Hogyan kell segítséget kérni a 112-es segélyhívón?
- Dátum: 2024.04.16., 16:08
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- „ÉletMentő” applikáció, 112-es szám, bajbajutott, bejelentő neve, diszpécser, egységes, életveszély, esemény, helyszín, információ, katasztrófavédelem, készenléti szervek, mentőszolgálat, műszaki mentés, rendőrség, segélyhívás, segélyhívó, sérülés, tárcsáz, telefonszám
A 112-es segélyhívó szám 2014 óta működik Magyarországon. 2017 végétől már az összes olyan telefonhívást itt fogadják, amelyekkel korábban a mentőket (104-es), a tűzoltókat/katasztrófavédelmet (105-ös) vagy a rendőröket (107-es) lehetett elérni. Könnyebbség, hogy így csak egy telefonszámot kell megjegyezni.
A 112-es segélyhívó szám minden nyilvános, vezetékes és mobiltelefonról ingyenesen hívható, a legtöbb mobiltelefonon a billentyűzár feloldása és hálózat nélkül is.
Mit kell tudni a segélyhívó használatáról?
Első és legfontosabb, hogy csak vészhelyzetben szabad hívni! A 112-es telefonszámot a többi segélyhívószámhoz hasonlóan akkor kell hívni, ha emberi élet van veszélyben, az anyagi javakat vagy a természeti környezetet súlyos kár fenyegeti. Ilyen például egy közlekedési baleset, egy betörés vagy ha lángra kap egy épület. A segélyhívó szám életet menthet, ezért a vonal indokolatlan hívása és foglalása terheli a rendszert, ezért a segélyhívó számok rendeltetéstől eltérő használata és a valótlan bejelentés is szabálysértésnek minősül, mely pénzbírság megfizetését vonhatja maga után.
Minden esetben azonosítsuk magunkat! Amint fogadja a hívásunkat az operátor, el kell mondanunk a nevet és azt a telefonszámot, amiről beszélünk.
Röviden vázoljuk a helyzetet! Az operátor nem fog tudni segíteni, ezért neki hiába magyarázzuk részletekbe menően a helyzetet, viszont gyorsan tovább tud kapcsolni az illetékes emberhez. Röviden mondjuk el, mi történt.
Adjuk meg a pontos címet! A lehető legpontosabban közöljük, hogy hová kell mennie a segítségnek. A 112-es segélyhívó számra érkező hívásokat az operátorok nem helyben, hanem két országos központban (Miskolcon, illetve Szombathelyen) fogadják. Fontos elmondani a város nevét, irányítószámát, Budapesten a kerületet. Nem elég annyi, hogy „Kossuth utca”, hiszen abból bármennyi is lehet az országban.
Válaszoljunk az operátor kérdéseire! Előfordulhat, hogy az operátornak még további információra van szüksége ahhoz, hogy a megfelelő szakemberhez irányíthasson, ezért próbáljunk meg a lehető legpontosabban, legtömörebben válaszolni.
Várjuk meg a kapcsolást! Az operátor tovább fog kapcsolni a megfelelő szakemberhez az esettől függően a mentőkhöz, tűzoltókhoz vagy a rendőrökhöz és előfordulhat, hogy újra rá fognak kérdezni az elmondottakra.
Ha tehetjük, maradj a helyszínen! Ha nem vagyunk közvetlen vészhelyzetben, akkor a helyszínen várjuk meg a segítséget és ha szükséges kezdjük meg az újraélesztést, elsősegélynyújtást – ehhez segítséget ad a mentésirányítás,
Bármikor kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy segélyhívást kelljen indítania, segítséget kelljen kérnie, vagy nyújtania, ehhez pedig fontos tudni, hogy milyen telefonszámot tárcsázzon és milyen módon kell a segélyhívást lebonyolítani. A 112-es számot és annak tárcsázását pedig már egészen kicsi gyermekeinknek is meg kell tanítanunk.
A mentők elérhetőek az ingyenes letölthető „ÉletMentő” applikációval is, melyen keresztül segítséget lehet kérni egyetlen gombnyomással.
Tűzveszély a lakásban! Mitől lehet veszélyes az advent?
Minden évben több tucat lakástűz ad munkát a tűzoltóknak ünnepekkor. A legtöbb tűz adventi koszorúkból és karácsonyfákból keletkezik, de hasonlóképpen veszélyesek az óvatlanul elhelyezett karácsonyi dekorációk is.
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
Gardróbrendezés: őszből a télbe
Az évszakváltásokkal általában együtt jár egy kisebb számvetés is, legyen az jelen helyzetben egy jól átgondolt gardróbrendezés. Mivel az időjárás egyelőre nincs összhangban a naptárral – és valószínűleg már sohasem lesz a régi ‒, így a nagy ősz végi szekrénypakolásra ott van számunkra az egész december és az ünnepi időszak.