Ünnepi meséink
- Dátum: 2024.12.13., 07:01
- Martinka Dia
- képek:pixabay
- balett, életkor, elmesél, feldolgozás, felolvas, gyerekek, hétköznap, karácsony, karácsonyi hangulat, kicsik, klasszikus, könnyed, meghitt, mese, nagyok, szomorú, történet, ünnep, ünnepi hangulat
Mesét olvasni a gyerekeknek ünnepekkor is fantasztikus dolog. Vannak olyan klasszikus karácsonyi történetek, amelyeken mi magunk is felnőttünk, s sosem fognak kimenni a divatból.
A legszebb, klasszikus meséket a felnőttek is nagyon szeretik, nézzük a legnépszerűbb örökzöld karácsonyi történeteket!
Hans Christian „A kis gyufaárus lány” című meséjét mindannyian ismerjük, sok egyéb híres története mellett, mint pl. Az ólomkatona, A rút kiskacsa, A király új ruhája, A kis hableány, A fenyőfa, A hókirálynő stb. ez is rendkívül népszerű.
A kis gyufaárus lány története szomorú, ennek ellenére a televízióban a különböző csatornákon gyakran szerepel a karácsonyi időszakban-
„A fenyőfa” című mese még az előzőnél is szomorúbb. Andersen meséin általában könnyen sírva fakad az ember. Gondoljunk csak a kis fenyőfára, aki csillogó, fényes jövőről álmodik, úgy leli halálát, hogy kivágják karácsonyfának, s kiszáradva, tüzelőként végzi.
Sokak szerint karácsonykor a boldogságot, a szeretetet, az összetartozást ünnepeljük így vannak, akik szerint a szomorúbb történetek helyett a vidámabb klasszikus karácsonyi meséket illendő összeválogatni gyermekeinknek. Mások szerint a szívfacsaró, híres, klasszikus meséket, egy bizonyos életkoron túl mindenkinek meg kell ismernie, akkor is ha szomorú a cselekmény.
Jacob és Wilhelm Grimm „A suszter manói” című meséje a Grimm-testvérek leghíresebb meséi közé tartozik. A történet szerint a suszter és neje szorgalmas emberek, sokat dolgoznak, mégis majdnem tönkre mennek. Egy este a suszter a kikészített kiszabott bőr helyén egy kész cipőt talál. A dolog naponta megismétlődik, a suszter pedig meggazdagszik, azonban karácsonykor úgy döntenek, meglesik, mi történik éjszaka: s ekkor látják, a bőrökből manók varrnak cipőket. A meztelen kis manóknak a suszter felesége ruhácskákat készít, és ugyan ezután nem jönnek többé a manók, de a suszternak élete végéig jól ment a sora mindig volt munkája, és minden sikerült neki, amihez csak hozzákezdett. Ezt a könnyed, rövidke mesét a kisebbek és a nagyobbak is élvezik, hiszen minden jó, ha jó a vége alapon egy igazi happy enddel zárul a történet.
A „Hókirálynő” történetén sokan nőttünk fel, amellyel Andersen azt ábrázolja, hogy a jó mindig legyőzi a rosszat. Hoffmann meséje, a „Diótörő” is ismert és talán a legklasszikusabbnak mondható karácsonyi történet, melynek legismertebb verziója a balett.
Ki ne ismerné a „Grincs” című mesefilmet, mesét?
A jellegzetes mesefigura mindent elkövet, hogy ellopja a karácsonyt és elrontsa az emberek karácsonyi hangulatát, a történet azonban váratlan fordulatot vesz, és végül ő maga is a karácsony rabjává válik. Grincs egyébként nem a karácsonyt utálja, hanem az emberek képmutatását, ezen is érdemes elgondolkodni.
Válasszunk néhány klasszikus karácsonyi történetet ezek közül, melyekkel kicsit ünnepi hangulatba kerülhetünk és meséljük el gyermekeinknek, a nagyobbaknak is!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.