Menü

Laboreredmények, amelyek a máj működésére utalnak

A májfunkció kivizsgálásához a vérképben egyes enzimek, fehérjék és az epefesték vizsgálata történik meg leggyakrabban, ezek tartományon túli értékét több betegség, vírusfertőzés, a túlzott alkoholfogyasztás és a rendszeres gyógyszerszedés is befolyásolhatja különböző mértékben. A vizsgálathoz éhgyomor szükséges, és alkoholt sem szabad fogyasztani az azt megelőző 24 órában.

GOT vagy AST

A GOT vagy más néven az aszpartát-aminotranszferáz legfőképp a májban és a szívben fordul elő. A normálértéke 40 U/L alatt van, ennél magasabb szint arra utal, hogy a májsejtek károsodtak, így az enzim szintje megugrott a véráramban. A sérülést okozhatja vírusos májbetegség, gyulladás, májsejtkárosodás, zsírmáj, mérgezés, gyógyszerszedés, az epeutak elzáródása, ritkábban daganat is.

GPT vagy ALT

A GPT vagy alanin-aminotranszferáz egy olyan enzim, mely főleg a májban, kisebb részt a vesékben, a szívben és az izmokban található meg. A normálértéke 40 U/L alatti, a máj károsodása esetén nő meg a véráramban a szintje, még a sárgaság és egyéb látható tünetek megjelenése előtt, de a szerv gyulladása és mérgezés is okozhatja.

Alkalikus foszfatáz

Az alkalikus foszfatáz egy olyan fehérje, mely a sejtek, különösen a májban és a csontokban találhatók működését segíti elő. Referenciatartománya 30-120 U/L, ennél magasabb értéket okozhatnak a csontanyagcsere zavarai, a csontok sérülése, de akár epeúti elzáródás is. Gyermekeknél és terhes nőknél a nagyobb szám nem feltétlenül jelent bajt. A nagyon alacsony szint pajzsmirigyproblémára, vérszegénységre is utalhat.

Bilirubin

A bilirubin a hemoglobin lebomlásával keletkező epefestéket jelenti, melynek vérben lévő koncentrációját vizsgálják meg. A normálértéke 20 umol/l alatt van, míg a direkt bilirubin 1-5 umol/l. Különböző, főként a májat és az epeutakat érintő betegségekben nő meg a szintje, mivel ilyenkor a máj enzimjei nem tudják elégséges mértékben kiválasztani. A felhalmozódó bilirubin következménye a sárgaság.

Gamma GT

A Gamma GT vagy teljes nevén gamma-glutamil-transzferáz enzim leginkább a májban, a vesékben és a hasnyálmirigyben termelődik, méghozzá azért, hogy a glutationt lebonthassa. A normálérték nőknél 8-40, férfiaknál 9-50 U/L, ennél magasabb szint jelezheti a májszövet sérülését, az epeutak elzáródását vagy a szervek gyulladását is.

A májfunkció vizsgálatához vérvétel szükséges. A vérképben májműködési zavarra az albumin és bilirubin szintje utal, míg májkárosodást az alkalikus foszfatáz, az alanin-transzamináz és a gamma-glutamil-transzferáz mennyisége jelezheti.

Ha bármelyik májfunkcióérték eltér a normálistól, az figyelmeztető jel lehet, de a mért szintek önmagukban egyesével még nem adnak a májra tekintve konkrét kórmeghatározást, csak összességében nézve jelentenek alapot a megfelelő diagnózishoz. Kivételt a bilirubin jelenthet, ez ugyanis epeproblémákat is jelezhet.

Laktóz intoleranciáról fontos tudnivalók

A laktóz intolerancia genetikai tesztje egy hasznos eszköz a tejcukor emésztésére való képesség felmérésére. A teszt segítségével meg lehet állapítani, hogy egy személy genetikailag hajlamos-e laktóz intoleranciára, és hogy várhatóan meg fog-e jelenni ez az állapot az életkor előrehaladtával

Mi a biorezonancia vizsgálat, hogyan működik?

Az egészség sajnos nem egy állandó és stabil állapot, időnként még a legegészségesebb embereket is ledönti a lábáról egy-egy betegség, amikor érdemes utánanézni az alternatív megoldásoknak is. Az alternatív gyógymódok egyik legnépszerűbb ágazata a biorezonancia.

Fiatalkori demencia

A demencia szót sokan ismerik, legtöbbször az idősebb korosztállyal hozzák összefüggésbe, ami nem helytelen, de nem csak az időseket érinti, előfordulhat fiatalabbaknál is.

Hideg terápiával az egészség megőrzéséért

Nem is gondolnánk, hogy a hideg mennyi mindenre megoldás lehet, pedig a szervezetünknek időnket, vagy akár minimális dózisokban a mindennapjaink részeként igenis jót tehet a hideg víz, vagy az extrém hőmérsékletek jótékony hatásait kihasználó terápiás módszerek.

Hajvédelem télen

Sokszor kaptunk már tanácsot a téli bőrvédelemre, immunvédelemre, azonban ritkán olvasni arról, védjük a hajunkat a hidegben.