Menü

A metilalkohol a bőrön keresztül is veszélyes

A metil-alkohol (metanol) mérgezés súlyos egészségkárosodást okozhat, akár halált is eredményezhet, ezért fontos ismerni a vele kapcsolatos alapvető tudnivalókat és elsősegélynyújtási teendőket.

Fontos tudnivalók a metil-alkoholról: A metanol átlátszó, szagtalan folyadék, hasonló az etil-alkoholhoz, de sokkal mérgezőbb. A szervezetben formaldehid, illetve hangyasav keletkezik belőle, amelyek mérgezőek.

A metanol tápcsatornán kívül bőrön és légutakon keresztül is felszívódik. Mérgezés esetén a legfőbb problémák közé tartozik a látáskárosodás és a központi idegrendszer károsodása. A metanol (metil-alkohol, faszesz, képlete: CH₃OH) az alkoholok homológ sorának legkisebb, legegyszerűbb tagja, egy telített alkohol. A "faszesz" elnevezés eredete az, hogy korábban száraz fából származó lepárlással állították elő. A faszesz nevét arra a tényre alapozza, hogy ezt a folyadékot régen fa lepárlásával nyerték, mely során a fa desztillálásával keletkező folyadékban jelen volt a metanol is. A faszesz (metanol) előállítása során, különösen a fa desztillálásakor, nem csak metanol keletkezik, hanem más vegyületek is, például metil-alkát (metil-acetát), aldehidek és kisebb mennyiségben etil-alkohol is. Ez a keverék a korábbi módszerek és a készülékek minőségétől függően változott.

Mérgezés tünetei:

Akut (heveny) mérgezésnél 8-48 óra között alakulnak ki a tünetek, amelyek hasonlítanak az alkoholfogyasztás utáni tünetekhez:

Fejfájás, szédülés, gyengeség

Hasi fájdalom, émelygés, hányás

Tudatzavar, dezorientáció, kóma

Látási problémák: látásélesség csökkenése, fénykerülés, fekete foltok látása, akár vakság

Krónikus mérgezésnél hosszú távon idegrendszeri károsodások, látótérkiesés és Parkinson-szerű tünetek alakulhatnak ki.

Elsősegély mérgezés esetén:

Azonnal hívjunk mentőt!

A gyors szakellátás életmentő lehet.

Amennyiben 1-2 órán belül történt a lenyelés és a beteg nem eszméletlen:

Próbáljuk meg hánytatni a beteget, de csak akkor, ha nem eszméletlen.

Itassunk neki fél vagy egy deciliter 40-50%-os alkoholtartalmú italt, mert az alkohol lebontása csökkenti a metanol káros hatásait, mivel az enzim előbb az alkoholt bontja le.

A beteget takarjuk be, hogy meg ne hűljön!

Soha ne adjunk semmilyen ételt vagy italt, ha az állapota nem stabil, illetve ha eszméletlen.

A szembe vagy bőrre került mérgező anyagnál:

A szemet vagy bőrt bő, folyóvízzel azonnal mossuk le.

A ruhát, amely szennyezett, el kell távolítani.

Fontos megjegyzés:

A specifikus kezelést csak egészségügyi szakemberek végzik.A metanol mérgezés megelőzése érdekében mindig körültekintően kell bánni az ipari oldószerekkel és alkohol termékekkel.

Összefoglalva a metanol mérgezés gyors és hatékony orvosi kezelést igényel. Első lépésként hívjunk mentőt, és amennyiben lehetőség van rá, alkalmazzuk az alkohol bevitelt a mérgezés csökkentése érdekében. A mérgezett személy állapotának romlásának megakadályozása és a gyors szakszerű ellátás életmentő lehet.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?