Súlyproblémák és jojó-effektus
- Dátum: 2024.11.22., 04:13
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- diéta, divatdiéta, egészséges, élethosszig tartó, életmód, életmódváltás, elkeseredés, étkezés, étrendkiegészítő, fehérje, hízik, kalória, kontroll, koplal, rost, sanyargatás, szénhidrát, tápanyag, tudatos., változatos, vitamin, zsír
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
A jojó-effektus amiatt van, hogy sok fogyókúrázó élethosszig tartó életmódváltás helyett kampányszerűen koplal. A szezonális divatfogyókúráktól, csodát ígérő étrendkiegészítőktől nem lehet tartós megoldást várni.
Meg lehet szabadulni a jojó-effektustól? Igen!
Ehhez az kell, hogy felejtsük el azt, hogy sürgősen akarjunk lefogyni, például egy bálra, egy összejövetelre, egy osztálytalálkozóra, egy születésnapra vagy a vakációra, nyaralásra – mindezt természetesen az esemény előtt egy-két héttel.
Ilyenkor általában mit teszünk helytelenül? Belevágunk egy drasztikus, rövid diétába, aminek köszönhetően egy hét alatt leadunk pár kilogrammot, ám amikor újra visszatérünk a régi kerékvágásba, súlyunk visszatér, sőt, rossz hír, hogy még tovább is gyarapodik! Ezt a hatást nevezzük jojó- effektusnak.
Hogyan lehet helyesen fogyni, hogy a súly ne térjen vissza?
Először is el kell felejteni a drasztikus diétákat! Az a súly, amit leadtunk, a diéta befejezése vissza is jön ránk. Az éhezés a szervezetünk számára stresszt okoz, és az előző étrendhez való visszatérés után súlygyarapodást eredményez, mert a szervezet arra készül fel, hogy tartalékoljon.
Ez azért van így, mert a szervezet a koplalás után azonnal felismeri a normál étkezések kalóriatartalmának növekedését, és nagy lendülettel elkezdi ismét raktározni a testzsírt – hogy felkészüljön az újabb ínséges időkre.
A jojó-effektus legfőbb oka a helytelen táplálkozás, étkezések kihagyása (például, ha kihagyjuk a reggelit, napközben keveset eszünk vagy nassolunk, vacsorára pedig jól belakunk). A jojó-effektus negatívan befolyásolja az egészséget is.
A fogyás érdekében hiába vanna sokan tisztában a fent említettekkel, mégis inkább a kemény diétát folytatják, s nagyon lecsökkentik a napi kalóriabevitelt. Ez a szám soha semmilyen körülmények között sem mehet 1300 alá!
A jojó-effektus elkerülhető, és nem is olyan nehéz.
A fogyás folyamata sosem történik gyorsan, az életmódváltás lassabb folyamat. A megfelelő fogyás érdekében egészségesen és táplálóan kell táplálkoznunk, fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat, valamint a szervezetnek szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat kell fogyasztanunk. Ezzel a szervezet nem lesz stresszes állapotban, hanem alkalmazkodik a változásokhoz, és fokozatosan, de lassan kezdi ugyanazt a felhalmozott zsírt felhasználni energiára. Hirtelen felindulásból fogyókúrázni vagy élethosszig tartóan életmódot és váltani két külön dolog és nagy a különbség!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.