Menü

Rengeteg a munka

Ugyan vége a nyárnak, a főszezonnak, azonban ilyenkor, ősszel is rengeteg teendő vár ránk a konyha-, a kis-, vagy virágos kertben.

Eljött az ideje, hogy gondoskodjunk kertünk tavaszi pompájáról. Igen, jól olvassák, a tavaszi pompáról. Abban az évszakban nyílik ugyanis a nárcisz, a tulipán, a krókusz, a jácint, a hóvirág, vagy a gyöngyvirág is. A hagymáikat pedig szeptember végén, október elején érdemes elvetni, hogy még a kemény fagyok beállta előtt meggyökerezzenek. Akár vadvirág magokat is ültethetünk. Ez azért is fontos, mert vonzzák a méheket, amik igen fontos és hasznos szerepet töltenek be a konyhakertünkben.

Ilyenkor érdemes a rózsatöveket is telepíteni. Érdemes az ültetés előtt négy-öt órára vízbe áztatni a töveket. Az sem árt, ha az ültető gödör alját komposzttal, trágyával szórjuk be, majd a tő elültetése után alaposan iszapoljuk körbe a növényt. Bazsarózsát is szaporíthatunk, a töveket most érdemes elültetni, hasonló módon a hagyományos rózsáéhoz.

Örökzöldeket, gyümölcsfákat is ebben az időszakban ültessünk. A megfelelő méretű gödör aljára mindig kerüljön komposzt, vagy trágya, a csemeték ezt nagyon meg fogják hálálni.

Ha már rendelkezünk bármilyen bokorral, vagy fával, akkor a fagyokig érdemes öntözni őket. Tudni érdemes ugyanis, hogy ezen növények többsége nem a fagy miatt pusztul ki, hanem a szárazság miatt. Alaposan locsoljuk meg őket tehát, felkészítve őket a téli időszakra.

Az epret is ilyenkor kell szétültetni, kigyomlálni, gondozni. Meg is trágyázhatjuk, hiszen ezzel elősegítjük a szaporodását, illetve megnövelhetjük a tavaszi gyümölcshozamot.

A téli fagyokat jól tűrő zöldségek vetésének is eljött az ideje. A téli vajsaláta, a rukkola, a retek, a spenót és a sóska, vagy fagytűrő kelkáposzta és káposzta magokat a megszokott módon helyezzük ágyásokba. A saláta féléket, a retket akár az ablakunkban lévő virágos ládába is vethetjük, egész télen csemegézhetünk belőle.

Póré és fokhagymát is ilyenkor érdemes dugványozni, vagy magról ültetni, hiszen jövő nyáron nagyon élvezzük majd a termés betakarítását.

Az őszi munkálatokhoz tartozik a sárgarépa, zöldség, cékla, pasztinák, zeller, torma és krumpli betakarítása, illetve tárolásának megoldása. Ezeket a legcélszerűbb nyirkos homokban, a pincében tárolni, de akár az erkélyen egy műanyag ládában is eltarthatóak hetekig, ha a sorok közé több réteg papírt teszünk és a fagy beálltával vastag paplannal, takaróval borítjuk be.

Fotó:
pixabay.com

A retró zene mindig trendi

Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?

Idén is lesz Mikulásgyár!

November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!

Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.

Őszi DIY projektek: otthoni dekorációk

Ahogy az őszi hónapok beköszöntenek, a természet egyre színesebb árnyalatokban ragyog, és a hűvösebb időszak is lehetőséget ad arra, hogy a lakásunkat melegebbé, hangulatosabbá tegyük. Ebben a cikkben olyan egyszerű, mégis nagyszerű DIY ötleteket nézhetünk meg, amelyekkel tökéletes dekorációkat készíthetünk a hűvös időszakra.

A mese hatása a pszichére

Rengeteg gyermekekkel foglalkozó szakember, coach, pszichológus és pedagógus használja a meséket terápiás céllal. Ezért is alakult ki a meseterápia fogalma.