A kézfertőtlenítők árnyoldala
- Dátum: 2025.05.19., 20:53
- Majernyik Szilvia
- képek: pexels
- alkohol, egészség, életmód, fertőtlenítés, fertőzések, káros, kézfertőtlenítő, vírus
A kézfertőtlenítők az utóbbi évekbe észrevétlenül a mindennapjaink részévé váltak. A COVID óta majdnem mindenki táskájában, irodákban, boltokban, orvosi rendelőkben és más közintézményekben találhatunk kihelyezett adagolót. Bár a kézfertőtlenítők kétségtelenül hasznosak lehetnek a fertőzések elkerülésének érdekében, egyre több kutatás és bőrgyógyászati tapasztalat hívja fel a figyelmet arra, hogy túlzott vagy nem megfelelő használatuknak akár káros lehet magunkra és a környezetünkre is.
A legtöbb kézfertőtlenítő hatóanyaga alkohol, jellemzően etanol vagy izopropanol, amelyek 60–90 százalékos koncentrációban hatékonyan elpusztítják a legtöbb baktériumot, vírust és gombát. Ugyanakkor ez a hatás nem szelektív: az alkohol nemcsak a kórokozókat, hanem a bőrön élő jótékony mikroorganizmusokat is elpusztítja, amelyek fontos szerepet játszanak a bőr egészségének fenntartásában és az immunrendszer működésében. E mikrobiom egyensúlyának felborulása hosszú távon érzékenyebbé teheti a bőrt, gyakoribbá válhatnak az irritációk, gyulladások, sőt akár ekcémás tünetek is kialakulhatnak. Ez különösen igaz akkor, ha naponta többször, minden kézmosás után, vagy helyett újra és újra fertőtlenítőhöz nyúlunk.
A kézfertőtlenítők gyakori használata nemcsak a bőr felszínét szárítja ki, hanem a mélyebb rétegekben is csökkenti a természetes zsírréteg és a nedvesség mennyiségét. Ennek következményeként a bőr védekezőképessége csökken, sérülékenyebbé válik, ami elősegítheti a kisebb sérülések, hámsérülések kialakulását – ezek pedig paradox módon éppen megkönnyítik a baktériumok bejutását a szervezetbe. Emellett a gyakori fertőtlenítés hatására kialakulhat kontakt dermatitis, amely bőrpírral, viszketéssel és hámlással járhat. Ez különösen gyakori azoknál, akik érzékeny bőrűek, vagy valamilyen krónikus bőrbetegséggel küzdenek.
Nem elhanyagolható tény az sem, hogy a kézfertőtlenítők gyakran tartalmaznak más, irritáló összetevőket is – például illatanyagokat, színezékeket, tartósítószereket vagy gélképző adalékokat –, amelyek önmagukban is allergiás reakciókat válthatnak ki. Az alkoholmentes kézfertőtlenítők vásárlása sem jelent feltétlenül teljes biztonságot, mivel ezek is tartalmaznak olyan káros anyagokat, amik irritálhatják a bőrt. Amennyiben tudunk róla, hogy több dologra is allergiásak vagyunk érdemes alaposan szemügyre venni az összetevőket.
Egyre gyakrabban kutatott probléma a túlzott fertőtlenítőhasználat hosszú távú hatása az immunrendszerre. Egyes szakértők szerint csökkentheti a szervezet természetes védekezőképességét, mivel az immunrendszer nem találkozik elegendő „ellenféllel”, így nem fejlődik ki megfelelően az ellenválasz. Ez az elmélet összefüggésbe hozható az allergiás és autoimmun betegségek terjedésével is.
Fontos, hogy a kézfertőtlenítőket tudatosan és mértékkel használjuk. Amennyiben van lehetőség szappanos kézmosásra, az általában előnyösebb és kíméletesebb megoldás. A szappan mechanikai úton távolítja el a szennyeződéseket és kórokozókat, miközben nem borítja fel a bőr természetes egyensúlyát olyan mértékben, mint az alkoholos oldatok. Fertőtlenítőt inkább akkor használjunk, ha nincs lehetőségünk kezet mosni – például útközben, tömegközlekedésen vagy zsúfolt helyeken. Érdemes olyan terméket választani, amely mentes az illatanyagoktól és más irritáló összetevőktől, és figyeljünk arra is, hogy a használat után hidratáló krémmel ápoljuk bőrünket.
Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?