Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
- Dátum: 2024.11.18., 22:35
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- állásbörze, álláskeresés, internetes álláskeresés, közösségi oldalak, kutatómunka, megpályázandó pozíció, munkaügyi központ, offline, online, önéletrajz, személyes interjú, vállalat
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát.
Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Az álláskeresést érdemes némi kutatómunkával, utánajárással indítani, akár munkaügyi központokon, akár online oldalak segítségével vagy ismerősöket megkérdezve.
Ha találunk egy számunkra megfelelőnek tűnő állásajánlatot, mindig nézzük és gondoljuk át a hirdető cég által támasztott elvárásokat és azt, hogy mi ehhez rendelkezünk e a szükséges képesítéssel és kompetenciákkal.
Mire figyeljünk?
Sok vállalatnál a személyes interjúk előtt megnézik a közösségimédia-profilunkat (Facebook, Instagram), hogy minél jobban megismerjék azt az embert, aki a céghez jelentkezik, ezért kezdhetjük például ott első lépésként az álláskeresési folyamatot, hogy rendbe tesszük a profilunkat, átnézzük feltöltött képeinket, videóinkat, hogy ezeket valóban meg akarjuk-e osztani a leendő munkáltatóinkkal.
Itt megjegyezném, hogy rohamos tempóban nyernek teret a különböző közösségi média felületeken megjelenő álláshirdetések is, melyek szintén hatékony módjai az álláskeresésnek. Sok online felület esetében találkozhatunk álláshirdetésekkel, posztokkal és külön csoportokkal is, melyek a szakembereknek, munkakeresőknek vagy épp a munkaadóknak szólnak.
Hogyan növelhetjük az esélyeinket?
Az önéletrajzot érdemes mindenhova elküldeni, feltölteni, növelve ezzel az esélyeinket.
Érdemes olyan szakmát találni, amivel szívesen foglalkoznánk, amit szeretünk, pár évente munkahelyet vagy szakterületet váltani – nincs értelme.
Érdemes beleásni magunkat az önéletrajzunk részleteibe is! Sokszor egy-egy apróság is számít, érdemes bele munkát és időt fektetni.
Milyen egy jó önéletrajz?
Fontos, hogy letisztult, egységes formázású legyen, jól felépített szerkezetű, átlátható, tartalmazza a lényeges információkat, különösen a megpályázandó pozícióra vetítve.
Fontos, hogy pontos legyen, ne legyenek benne elírások, helyesírási hibák meg pláne nem.
Előnyös egy jól megválasztott profilkép, a tanulmányok pedig időrendi sorrendben haladva legyenek feltüntetve, az iskolák, cégek, intézmények pontos megfogalmazásával.
A betöltött pozíciók időrendi sorrendben és a feladatkör részletezésével kerüljenek az önéletrajzba, a nyelvtudást pedig minden esetben szinttel megjelölve írjuk bele, a végéről ne maradjanak el az egyéb ismeretek, készségek sem, ezeket maximum 2 oldalban próbáljuk meg összefoglalni.
Mi az, ami segíti a hatékony munkakeresést?
Állásbörzék látogatása. Évente több alkalommal is megrendezésre kerülnek állásbörzék az ország több nagyvárosában is. Aktív álláskeresőknek mindenképpen ajánlott a részvétel.
Kérdezzük meg ismerőseinket!
Az internetes álláskeresés mellett még mindig jelen van az offline álláskeresés is, mely történhet ismerősök és családtagok segítségével, ajánlás útján. Sokszor előfordul, hogy már megfogalmazódott az igény új kolléga felvételére, de még nincs meghirdetve a pozíció.
Végül, de egyáltalán nem utolsó sorban: keressük fel a helyi munkaügyi központokat és regisztráljunk! A regisztrált álláskeresővé válás is nagyban segítheti az álláskeresésünk sikerességét.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!