Menü

Súlyproblémák és jojó-effektus

Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?

A jojó-effektus amiatt van, hogy sok fogyókúrázó élethosszig tartó életmódváltás helyett kampányszerűen koplal. A szezonális divatfogyókúráktól, csodát ígérő étrendkiegészítőktől nem lehet tartós megoldást várni.

Meg lehet szabadulni a jojó-effektustól? Igen!

Ehhez az kell, hogy felejtsük el azt, hogy sürgősen akarjunk lefogyni, például egy bálra, egy összejövetelre, egy osztálytalálkozóra, egy születésnapra vagy a vakációra, nyaralásra – mindezt természetesen az esemény előtt egy-két héttel.

Ilyenkor általában mit teszünk helytelenül? Belevágunk egy drasztikus, rövid diétába, aminek köszönhetően egy hét alatt leadunk pár kilogrammot, ám amikor újra visszatérünk a régi kerékvágásba, súlyunk visszatér, sőt, rossz hír, hogy még tovább is gyarapodik! Ezt a hatást nevezzük jojó- effektusnak.

Hogyan lehet helyesen fogyni, hogy a súly ne térjen vissza?

Először is el kell felejteni a drasztikus diétákat! Az a súly, amit leadtunk, a diéta befejezése vissza is jön ránk. Az éhezés a szervezetünk számára stresszt okoz, és az előző étrendhez való visszatérés után súlygyarapodást eredményez, mert a szervezet arra készül fel, hogy tartalékoljon.

Ez azért van így, mert a szervezet a koplalás után azonnal felismeri a normál étkezések kalóriatartalmának növekedését, és nagy lendülettel elkezdi ismét raktározni a testzsírt – hogy felkészüljön az újabb ínséges időkre.

A jojó-effektus legfőbb oka a helytelen táplálkozás, étkezések kihagyása (például, ha kihagyjuk a reggelit, napközben keveset eszünk vagy nassolunk, vacsorára pedig jól belakunk). A jojó-effektus negatívan befolyásolja az egészséget is.

A fogyás érdekében hiába vanna sokan tisztában a fent említettekkel, mégis inkább a kemény diétát folytatják, s nagyon lecsökkentik a napi kalóriabevitelt. Ez a szám soha semmilyen körülmények között sem mehet 1300 alá!

A jojó-effektus elkerülhető, és nem is olyan nehéz.

A fogyás folyamata sosem történik gyorsan, az életmódváltás lassabb folyamat. A megfelelő fogyás érdekében egészségesen és táplálóan kell táplálkoznunk, fehérjéket, zsírokat és szénhidrátokat, valamint a szervezetnek szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat kell fogyasztanunk. Ezzel a szervezet nem lesz stresszes állapotban, hanem alkalmazkodik a változásokhoz, és fokozatosan, de lassan kezdi ugyanazt a felhalmozott zsírt felhasználni energiára. Hirtelen felindulásból fogyókúrázni vagy élethosszig tartóan életmódot és váltani két külön dolog és nagy a különbség!

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?