A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness
- Dátum: 2024.11.15., 03:50
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- aggodalmak, életfelfogás, elme, érzelmek, félelmek, harmónia, jelen, kiegyensúlyozottság, lélek, mindennapok, mindfulness, negatív gondolatok, negativitás, pesszimizmus, pozitív gondolatok, tudat, tudatos
Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?
Sajnos én magam is általában egyből a dolgok legrosszabb alakulását veszem számba, és folyton azon gondolkodom, mi lesz, ha nem sikerül valami, ha hibázom, ha rosszul sül el valami, pedig ezeken nem lenne szabad sokat „agyalni”.
A negatív gondolkodás a fizikai és mentális egészségre is rendkívül káros. Egyrészt lehetetlenné teszi, hogy az ember élvezze az adott pillanatot, meglássa az életben a szépet, örüljön a sikernek, másrészt hosszú távon önbizalomhiányt, szorongást, elégedetlenséget, okozhat. Nem beszélve arról, hogy a lelki problémák előbb-utóbb testi tünetek formájában is megjelenhetnek, egészségügyi problémákat, betegségeket okozva.
A másik fontos megközelítés, hogy a negatív gondolkodás egyfajta önbeteljesítő jóslatként működhet. Ez azt jelenti, hogy a negatív gondolat bevonzza az eseményt, amit el szeretnénk kerülni. A negatív gondolatok hatására tudattalanul is úgy kezd viselkedni az ember, hogy az végül megvalósuljon.
Hogy tudjuk elkerülni, elhessegetni a káros, negatív gondolatokat?
Fontos első lépésként minimalizálni a rossz gondolatainkat. Nem szabad túlzott mértékben teret engedni nekik, fontos korlátozni őket.
Nehéz, mert nem lehet erővel megváltoztatni a gondolatainkat, de azt megtehetjük, hogy változtatunk a hozzáállásunkon és a negatív képzeteink helyett emlékeztetjük magunkat arra, hogy talán feleslegesen aggódunk és koncentrálunk inkább a pozitív megerősítésre.
A pszichológusok szintén ajánlják azt a módszert, hogy a negatív gondolatok helyébe állítsunk pozitív megerősítéseket. Például, ha azt gondoljuk, hogy úgysem tudunk megcsinálni egy adott feladatot, akkor tudatosan kezdjük ismételgetni magunkban az ellenkezőjét, hogy igenis meg tudjuk csinálni. Ha sokszor elismételjük, előbb-utóbb átveszi a negatív gondolatok helyét.
Nagyon hatásos, ha a mindfulnesst próbáljuk alkalmazni.
A mindfulness jelentése tudatos jelenlét. Éber figyelemnek, jelentudatosságnak is fordítják. Lényege, hogy megtanuljunk az elménkkel bánni és képesek legyünk tudatosan jelen lenni életünk mozzanataiban.
A tudatos jelenlét egyfajta meditáció állapota: amikor figyelmünk nem a múltbéli eseményeken vagy jövőbeli tervekre irányul, hanem valóban a jelen pillanatra. Nem aggódunk előre. Nem problémázunk a múlton.
Az is jó módszer a negatív aggódalmaink elengedésére, ha minél többször beszélgetünk pozitív emberekkel, ők ugyanis képesek hatni ránk a gondolkodásmódjukkal.
A negatív gondolkodás rányomhatja bélyegét az életünkre és ronthatja az önbizalmunkat, visszatarthat minket a céljaink elérésétől, míg a pozitív gondolatok segíthetnek a probléma megoldásban, segítenek felismerni, hogy minden jól van, minden minket szolgál és nekünk nyújt segítséget.
Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.
Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.
Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?
A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.
Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.