Menü

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az alábbiakban összefoglalom a pozitív kommunikációs alapelveket:

Kimondatlan vágyak: A harag és a sértődöttség mögött gyakran ki nem mondott vágyak és szükségletek húzódnak. Fontos, hogy tudatosítsuk ezeket, és próbáljunk a kéréseinkre koncentrálni ahelyett, hogy csak a panaszainkat hozzuk fel.

„Itt és most” megközelítés: A múlt sérelmeinek felhánytorgatása helyett érdemes az aktuális problémákra fókuszálni. Ez segíthet abban, hogy a kommunikáció hatékonyabb és konstruktívabb legyen.

Önfeltárás: Az intimitás és a meghittség kialakulásához elengedhetetlen, hogy mindkét fél nyitott legyen önmagát és érzéseit megosztani a másikkal. Ezáltal mélyebb megértés és kapcsolat alakulhat ki.

Panaszok mellett javaslatok is: Fontos, hogy ne csupán a problémákat említsük, hanem tegyünk javaslatokat is arra, hogyan lehetne javítani a helyzeten. Ez elősegíti a megoldáskeresést és a pozitív kommunikációt.

Tabuk nélkül: A jó kommunikáció alapja, hogy bármilyen témát meg lehessen beszélni, tisztelettel és ítélkezés nélkül.

Nyugalom megőrzése: A konfliktusok során a stressz szintünk megemelkedhet, ami gátolja a konstruktív párbeszédet. Szükség esetén érdemes szünetet tartani, hogy mindkét fél lenyugodjon, és a beszélgetés folytatásához megfelelő lelki állapotban tudjanak visszatérni. Az alapvető probléma abban áll, hogy míg testünk a stresszhatással való megküzdés érdekében mozgósítani próbálja minden rejtett tartalékát, addig mi észre sem vesszük, milyen állapotba kerültünk. Azt hisszük, minden rendben van, pedig gyakorlatilag alig vagyunk józan eszünknél, hiszen szervezünk elvonta energiáit a magas szintű kognitív funkcióink működtetésétől.

Emiatt lehet, hogy a vita hevében elsápadunk, kiszárad a szánk, úgy érezzük, nem tudunk gondolkodni, alig állunk a lábunkon. A végén pedig arra sem emlékszünk, ki mit mondott és egyáltalán hogyan kezdődött a veszekedés. A konfliktus elhatalmasodása során tehát ha szeretnénk se tudnánk alkalmazni a pozitív kommunikációról szóló ismereteinket. Ha azon kapjuk magunkat, hogy ebbe az irányba tart egy vita, akkor a legbiztosabb megoldás, ha egyszerűen szünetet tartunk. Kilépünk a helyzetből, kicsit mindketten visszavonulunk, megpróbálunk megnyugodni, és a megoldáskeresésre alkalmasabb lelki állapotban folytatjuk a beszélgetést. Néha úgy érezhetjük: a kapcsolati problémáink egyedüli forrása a félresikló kommunikáció.

Az ilyen alapelvek alkalmazása segíthet a párkapcsolati kommunikáció javításában, ami vezethet a harmonikusabb és boldogabb kapcsolat kialakulásához. A tudatos és empatikus kommunikáció nemcsak a konfliktusok kezelésében, hanem a mindennapi interakciókban is kulcsfontosságú.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Mindig mindig mindig kössük be a gyereket (is) az autóban!

Még mindig sokan nem kötik be a gyereküket az autóban. Háromgyerekes anyaként pontosan tisztában vagyok vele, mekkora macera több gyereket is ki-be kötözni a kocsiban, de bármilyen fáradságos is a művelet, mindig gondoljunk arra, hogy az életét menthetjük meg.

A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.