Menü

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye. A szakemberek mindenkinek azt javasolják, hogy rendszeresen figyeljék az UV-sugárzásról szóló tájékoztatókat.

A napsütés egészségre gyakorolt pozitív hatása, a D-vitamin pótlásában betöltött szerepe is megkérdőjelezhetetlen, ugyanakkor tény, hogy az elmúlt tíz évben jelentősen nőtt a melanomás megbetegedések és halálozások száma.

Bár a napsugárzásnak számos pozitív hatása van, de a túlzott napozás egyértelműen veszélyes, a túl erős UV-sugárzás ugyanis számos betegség kialakulásának kockázatát növelheti.

Az elmúlt másfél évtizedben országos szinten jelentősen nőtt a bőrrákos megbetegedések száma, csaknem megduplázódott. A szakemberek szerint erre magyarázat lehet a túlzott szoláriumozás és a napozás. A szolárium használatát több országban 18 éves kor alatt tiltják is.

Az ultraviola sugárzás igen komoly káros hatással lehet bőrünkre és általános egészségünkre egyaránt.

Melyek a napégés tünetei?

A napégés súlyossága többféle lehet. Az enyhe fokú leégés során bőrpír jelentkezhet, ilyenkor a bőr érzékennyé válik, de akár égésszerű érzés vagy fájdalom is jelentkezhet. Nagyobb mennyiségű sugárzás esetén klasszikus égési sérüléshez hasonlítanak a tünetek, így például akár hólyagok is megjelenhetnek a bőrön. Igen súlyos esetben a leégés hőgutához vezethet.

Vigyázzunk a szemünkre!

Az UV-sugárzás szürkehályogot és zöldhályogot is okozhat, ha nem vigyázunk a szemünkre, ugyanis a szem körüli bőr és a kötőhártya tartós napfény-kitettsége daganatok kialakulását indíthatja meg.

Az erős, illetve hosszan tartó UV fény-hatás a szemet számos anatómiai területen károsíthatja, ennek kivédésére nagy felszínű, megfelelő minőségű UV szűrővel ellátott szemüveg viselése már kisgyermekkortól javasolt a szabadtéri tevékenység végzése során.

Korai bőröregedés.

A káros ibolyántúli sugárzás hozzájárulhat a korai bőröregedéshez is. Ezen káros sugarak roncsolják a bőr kollagén- és elasztinrostjait, amelyek a bőr feszességét és rugalmasságát biztosítják. A túlzott napozás következményeként az elveszítheti rugalmasságát, és ráncok, foltok, bőrszárazság jelenhetnek meg.

Hogyan hat az UV-sugárzás az immunrendszerre?

A túlzott ultraibolya sugárzás hatására az immunrendszerünk gyengülhet. Az UV-sugarak blokkolják vagy gátolják az immunsejtek aktivitását, ami csökkenti a test képességét a kórokozók elleni küzdelemben.

Az UV-sugárzás káros hatásai ellen hogyan védekezhetünk?

Használjunk magas faktorszámú fényvédő krémet, viseljünk védőruházatot, kalapot és szemüveget, ne tartózkodjunk a napon a déli – kora délutáni órákban, keressük az árnyékos helyeket és igyunk elegendő folyadékot.

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Az izomhúzódás kezelése

Az izomhúzódás terápiája elsősorban tüneti kezelést foglal magában, melynek célja az izom oldása, a fájdalom csillapítása, a duzzanat és gyulladás csökkentése, valamint az izom regenerációjának támogatása. Az alábbiakban összefoglalom a teendőket és a legfontosabb lépéseket.