Menü

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A jojó-effektus amiatt van, hogy sok fogyókúrázó élethosszig tartó életmódváltás helyett kampányszerűen koplal. A szezonális divatfogyókúráktól, csodát ígérő étrendkiegészítőktől nem lehet tartós megoldást várni.

Meg lehet szabadulni a jojó-effektustól? Igen!

Ehhez az kell, hogy felejtsük el azt, hogy sürgősen akarjunk lefogyni, például egy bálra, egy összejövetelre, egy osztálytalálkozóra, egy születésnapra vagy a vakációra, nyaralásra – mindezt természetesen az esemény előtt egy-két héttel.

Ilyenkor általában mit teszünk helytelenül? Belevágunk egy drasztikus, rövid diétába, aminek köszönhetően egy hét alatt leadunk pár kilogrammot, ám amikor újra visszatérünk a régi kerékvágásba, súlyunk visszatér, sőt, rossz hír, hogy még tovább is gyarapodik! Ezt a hatást nevezzük jojó- effektusnak.

Hogyan lehet helyesen fogyni, hogy a súly ne térjen vissza?

Először is el kell felejteni a drasztikus diétákat! Az a súly, amit leadtunk, a diéta befejezése vissza is jön ránk. Az éhezés a szervezetünk számára stresszt okoz, és az előző étrendhez való visszatérés után súlygyarapodást eredményez, mert a szervezet arra készül fel, hogy tartalékoljon.

Ez azért van így, mert a szervezet a koplalás után azonnal felismeri a normál étkezések kalóriatartalmának növekedését, és nagy lendülettel elkezdi ismét raktározni a testzsírt – hogy felkészüljön az újabb ínséges időkre.

A jojó-effektus legfőbb oka a helytelen táplálkozás, étkezések kihagyása (például, ha kihagyjuk a reggelit, napközben keveset eszünk vagy nassolunk, vacsorára pedig jól belakunk). A jojó-effektus negatívan befolyásolja az egészséget is.

A fogyás érdekében hiába vanna sokan tisztában a fent említettekkel, mégis inkább a kemény diétát folytatják, s nagyon lecsökkentik a napi kalóriabevitelt. Ez a szám soha semmilyen körülmények között sem mehet 1300 alá!

A jojó-effektus elkerülhető, és nem is olyan nehéz.

A fogyás folyamata sosem történik gyorsan, az életmódváltás lassabb folyamat. A megfelelő fogyás érdekében egészségesen és táplálóan kell táplálkoznunk, fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat, valamint a szervezetnek szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat kell fogyasztanunk. Ezzel a szervezet nem lesz stresszes állapotban, hanem alkalmazkodik a változásokhoz, és fokozatosan, de lassan kezdi ugyanazt a felhalmozott zsírt felhasználni energiára. Hirtelen felindulásból fogyókúrázni vagy élethosszig tartóan életmódot és váltani két külön dolog és nagy a különbség!

Mi az az unami?

Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.