Menü

Gyógyvizeink - Ahol ivókútból is kínálják a gyógyító vizet

A kis Zala megyei település, Kehidakustány a gyógy- és termálvizének köszönhetően éledt újjá, s népesült be újra. Ezúttal egy olyan gyógyvízről írunk, ami nemcsak gyógyít, hanem több száz helyi lakosnak is munkát biztosít.

Kehidakustány Keszthelytől mindössze 18 kilométerre fekszik. Nagyon régi kis település, hiszen már a XIII. századból fennmaradt írásos emlékekben is találunk rá vonatkozó adatokat. Az itt feltörő 49-52 Celsius fokos gyógyvíz, igazi éltető energiával látja el a települést, mert nemcsak segít az idelátogatóknak, hanem munkát ad az ittenieknek. Ez azért is nagyon fontos, mert a nyolcvanas években olyan fokú elvándorlás kezdődött meg, hogy félő volt, kihal a falu. Aztán a gyógyvíz miatt megkezdődött a fürdő fejlesztése, ami mostanra évente több tízezer látogatót fogad. A gyógyturizmus pedig megmentette a települést, közel kétszáz embernek ad munkát, s igazi turisztikai gyöngyszemmé varázsolta Kehidakustányt.

Maga a víz kimagasló kálcium-magnézium-hidrogén-karbonátos minősített gyógyvíz. Magas a szulfidion tartalma, ezért a kénes gyógyvizek közé soroljuk. Számtalan problémára, betegségre eredményesen alkalmazzák. Főként reumásoknak, gerinc, illetve ízületi betegségekben szenvedőknek javasolt a kúraszerű alkalmazása. A krónikus idegrendszert érintő mozgásszervi elváltozások, csontritkulás esetén is hatékony. Kifejezetten ajánlott azoknak, akiknek magas a vérnyomása.

Kehidakustányban azok is újjáélednek, akik kimerültek, komoly idegi megterhelésnek vannak kitéve, stresszes az életük, a hétköznapjaik. Sikeresen alkalmazzák nőgyógyászati betegségek esetén is. Gyulladáscsökkentő, ezért bőrproblémák esetén is ajánlott. Felgyorsítja a törések, sérülések, műtéti beavatkozások után a gyógyulást, a rehabilitációt.

A fürőben 14 medence áll rendelkezésre, de nemcsak fürdeni lehet. A Csend szobában kialakítottak egy ivókutat is, amelyből ugyancsak az éltető gyógyvíz folyik. Ennek fogyasztása elsősorban különböző emésztési problémákra ajánlott, ám sokan felfrissülés céljából is isszák.

Fotó:
kehidatermal.hu

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.