Menü

Jó bélflóra, rostok és mozgás

Sok kellemetlenséget megspórolhatunk magunknak, ha időben, még az igazán hideg elkezdjük immunrendszerünk megfelelő, és felépített erősítését.

Mindenki tudja, hogy a téli időszakban a szervezet ellenálló képessége sebezhetőbb: kevesebb vitaminhoz jutunk, kevesebbet mozgunk, kevesebb időt töltünk a szabadban. Ezek mellett több a külső veszélyforrás is köszönhetően az nedves, nyirkos, esős, hideg időjárásnak.

Valakire ezek a dolgok intenzívebben hatnak, míg mások szinte meg sem érzik a változást, ám magunk is tudjuk befolyásolni, hogy melyik csoportba tartozzunk. Immunrendszerünk erősítése szempontjából az első és legfontosabb az, hogy megfelelő táplálkozással segítsünk szervezetünknek a betegségek elleni védelem ellátásában. A vitaminok (A, B, C, E) és különböző, létfontosságú ásványi anyagok bevitele ugyanakkor abban az esetben igazán hatásos, ha bélflóránk megfelelően működik. Ugyanis a bélflórának a védelemben és a tápanyagok megfelelő felszívódásában is kiemelt szerepe van. E védelmi rendszer normál állapotának fenntartásban pedig nekünk, pontosabban táplálkozásunknak van szerepe. Ajánlott joghurtot (élőflórásat) fogyasztani, valamint rostokban gazdag étrendet kialakítani, gyümölcsök és zöldségek rendszeres „bevetésével”.

A mozgás-gazdag életmód is sokat segíthet, bár az is igaz, hogy a téli hónapokban sokaknak gondot okoz a rendszeres sportolás. Viszont már az is nagy lépés, ha valaki több időt tölt a szabadban, a friss levegőn, sétál, vagy biciklivel jár dolgozni. A téli hónapokban ajánlatos az úszással, szaunázással kombinált wellness, amely a test frissítése mellett kiváló stresszoldó is lehet. 

Fotó:
pixabay.com

Mit jelent az úszófül és mely tünetekkel jár?

A strandolás kellemetlen velejárója lehet a füldugulás, fülfájás, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Mit jelent az úszófül, s vajon összefügg a strandolással? Mitől fáj a fülünk úszás után, s miért a gyerekek és fiatalok leginkább érintettek ebben?

Napégés után…

A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.

Ellenőrizzük rendszeresen a vércukorszintünket!

Sokak életét keseríti meg a cukorbetegség, ami köztudottan az egyik leggyakoribb népegészségügyi probléma Magyarországon. A cukorbetegséget megelőzi az inzulinrezisztencia, mely sokszor tünetmentesen jelentkezik. Mit jelent a magas vércukorszint és az alacsony vércukorszint és miért ajánlott mérni. Erről szól mai cikkünk.

Feszültséglevezetés? - Mire jó a stressz?

Azt hihetjük, hogy szükségünk van a stresszre, de közben mégis egyfajta negatív tényezőként gondolunk rá. Holott ha épp megfelelő nyomás helyezkedik ránk, az erőforrásainkat is jobban tudjuk beosztani. Nem utolsó sorban, a stresszes légkörben elért sikereink azok, amelyekre szívesen visszagondolunk: ezek a legnagyobb győzelmeink.

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.