Az UV-sugárzás veszélyei
- Dátum: 2024.05.16., 21:25
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegségek, bőrgyógyász, bőrrák, D-vitamin, egészségvédelem, faktorszám, fényvédő krém, immunrendszer, mértékletesség, meteorológia, napégés, napfürdő, napozás, napszemüveg, pozitív hatások, szemvédelem, szolárium, túlzásba vitt, UV-sugárzás veszélyei
Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye. A szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy rendszeresen figyeljék az UV-sugárzásról szóló tájékoztatókat.
A napsütés egészségre gyakorolt pozitív hatása, a D-vitamin pótlásában betöltött szerepe is megkérdőjelezhetetlen, ugyanakkor tény, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen nőtt a melanomás megbetegedések és halálozások száma.
Bár a napsugárzásnak számos pozitív hatása van, de a túlzott napozás egyértelműen veszélyes, a túl erős UV-sugárzás ugyanis számos betegség kialakulásának kockázatát növelheti.
Az elmúlt másfél évtizedben országos szinten jelentősen nőtt a bőrrákos megbetegedések száma, csaknem megduplázódott. A szakemberek szerint erre magyarázat lehet a túlzott szoláriumozás és a napozás. A szolárium használatát több országban 18 éves kor alatt tiltják is.
Az ultraviola sugárzás igen komoly káros hatással lehet bőrünkre és általános egészségünkre egyaránt.
Melyek a napégés tünetei?
A napégés súlyossága többféle lehet. Az enyhe fokú leégés során bőrpír jelentkezhet, ilyenkor a bőr érzékennyé válik, de akár égésszerű érzés vagy fájdalom is jelentkezhet. Nagyobb mennyiségű sugárzás esetén klasszikus égési sérüléshez hasonlítanak a tünetek, így például akár hólyagok is megjelenhetnek a bőrön. Igen súlyos esetben a leégés hőgutához vezethet.
Vigyázzunk a szemünkre!
Az UV-sugárzás szürkehályogot és zöldhályogot is okozhat, ha nem vigyázunk a szemünkre, ugyanis a szem körüli bőr és a kötőhártya tartós napfény-kitettsége daganatok kialakulását indíthatja meg.
Az erős, illetve hosszan tartó UV fény-hatás a szemet számos anatómiai területen károsíthatja, ennek kivédésére nagy felszínű, megfelelő minőségű UV szűrővel ellátott szemüveg viselése már kisgyermekkortól javasolt a szabadtéri tevékenység végzése során.
Korai bőröregedés.
A káros ibolyántúli sugárzás hozzájárulhat a korai bőröregedéshez is. Ezen káros sugarak roncsolják a bőr kollagén- és elasztinrostjait, amelyek a bőr feszességét és rugalmasságát biztosítják. A túlzott napozás következményeként az elveszítheti rugalmasságát, és ráncok, foltok, bőrszárazság jelenhetnek meg.
Hogyan hat az UV-sugárzás az immunrendszerre?
A túlzott ultraibolya sugárzás hatására az immunrendszerünk gyengülhet. Az UV-sugarak blokkolják vagy gátolják az immunsejtek aktivitását, ami csökkenti a test képességét a kórokozók elleni küzdelemben.
Az UV-sugárzás káros hatásai ellen hogyan védekezhetünk?
Használjunk magas faktorszámú fényvédő krémet, viseljünk védőruházatot, kalapot és szemüveget, ne tartózkodjunk a napon a déli – kora délutáni órákban, keressük az árnyékos helyeket és igyunk elegendő folyadékot.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.