Az elmúlt időszak új mentális megbetegedései
- Dátum: 2025.04.30., 04:17
- Udvari Fanni
- képek: pexels
- étkezés, evészavar, gyűjtögetés, hiperszexualitás, lélek, mentális zavar, orthorexia, psziché, PTSD, szorongás, viselkedés
Az ember történelme során mindig foglalkoztak a mentális egészséggel, a lélek állapotával, és ez a figyelem folyamatosan fejlődött az évszázadok során. Bár az ősi kultúrák már próbálták megérteni és kezelni a pszichés zavarokat, a modern tudományos megközelítés csak az elmúlt néhány évben hozott új felfedezéseket, pontosításokat és definíciókat bizonyos mentális betegségekkel kapcsolatban.
Az utóbbi időszakban számos mentális zavart újragondoltak vagy fedeztek fel, ezek közül néhány:
Hiperszexualitás
A szexuális vágy túlzott megnyilvánulása, amely akár az egyén életét is eluralhatja. Az érintettek nem tudnak kiegyensúlyozott kapcsolatokat kialakítani, és a szex segítségével próbálnak kötődni, ami azonban nem hoz valódi kielégülést.
Kényszeres gyűjtögetés
Korábban az obszesszív-kompulzív zavarként (OCD) tartották számon, de az utóbbi időben külön diagnózist kapott. A kényszeres gyűjtögetők túlzottan halmoznak tárgyakat, amelyek már az életüket is akadályozhatják, és a lakásukat vagy környezetüket betölthetik a halmozott dolgok.
Túlevéses zavar
Az étkezési zavarok között, mint az anorexia nervosa és a bulimia, megjelent a túlevéses zavar is. Ez azon személyek problémája, akik túl sokat esznek, akár akkor is, ha nem éhesek, vagy rosszullétig esznek, gyakran heti rendszerességgel, három hónapon keresztül.
Ezek a példák jól mutatják, hogy a társadalom és a tudomány folyamatosan alakítja és pontosítja a mentális betegségek megértését, megnevezését és kezelését, alkalmazkodva a változó környezethez és új felismerésekhez.
Orthorexia nervosa
Az orthorexia egy olyan étkezési zavar, amely az egészséges életmód megszállott megszállottságához kötött. A személyek egyre szigorúbban törekednek az egészséges étkezésre, sokszor kényszeresen, ami a mindennapi életükben problémákat okozhat.
Gyakran egy fogyókúra vagy életmódváltás után alakul ki, és életük központi elemévé válik az étkezés „tisztasága” és „helyessége”.
A tünetek között szerepelhet a kontrollőrület, az étkezés szigorú szabályozása, és a társas kapcsolatok rovására menő túlzott figyelem az ételre.
Poszttraumás stressz szindróma a gyerekeknél
A PTSD egy traumatikus eseményt követő pszichológiai reakció, ami extrém félelmet, tehetetlenséget és más kellemetlen tüneteket okoz. Kezdetben háborús veteránoknál figyeltek meg, de később kiderült, hogy gyermekeknél is kialakulhat, különösen, ha traumatikus esemény érte őket (pl. halálközeli élmény, bántalmazás).
A tünetek közé tartoznak a rémálmok, az emlékbetörések, az érzelmi elzárkózás és a viselkedés változásai.Gyerekek esetében a diagnózis lehetővé teszi, hogy a traumatizált kicsiknél is megállapítsák a PTSD-t, amely diszfunkcióként jelentkezhet az életükben.
Míg az orthorexia egy szigorú, kényszeres étkezési szokással kapcsolatos mentális zavar, addig a PTSD egy traumatikus eseményhez kötődő pszichés reakció, amely mind felnőtteket, mind gyerekeket érinthet, és komoly hatással lehet életminőségükre.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.