Menü

Allergia ősszel

Amikor allergiáról van szó, a legtöbb embernek a tavaszi és a nyári időszak jut eszébe, pedig van, aki ősszel sem szabadul meg az ezzel járó kellemetlen tünetektől. Változó, hogy valakinek még néhány allergén növény kései virágzása okozza a tüsszögést, köhögést, esetleg a vörösödő szemeket, vagy éppen egy ősszel aktuálisabb szezonális allergén anyag.

Hazánkban a legtöbben a parlagfű allergiától szenvednek, amelynek virágzása kitolódhat akár egészen október végéig is, emellett pedig szeptember elején még különböző pázsitfűfélék és csalánfélék is virágoznak. Így, ha tudunk róla, hogy bármelyikre érzékenyek vagyunk, érdemes tovább szedni az allergiagyógyszereket, hiába van vége naptár szerint a nyárnak. Ebben az időszakban kerülni kell a keresztallergén zöldségek és gyümölcsök fogyasztását is.

Az őszi hidegebb és nedvesebb idő kedvez egyaránt a kültéri és beltéri penészgombák elszaporodásának. Ugyanúgy, ahogy a pollenek, a penész spórái is a levegőben terjednek, amely által ugyanolyan allergiás reakciókat válthat ki, az arra hajlamos embereknél. A penészgomba a nyirkos, magas páratartalmú helyeken érzi magát legjobban, így fontos, hogy ha például zárt térben teregetünk ki vizes ruhákat, utána megfelelően szellőztessünk.

Ugyanez igaz a fürdőszobára, hiszen a vízpára könnyen kicsapódhat, és a falak főként a sarkokban elkezdhetnek bepenészedni. Ezeket érdemes gyakran ellenőrizni, illetve páramentesítőt használni. Benti növények virágföldjében is megjelenhet, így, ha nem értjük miért tapasztalunk magunkon allergiás tüneteket, érdemes lehet ezeket is leellenőrizni.

A poratka allergia, szintén egy olyan probléma, ami az otthonunkban érhet minket, és amire érdemes odafigyelni. A poratka egy szabad szemmel nem is látható, apró élőlény, amely elhalt emberi hámsejtekkel táplálkozik. Amikor arról van szó, hogy valaki allergiás a porra, valójában erről a mikroszkopikus élőlényről beszélünk. Szintén a magas páratartalmú helységeket kedveli a legjobban, mint a penészgomba, és legtöbbször a hideg, nedves őszi időben szaporodik el. Leggyakrabban az ágyneműhuzatban, ágyban, és más kárpitozott bútorokban található meg, így ezeket érdemes rendszeresen mosni, illetve porszívózni.

Más felületen is próbáljunk meg minél gyakrabban port törölni, illetve elkerülni a nagyon vastag anyagú szőnyegeket, függönyöket és fali kárpitot, hiszen ezek melegágyai lehetnek egy poratka szaporulatnak. Ennek az allergiának a tünetei hasonlóak a pollenéhez, azonban extrém esetben kiütésekkel is társulhatnak a légúti problémák. Jellegzetessége, hogy a tünetek szabadtéren enyhülnek.

Ősszel hajlamosak vagyunk azt hinni, hogyan a hosszantartó légúti megbetegedések, és esetleg elhúzódó köhögés és tüsszögés, csak nátha, vagy influenza miatt van, viszont amennyiben sokáig tapasztaljuk ezeket a tüneteket érdemes lehet felkeresni egy orvost. Lehetséges, hogy eddig mindig betudtuk az időjárásnak ezeket a tüneteket, pedig megfelelő kezeléssel javulhatna az életminőségünk. Ha gyógyszerre van szükségünk, mindenképp keressünk fel egy orvost, hogy felírjon egy számunkra megfelelőt, viszont, ha odafigyelünk otthonunkban a megfelelő hőmérsékletre, és páratartalom szintre garantáltan javulni fognak a tünetek.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.

Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.