Mit tudsz a vérszegénységről?
- Dátum: 2025.04.12., 21:42
- Erdős Dorka
- képek: pexels
- fejfájás, fülzúgás, hemoglobin, íny, pulzus, szívritmus, vitamin, vörösvértest
Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.
A vérszegénység, más néven anémia azt jelenti, hogy a vérünket alkotó egyik elem, a vörösvértestekkel kapcsolatban gondok adódnak. A köznyelv vörösvérsejtnek is nevezi ezt az alkotórészt, ami a vörös csontvelőnkben képződnek, de sokféle anyagra szükség van ahhoz, hogy létrejöhessenek. Ilyen anyagok a vas, a B12- és C-vitamin, riboflavin és folsav, ha ezek nincsenek, akkor a vörösvértest alakja eltorzul. Tudni érdemes, hogy nem képesek önállóan mozogni a testünkben, hanem a vérárammal sordódnak és elengedhetetlenek az életben maradásunkhoz.
Amikor az vérszegénység szóba kerül, akkor arra kell gondolnunk, a vörösvértestek száma, vagy azok aránya, vagy a bennük raktározódó hemoglobin mennyisége lecsökken, ha az életkort és a nemeknek megfelelő úgynevezett élettani szintet nézzük. A hemoglobin felelős azért, hogy oxigént szállítson a szervekhez. Képzeljük, hogy nekünk nincs elég ilyenünk, ezért a szerveink nem jutnak elegendő oxigénhez, amitől ők nem képesek rendesen funkcionálni. Ezt okozhatja egy vas felszívódási zavar, egy belső vérzés, egy bélprobléma, autoimmunbetegség vagy egy ételintolerancia is.
Az anémiára utaló jeleket sokszor fel sem ismerjük, mert összekeverhetők más betegségek tüneteivel, amik a következők lehetnek. Az íny kivilágosodása az egyik legtöbbször felfedezett tünet, minél világosabb, annál nagyobb baj, de ha már a szájnál járunk, akkor sokszor kisebesedik a szájzug és a nyelven kellemetlen érzés lép fel. Megviseli a szarurétegeket is, a haj és a körmök töredeznek és kiszáradnak, a haj pedig elkezd hullani. Az esetek többségében jelentkezik egy hosszantartó fáradtság, mivel az izmok nem kapnak megfelelő mennyiségű oxigént. Sokszor nehéz gondolkodni, ezt pedig követi az ingerlékenység, hiszen ki vagyunk merülve. Találkozhatunk látási zavarokkal, sokáig elhúzódó fülzúgással, kínzó fejfájással, szédüléssel, ami akár ájulásig is fajulhat és a betegek sokszor fáznak.
Az emésztőrendszert is megviseli, érkezhet székrekedés és/vagy hasmenés, étvágytalanság, puffadás, hányinger, és ami nagyon meglepő lehet, hogy a páciens olyan dolgokat kívánhat, ami egyáltalán nem megszokott, például jeget, vagy földet. A szívet sem kíméli, mivel a szívünk azon dolgozik, hogy a lehető legtöbb oxigént juttassa a testünkben szét, ezért kialakulhat szívritmus zavar és szapora pulzus is.
A probléma forrását egy egyszerű vérvétellel is ki lehet mutatni, amennyiben anémiáról van szó. Kezelésében már többféle módszert kell alkalmazni attól függően, hogy mi okozza valójában a betegséget. Jól kezelhető például vitaminpótlással, a vérzéses eredetűeknél a vérzés megszüntetésével, diétával, de ehhez mindig szakorvosi kivizsgálás szükséges.
A vérszegénység sok olyan tünet hátterében állhat, amit ráfoghatunk a stresszes életmódra, a sok munkára, a kimerítő mindennapokra, de mindig érdemes ránézni egy vérvétellel arra, hogy nem e anémia okozza a gondot.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?