Menü

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. A mobiltelefonokon ilyenkor gyakran jelenik meg figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy a készülék túlhevült. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

A legnépszerűbb gyártók úgy alkották meg készülékeiket, hogy 0 és 35 fok közötti hőmérsékleten még ideálisan tudjanak működni. Efelett már észlelhetők problémák a telefonokban, ami pedig az elmúlt időszak időjárását illeti, bizony voltak a határérték feletti hőmérsékletek.

Ha egy eszköz túlmelegszik, akkor bizonyos funkciók átmenetileg leállnak, szélsőséges esetben pedig a telefon magától kikapcsol. Túlmelegedés akkor is előfordulhat, ha a határértéken belüli hőség van, de a készüléket éppen töltőre tettük.

Ha hosszú ideig tesszük ki a készülékeinket az extrém időjárási körülményeknek, akkor véglegesen károsodhat az akkumulátoruk, esetleg más alkatrészük.

Hogy kerülhetjük el az okoseszközeink túlhevülését?

Annak érdekében, hogy elkerüljük a túlmelegedést, tartsuk megfelelő hőmérsékleten a telefont, ne tegyük közvetlenül a napra, ne hagyjuk forró autóban. Ne hagyja a mobilját a parkoló autóban vagy hőforrás közelében!

Ha megtörtént a baj, mit kezdjünk a forró készülékkel?

Amennyiben a telefon már túlmelegedett és megjelenik a figyelmeztető jelzés a képernyőn, kapcsoljuk ki a készüléket, helyezzük hűvösebb helyre, távol a közvetlen napfénytől, és hagyjuk kihűlni.

Hogy hat a meleg a gyógyszereinkre? Több gyógyszer hatékonyságát befolyásolhatja a hőmérséklet, ugyanis számos gyógyszer kémiai szerkezete érzékeny a hőmérsékletre. A magas hőmérséklet a gyógyszerek molekuláris szerkezetének lebomlását okozhatja, ezzel pedig a hatékonyság csökkenhet.

Milyen gyógyszereket visel meg leginkább a hőség?

A fogamzásgátló tablettákban lévő hormonok extrém hőségben lebomolhatnak, így elveszíthetik hatékonyságukat, és nem működnek megfelelően a terhesség elleni védelemben.

A pajzsmirigyhormonok adagolási tartománya szűk, és a szélsőséges hőség a hormonok lebomlását okozhatja.

Az Epipenekben található kémiai vegyület nagyon érzékeny a magas hőmérsékletre.

Az antibiotikumok is érzékenyek a hőre, ahogy az inzulinok is rendkívül érzékenyek arra, hogy extrém hőségben lebomoljanak. Az aszpirin is veszíthet hatékonyságából, ha nagy hőhatásnak van kitéve, a meleg pedig megolvaszthatja a kúpokat is, befolyásolva a gyógyszeradagolást

Hogyan óvjuk a gyógyszereket a hőségtől?

A gyógyszerészek szerint minden készítmény másképp reagálhat a változó hőmérsékletre. A tabletták megváltoztathatják a színüket, megolvadhatnak, vagy furcsa szagokat áraszthatnak, míg a krémek és gélek vizesek vagy túlságosan sűrűek lehetnek. Ezek a változások pedig befolyásolhatják a gyógyszer felszívódását a szervezetben.

A legtöbb tablettás gyógyszer 20 és 25 Celsius-fok között a leghatékonyabb, de minden gyógyszert stabil hőmérsékleten ajánlott tartani, ez pedig minden egyes gyógyszernél más és más.

Hogy mely gyógyszereket milyen hőmérsékleten szabad tartani, azt a használati utasításban megtaláljuk. A szakértők egyetértenek abban, hogy az első lépés a termék csomagolásán található tárolási utasítások elolvasása és betartása.

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.