Menü

Az elmúlt időszak új mentális megbetegedései

Az ember történelme során mindig foglalkoztak a mentális egészséggel, a lélek állapotával, és ez a figyelem folyamatosan fejlődött az évszázadok során. Bár az ősi kultúrák már próbálták megérteni és kezelni a pszichés zavarokat, a modern tudományos megközelítés csak az elmúlt néhány évben hozott új felfedezéseket, pontosításokat és definíciókat bizonyos mentális betegségekkel kapcsolatban.

Az utóbbi időszakban számos mentális zavart újragondoltak vagy fedeztek fel, ezek közül néhány:

Hiperszexualitás

A szexuális vágy túlzott megnyilvánulása, amely akár az egyén életét is eluralhatja. Az érintettek nem tudnak kiegyensúlyozott kapcsolatokat kialakítani, és a szex segítségével próbálnak kötődni, ami azonban nem hoz valódi kielégülést.

Kényszeres gyűjtögetés

Korábban az obszesszív-kompulzív zavarként (OCD) tartották számon, de az utóbbi időben külön diagnózist kapott. A kényszeres gyűjtögetők túlzottan halmoznak tárgyakat, amelyek már az életüket is akadályozhatják, és a lakásukat vagy környezetüket betölthetik a halmozott dolgok.

Túlevéses zavar

Az étkezési zavarok között, mint az anorexia nervosa és a bulimia, megjelent a túlevéses zavar is. Ez azon személyek problémája, akik túl sokat esznek, akár akkor is, ha nem éhesek, vagy rosszullétig esznek, gyakran heti rendszerességgel, három hónapon keresztül.

Ezek a példák jól mutatják, hogy a társadalom és a tudomány folyamatosan alakítja és pontosítja a mentális betegségek megértését, megnevezését és kezelését, alkalmazkodva a változó környezethez és új felismerésekhez.

Orthorexia nervosa

Az orthorexia egy olyan étkezési zavar, amely az egészséges életmód megszállott megszállottságához kötött. A személyek egyre szigorúbban törekednek az egészséges étkezésre, sokszor kényszeresen, ami a mindennapi életükben problémákat okozhat.

Gyakran egy fogyókúra vagy életmódváltás után alakul ki, és életük központi elemévé válik az étkezés „tisztasága” és „helyessége”.

A tünetek között szerepelhet a kontrollőrület, az étkezés szigorú szabályozása, és a társas kapcsolatok rovására menő túlzott figyelem az ételre.

Poszttraumás stressz szindróma a gyerekeknél

A PTSD egy traumatikus eseményt követő pszichológiai reakció, ami extrém félelmet, tehetetlenséget és más kellemetlen tüneteket okoz. Kezdetben háborús veteránoknál figyeltek meg, de később kiderült, hogy gyermekeknél is kialakulhat, különösen, ha traumatikus esemény érte őket (pl. halálközeli élmény, bántalmazás).

A tünetek közé tartoznak a rémálmok, az emlékbetörések, az érzelmi elzárkózás és a viselkedés változásai.Gyerekek esetében a diagnózis lehetővé teszi, hogy a traumatizált kicsiknél is megállapítsák a PTSD-t, amely diszfunkcióként jelentkezhet az életükben.

Míg az orthorexia egy szigorú, kényszeres étkezési szokással kapcsolatos mentális zavar, addig a PTSD egy traumatikus eseményhez kötődő pszichés reakció, amely mind felnőtteket, mind gyerekeket érinthet, és komoly hatással lehet életminőségükre.

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Amikor a munkahely a lustasággal tesz tönkre

Hallottál már a kiégés (burnout) szindróma „kis testvéréről”, a boreout-ról? Mit is jelent ez pontosan? Legtöbbször nevetségesnek tűnhet unatkozni egy munkahelyen, netán lustának titulálhatjuk az egykedvű kollégákat. Sok esetben azonban nem közönyről van szó, csupán nincsenek kihasználva a munkatárs képességei az adott helyen, amitől a krónikus unalom szindróma áldozatává válhat.