Stressznyelveink nyomában
- Dátum: 2024.10.13., 06:52
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- kommunikáció, konfliktuskeresés, lélek, optimizmus, párkapcsolat, psziché, pszichológia, stressznyelv, szeretetnyelv, tudatosság
Előfordult már, hogy vitába keveredtél valakivel és olyan volt, mintha nem is egy nyelvet beszélnétek? Ez van akkor, ha két embernek különböző stressz-nyelve van.
A kutatók szerint az alábbi öt stressz-nyelv létezik és a legtöbb ember beleesik az egyik – vagy esetleg több – kategóriába.
Íme az 5 stressz-nyelv:
A Lefagyó: Ő az, aki összeomlik a nyomás alatt és a stresszes szituációra adott válasza az, hogy egyszerűen lefagy. Úgy érzi, hogy a helyzete reménytelen és a tehetetlenség miatt mintha megbénulna.
A Robbanó: Ő a „menekülj vagy harcolj”- másnéven „Üss vagy Fuss” – választ adja a helyzetre. Legtöbbször impulzív, lobbanékony módon reagál, ami akár dühkitörésben és frusztrációban nyilvánul meg. Ha úgy érzi, hevessége hiábavaló, dönthet úgy, hogy elhagyja a stresszes helyzetet és szó nélkül távozik, kivonja magát a feszültséggel teli szituációból
A Megoldó: Ő az, aki, az „oltalmazó – gondoskodó”, másnéven „barátkozó – támogató” reakciót adja. Nem meglepő, hogy a Megoldók legtöbbször nők. Ez a stressz-nyelv sokszor úgy nyilvánulhat meg az környezetnek, hogy az illető túlzottan anyáskodó vagy simulékony.
A Lezsibbadó: Ő az, aki mentálisan elmenekül és kivonja magát a stresszhelyzetből. Ha nem mennek jól a dolgai, ő lezsibbasztja magát a külvilággal szemben. Ennek a típusnak a megoldása sokszor valami addikció: alkohol, drog, gyógyszerek, de lehet akár túlzásba vitt testedzés, munka vagy szerencsejáték-függőség is.
A Tagadó: Ő az, aki a toxikus pozitivitással próbálja rendezni a feszültséggel teli helyzetet. Túlzott, mérgező módon optimista és így kerüli el a valóságot.
Az első három típus a robbanó, a lefagyó és a megoldó mind egy biológiai, azaz zsigeri válasz a stresszhelyzetre, míg a másik kettő a lezsibbadó és a tagadó inkább stratégián alapul, amivel az illető próbálja kezelni a szituációt.
Az is előfordul, hogy valakire egyszerre több stressz-nyelv is érvényes vagy az is, hogy különböző emberek vagy helyzetek hoznak ki belőled más reakciót. Lehet, hogy a főnököd szidása alatt Lezsibbadó vagy, a partnereddel való heves vita során pedig robbanó.
Egymás szeretetnyelvének ismerete számos előnnyel járhat, beleértve a kommunikációs készségek fejlődését, a felek közötti kötelék elmélyülését, a félreértések számának csökkenését. Vagyis a párkapcsolat minden területét jobbá tehetjük a szeretetnyelv felismerésével, ami hosszú távon elégedettséget, boldogságot eredményez.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.