Menü

Méltatlanul elfeledett gyógynövény, a papsajt

Magyarországon igen sokféle gyógynövény, vagy gyógyhatású növény megtalálható, a népi gyógyászatban előszeretettel használják őket a mai napig. A papsajt is ide tartozik, pedig keveset hallunk róla.

A papsajt a mályvafélék közé tartozó, helyes kis virággal rendelkező növény. Júniustól októberig nyílik hazánkban és alapvetően egynyári, de van évelő fajtája is. Már az ókori görögök és rómaiak is termesztették, főként salátanövényként fogyasztották, a középkorban pedig már gyökerét is felhasználták, porrá őrölve liszthelyettesítőként, megfőzve pedig tojás helyettesítőként is helyt állt. Nevét onnan kapta, hogy termése ki korong alakú, mely egy szép, kerek sajthoz hasonlít, a német Käsepappel, azaz sajtmályva szóból magyarosították. Az idősebb korosztály (köztük én is) gyerekkori emlékként őrzi ennek a növénykének az ízét, hiszen vadon termőként szinte bárhol gyűjthető volt.

A papsajt egy remek gyógynövény is. Érdemes nem kiszárítva fogyasztani, mert akkor veszít gyógyhatásából. A virága és levelei nyálkát és cseranyagokat tartalmaznak, amikor esetleg teaként fogyasztjuk, akkor nem szabad megijedni, ha a főzővíz besűrűsödik tőle. Találhatunk még benne C-vitamint, B2- és B3-vitamint, vasat, kalciumot, foszfort, és tannint is. Ez a nyálka remek nyálkahártya összehúzó képességgel bír, bevált gyógyhatású szer a gyulladt nyálkahártya kezelésére. Lehet ez gyomor és bél traktust érintő gond, vagy szájüregi gyulladás is. Pompás köhögéscsillapító, elhúzódó hörghurut, mandulagyulladás, vagy a gégegyulladás esetén alkalmazható.

Ezeken kívül még a szájszárazság kezelésére is alkalmas, tea főzetként szájöblögetésre is alkalmas. Kipróbálhatjuk fejfájás és migrén esetén is, de a jó alvást is elérhetjük vele. Tökéletes immunerősítő és fájdalomcsillapító is. Amennyiben külsőleg van szükségünk jótékony hatására, borogatáshoz, vagy fürdővizünkhez is hozzáadhatjuk. Külsőleg zúzódások, törések, bőrgyulladások, kelések, ekcéma gyógyítására is jó, sőt, a köszvényes tüneteket is enyhíthetjük vele. Gyökerét magas fehérjetartalma miatt sportolóknak ajánlják, hogy emeljék szervezetük számára a fehérjebevitelt.

Fogyasztása ellenjavalt terhes és szoptató nők esetében, csak és kizárólag orvosi javaslatra használhatják. Mint minden növény, ez is tartalmazhat allergéneket, ezért az első használat előtt érdemes csak kis mennyiségben kipróbálni,

A papsajt egy régóta ismert és közkedvelt gyógynövény, remek természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, az emésztőrendszer őrangyala. Fogyasztása orvosi javaslatra kezdhető.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?

Ahogy véget ér a téli idő, egyre több a kullancs

Lassan véget ér a téli idő, egyre több a kullancs. A kullancscsípés és a Lyme kór veszélyét nem elég hangsúlyozni – a kirándulószezonnal ugyanis sajnos a kullancsszezon is indul minden évben.