséget lehet kérni egyetlen gombnyomással.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.