Menü

Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.

Az érzelmileg labilis személyiségzavarral élők gyakran tapasztalhatnak krónikus ürességet, amely a belső élmények és az önértékelés zavaraiból fakad. Ezek a nehézségek a kapcsolatokban való bizalmatlansághoz és a folyamatos konfliktusokhoz vezethetnek. A szakmai segítség keresése ebben az esetben kulcsfontosságú lehet, mivel a pszichoterápia, a támogató csoportok és a gyógyszeres kezelés számos ember számára jelentheti a megoldást.

Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyulás egy folyamat, amely időt és türelmet igényel. Az önismeret és a személyes fejlődés támogatása mellett a környezet, barátok és családtagok megértése és támogatása is alapvető fontosságú lehet a rehabilitáció során.

Ha valaki úgy érzi, hogy a fenti jellemzők rá is vonatkoznak, érdemes szakemberhez fordulni, aki segíthet a zavar okainak feltárásában és az új, egészségesebb megküzdési stratégiák kidolgozásában. Az első lépés a segítségkérés lehet a legnehezebb, de ez a lépés elindíthatja az utat a gyógyulás felé.

A borderline személyiségzavar (BPD) komplex és sokszínű mentális állapot, amelyet a következő jellemzők határoznak meg:

Kiszámíthatatlanság és Kaotikusság: A borderline temperamentumra jellemző viselkedés ingatag és szélsőséges, ami a hangulat és a viselkedés hirtelen változásaiban nyilvánul meg. Az egyén érzelmeit hevesen és intenzíven fejezi ki, ami gyakran zűrzavart és konfliktusokat okoz a kapcsolataiban.

Kapcsolatok és Függőség: A borderline személyek kapcsolataikban gyakran tapasztalnak felszínességet és távolságtartást. Jellemző rájuk az érzelmi függőség, amely a másokon való csüngés és a manipulációs taktikák váltakozásában nyilvánul meg. Az egyén gyakran érzi magát üresnek és magányosnak, mivel nem tud stabil, támogató kapcsolatokat kialakítani.

Önértékelés és Identitás: Az önjellemzés homályos, az egyén gyakran nem tudja "összetartani magát", ami bizonytalan identitáshoz vezet. Ez a bizonytalanság többek között a kapcsolatokban való függést és a szétszórt érzést eredményezi.

Rövid, Reaktív Pszichózis: A BPD-vel élők időnként hirtelen, intenzív szorongással, "én-szétesettséggel" járó állapotokat élhetnek át, amelyek visszafordíthatóak és általában néhány órától néhány napig tartanak. Ezek az állapotok a valósággal való kapcsolat elvesztését eredményezhetik.

Affektív Zavarok: A borderline személyiségzavar esetén gyakoriak az affektív zavarok, például depresszió, bűntudat és ellenséges érzések.

Dekompenzált Állapot: A dekompenzált borderline személyek, akik folyamatosan kóros viselkedésmintákat mutatnak, gyakran kórházi kezelésre szorulnak. Gondolkodásuk és érzelmi állapotuk mélységes zavart szenved, és a külvilág eseményei álomszerűvé válhatnak számukra.

Öngyilkossági Kockázat: A BPD-vel élők körében kiemelkedően magas az öngyilkossági arány, amely 5-10% között mozog, és sokkal magasabb, mint a normál lakosság körében. Ez a kockázat különösen növekszik egyéb káros szenvedélyek, például alkohol- vagy drogfogyasztás esetén.

A borderline személyiségzavar kezelésében fontos a pszichoterápia, különösen a dialektikus viselkedésterápia (DBT), amely segíthet az érzelmek kezelésében és a kapcsolatok javításában. A gyógyszeres kezelés is hasznos lehet a tünetek enyhítésére, de a fő fókusz a pszichoterápiás megközelítéseken van.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”