Kapcsold be! Tévhitek és a valóság
- Dátum: 2025.02.04., 09:22
- Martinka Dia
- képek: pixabay
- biztonság, biztonsági öv, fizika törvényei, gyerekülés, jármű, járművezető, közlekedésbiztonság, közlekedési balesetek, közutak, passzív biztonsági eszköz, ülésmagasító
„Az öv életet menthet” – hangzik a jól ismert közlekedésbiztonsági szlogen, de ahogy járom az utakat, vezetek, közlekedem, sajnos ez korántsem tűnik annyira egyértelműen elcsépelt alapvetésnek. Hogyan gondoskodhatunk magunk és gyermekeink biztonságáról az autóban?
Sajnos sok esetben tapasztalható, hogy a járművezetők vagy utasok egyszerűen nem használják a biztonsági öveket, pedig ez már évtizedek óta kötelező. Ráadásul a biztonsági övekkel kapcsolatban több tévhit is kering a köztudatban.
Az első tévhit, hogy lassabb, jellemzően lakott területen belül szokásos sebességek mellett a járművezető, vagy utasa meg tud kapaszkodni egy esetleges ütközés során, ezért nem baj, ha nincs bekapcsolva az öve. Ez nyilván téves, hiszen már 15-20 km/h-ás ütközési sebesség esetén is jelentős sérüléseket szenvedhetünk egy esetleges balesetkor, másrészt az ütközés a ritkán történik úgy, hogy arra előre felkészülhessünk.
A második tévhit, hogy egy baleset esetén akár jobban is járhatunk, ha nem maradunk a járműben: hanem azzal maradunk életben, ha kirepülünk a kocsiból. Téves, hiszen pont, hogy a biztonsági övek helyes használata menti meg éves szinten tízezrek életét balesetkor.
A biztonsági öveket nem használók különféle trükkökkel hagyják lógva ezt a passzív biztonsági eszközt. Régebben egyszerűen figyelmen kívül hagyták a szabályt, ami ma már a legtöbb járműben megtalálható figyelmeztető rendszer miatt nem működik.
Kapcsoljuk be, ne játsszuk ki a rendszert!
Ötgyerekes ismerősömnél láttam megrendülve, hogy az övet a gyerekei háta -, vagy ülés mögött elvezetve kapcsolta be, ezzel a járművet ugyan át tudta verni, de a fizika törvényeit biztosan nem fogja, ahogy a gyermekei biztonságáról sem gondoskodott. Öt kisgyerek életét tette kockára – igen, természetesen rászóltam, mert „előjött” belőlem a tűzoltó feleség, de, hogy mennyire hatotta meg vagy mennyire gondolja újra a közlekedési morálját a jövőben, arról sajnos nem tudok.
Sajnos sokszor találkozunk olyan megoldással is, amikor az anyósülés övcsatját kattintják a vezetőüléshez, sőt, külön övcsatot is számos alkalommal látunk állandóan becsatolva. Kijátszható a rendszer, ám ezek mind-mind döbbenetes megoldások, hiszen bármelyiket választva a szabálytalan autós a saját és utasai életét viszi a vásárra.
Gyermekeink biztonsága a lefontosabb!
A legkisebbek, a csecsemők a hátsó ülésen, menetiránynak háttal rögzítve, babahordozóban vannak biztonságban. Fordítsunk kiemelt figyelmet a hordozó helyes rögzítésére, és ügyeljünk a megfelelő pozícióra. A babahordozók a gyermekek 12-15 hónapos koráig használhatók, ennél előbb akkor sem érdemes biztonsági gyermekülésre váltani, ha a baba már elérte a 9 kg-os testtömeget.
A biztonsági gyermekülések első méretosztálya a 9 és 18 kg, az ülésirány itt már a legtöbb esetben a menetiránnyal egyező. Soha ne feledkezzünk meg a gyermekülés saját öveinek beállításáról és bekapcsolásáról sem.
Az ülésmagasítók használatára akkor van szükség, ha hátul ülve 135, elöl 150 cm-t nem meghaladó magasságú gyermekünk a jármű saját biztonsági öveivel nem rögzíthető biztonságosan.
A közlekedési balesetek kimenetele sok tényezőtől függ, de az egyik legfontosabb a biztonsági öv használata. A járművek biztonsági övei egyre kényelmesebben használhatók, szinte észrevétlenül védenek. Fontos belátnia minden autósnak, hogy nem csak a szabályok miatt, hanem saját és szerettei jól felfogott érekében is be kell kapcsolni az övet! A biztonsági öv használata tehát nemcsak jogi kötelezettség, hanem életmentő döntés is, amely minden utas számára elérhető védelmet nyújt.
Nyugtató illóolajok otthonra
A megfelelő illatok kiválasztásával befolyásolhatjuk az érzelmeinket, a memóriánkat és csökkenthetjük a stresszt. Szakemberek szerint a jól megválasztott illatok nyugtatják az idegeket, javítják a hangulatot, nézzük melyek ezek az illatok?
Hogyan érdemes szállást foglalni?
A szállásfoglalást sokan nyűgként élik meg egy utazás megszervezése során, ezért szeretnék minél gyorsabban és olcsóbban letudni. Ennek a hozzáállásnak köszönhetően azonban könnyen katasztrófába fulladhat az utazásunk, ha odaérvén nem az fogad, amit a képeken láttunk. Néhány egyszerű tippel és praktikus szervezéssel azonban ez könnyen elkerülhető.
Az alvási bénulás
Az alvási bénulás egy izgalmas és sokszor rémisztő jelenség, amely számos embert érint, és amelynek megértése hozzájárulhat az alvás és az álom természetének mélyebb megismeréséhez. Az alvási bénulás során a személy ébren van, de nem képes mozogni, ami rendkívül ijesztő élményt okozhat. A jelenség a REM (Rapid Eye Movement) alvási szakaszhoz kapcsolódik, amikor a test izmai természetes módon lebénulnak, hogy megakadályozzák a mozgást az álmok során.
Hagyjuk unatkozni a gyereket, unokát!
Hurrá, végre unatkozik a gyerekem! Nem, nem ment el az eszem, vagyis már rég, de most nem ez a lényeg. Miért jó, ha ezt halljuk: "Anya/Apa unatkozom!" Pedig ez egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj. Na miért is?
Miért ne dobjuk ki a teafiltert?
A teázás minden országban nagy népszerűségnek örvend, hiszen a tea nemcsak finom, hanem nagyon sok jótékony egészségügyi hatása is van. Ha filteres teát fogyasztanak, akkor szeretném figyelmükbe ajánlani mai cikkünket!