Áramütés ért? – Ezekre figyelj!
- Dátum: 2024.10.26., 18:31
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- áram, égési sérülés, szívritmuszavar, vesekárosodás
Rengeteg embert ér áramütés, legyen az egy kisebb otthoni baleset, vagy munkahelyi nagy fesztültségű áramütés. Bizonyos dolgokra oda kell figyelni ilyen esetekben, ennek is megvan a protokollja.
Amikor valamilyen áramütés ér minket, nem mindegy, hogy mekkora feszültségű vezetékhez érünk hozzá, hiszen az általa okozott kár szervezetünkben ettől is függ. Függ még attól is, hogy milyen egészségügyi állapotban vagyunk éppen és attól is, hogy mennyi ideig tartott, amíg érintkeztünk az adott áramforrással. Sőt, az sem mindegy, hogy hol jut be testünkbe az áram, illetve hol távozik. Minden esetben komolyan kell venni a nagyobb sérülés kockázatát, hiába nem érzünk azonnal semmilyen fájdalmat, vagy nem észlelünk semmilyen tünetet. Sokszor csak egy apró csípést érzünk ott, ahol hozzáért bőrünk az áramhoz, utána pedig minden megy tovább, fel sem keressük az orvost. Pedig sosem lehet tudni, hogy nem okozott e zavart a testünkben.
Az áramütést szenvedett egyéneknél az első és legfontosabb, hogy meggyőződjünk arról, hogy már nem áll kapcsolatban az áramforrással. Kapcsoljuk le a fő kapcsolót, mielőtt hozzáérünk a sérülthöz. Ez nem minden esetben lehetséges, így kizárólag jól szigetelő eszköz segítségével távolítsuk el az áramforrást a sérült és saját magunk környezetéből. Amennyiben a sérült eszméletét vesztette, figyeljük légzését, pulzusát, és ha nem kielégítő a légzés, meg kell kezdeni az újraáélesztést. Ne feledd, 30 mellkaskompresszió (-lenyomás), 2 befújás! Egészen addig kell folytatni, amíg nem érkezik meg az orvosi segítség, vagy magához nem tér a sérült. Figyelni kell az égési sérülésekre is.
Első sorban hűteni kell a felületet és steril kötszerrel bekötni. A következő lépés az orvosi ügyelet felkeresése, mivel meg kell vizsgálni, hogy a szív- és érrendszerben nem okozott e károkat, ezt 24 órás megfigyelés alatt derítik ki. Előjöhet szívritmuszavar, vesekárosodás és izomkárosodás is. Nagyon súlyos esetekben az agyat is érintheti a probléma, ilyenkor rohamokat idézhet elő, depresszióra és szorongásra készteti az elmét. Nagyon fontos megjegyezni, hogy semmiképpen sem szabad elbagatellizálni a sérülést, hiszen a tünetek nem minden esetben jelentkeznek azonnal, az is előfordulhat, hogy csak másnap lesz rosszul az érintett egyén. Az se legyen egyértelmű, hogy az áram be- és kimeneti jegyei egymáshoz közel vannak, ettől még áthaladhatott az egész testen.
Az áram nem játék! Minden esetben törekedjünk arra, hogy az érintésvédelmi szabályokat betartsuk. Gyerekeket ne engedjünk elektromos eszközökkel játszani, főleg nem vizes környezetben. A legkisebbek érdekében a konnektorokba helyezünk védőeszközöket is. Háztartási eszközeinket vigyük szervizbe, ha elromlanak, ne magunk kezdjünk el otthon barkácsolni, kivéve, ha megfelelő szakértelemmel tesszük, emellett használjunk érintésvédelmi védőeszközöket is.
Az áramütés 24 órás orvosi megfigyelést igényel minden esetben, hiszen komoly károkat okozhat a szív- és érrendszerben, illetve a vesékben még akkor is, ha nem okoz tüneteket azonnal.
A cinkhiány tünetei és kezelése
Bár a cinkről talán ritkábban esik szó más ásványi anyagokhoz – vagy akár a vitaminokhoz – képest, valójában igen fontos, hiszen a második legnagyobb mennyiségben megtalálható nyomelem a szervezetünkben a vas után. Nagyjából száz enzim működéséhez járul hozzá.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
A sav-bázis egyensúly
Mivel a legtöbb élelmiszer kisebb-nagyobb mértékben savasító hatású, ezért szinte mindennap fogyasztunk savasító ételeket, mondhatni elkerülhetetlen. Hogyan hat a szervezetünkre a savasodás? Hogy lehet lassítani a folyamatot?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
Gyakran ébredsz éjszaka? Nézd meg, mi lehet az oka!
Normális esetben egy felnőtt ember napi 7-8 órát alszik, ezt lehetőleg köztes felébredések nélkül. Viszont vannak esetek, amikor ez felborul és az éjszaka folyamán felébred, sőt, van, hogy minden éjjel ugyanabban az időpontban. Ennek pedig oka van.