Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!
- Dátum: 2024.07.25., 05:46
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- extrém időjárás, gyógyszer, hatékonyság, készülék, meleg, okoseszköz, szélsőséges, túlhevül, túlmelegedés
Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. A mobiltelefonokon ilyenkor gyakran jelenik meg figyelmeztető jelzés, amely azt jelzi, hogy a készülék túlhevült. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.
A legnépszerűbb gyártók úgy alkották meg készülékeiket, hogy 0 és 35 fok közötti hőmérsékleten még ideálisan tudjanak működni. Efelett már észlelhetők problémák a telefonokban, ami pedig az elmúlt időszak időjárását illeti, bizony voltak a határérték feletti hőmérsékletek.
Ha egy eszköz túlmelegszik, akkor bizonyos funkciók átmenetileg leállnak, szélsőséges esetben pedig a telefon magától kikapcsol. Túlmelegedés akkor is előfordulhat, ha a határértéken belüli hőség van, de a készüléket éppen töltőre tettük.
Ha hosszú ideig tesszük ki a készülékeinket az extrém időjárási körülményeknek, akkor véglegesen károsodhat az akkumulátoruk, esetleg más alkatrészük.
Hogy kerülhetjük el az okoseszközeink túlhevülését?
Annak érdekében, hogy elkerüljük a túlmelegedést, tartsuk megfelelő hőmérsékleten a telefont, ne tegyük közvetlenül a napra, ne hagyjuk forró autóban. Ne hagyja a mobilját a parkoló autóban vagy hőforrás közelében!
Ha megtörtént a baj, mit kezdjünk a forró készülékkel?
Amennyiben a telefon már túlmelegedett és megjelenik a figyelmeztető jelzés a képernyőn, kapcsoljuk ki a készüléket, helyezzük hűvösebb helyre, távol a közvetlen napfénytől, és hagyjuk kihűlni.
Hogy hat a meleg a gyógyszereinkre? Több gyógyszer hatékonyságát befolyásolhatja a hőmérséklet, ugyanis számos gyógyszer kémiai szerkezete érzékeny a hőmérsékletre. A magas hőmérséklet a gyógyszerek molekuláris szerkezetének lebomlását okozhatja, ezzel pedig a hatékonyság csökkenhet.
Milyen gyógyszereket visel meg leginkább a hőség?
A fogamzásgátló tablettákban lévő hormonok extrém hőségben lebomolhatnak, így elveszíthetik hatékonyságukat, és nem működnek megfelelően a terhesség elleni védelemben.
A pajzsmirigyhormonok adagolási tartománya szűk, és a szélsőséges hőség a hormonok lebomlását okozhatja.
Az Epipenekben található kémiai vegyület nagyon érzékeny a magas hőmérsékletre.
Az antibiotikumok is érzékenyek a hőre, ahogy az inzulinok is rendkívül érzékenyek arra, hogy extrém hőségben lebomoljanak. Az aszpirin is veszíthet hatékonyságából, ha nagy hőhatásnak van kitéve, a meleg pedig megolvaszthatja a kúpokat is, befolyásolva a gyógyszeradagolást
Hogyan óvjuk a gyógyszereket a hőségtől?
A gyógyszerészek szerint minden készítmény másképp reagálhat a változó hőmérsékletre. A tabletták megváltoztathatják a színüket, megolvadhatnak, vagy furcsa szagokat áraszthatnak, míg a krémek és gélek vizesek vagy túlságosan sűrűek lehetnek. Ezek a változások pedig befolyásolhatják a gyógyszer felszívódását a szervezetben.
A legtöbb tablettás gyógyszer 20 és 25 Celsius-fok között a leghatékonyabb, de minden gyógyszert stabil hőmérsékleten ajánlott tartani, ez pedig minden egyes gyógyszernél más és más.
Hogy mely gyógyszereket milyen hőmérsékleten szabad tartani, azt a használati utasításban megtaláljuk. A szakértők egyetértenek abban, hogy az első lépés a termék csomagolásán található tárolási utasítások elolvasása és betartása.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.