Menü

Kézmosással és antibakteriális szappannal a fertőzések terjedése ellen

Október 15. a Kézmosás Világnapja, melynek célja, hogy a gyakran elhanyagolt, alapvető higiéniai tevékenységre, a kézmosás fontosságára hívja fel a lakosság, és főleg a fiatalabb generáció képviselőinek figyelmét. Ennek alkalmából a Dettol, a Budapest Hegyvidék Önkormányzata által fenntartott Orbánhegyi Óvoda gyermekeinek, Dr Fekete Ferenc a Heim Pál Gyermekkórház osztályvezető főorvosának közreműködésével, játékos feladatokon keresztül szemléltette a baktériumok terjedését, valamint a helyes kézmosás technikáját.

Az egészségünk megóvásának, valamint a baktériumok és fertőzések terjedésének megakadályozásának első számú fegyvere az alapos kézmosás. A hatékony kézmosáshoz azonban nem elég csupán kezünket a víz alá tartani, ebben a folyamatban annak technikája valamint az ehhez használt tisztálkodószereknek is jelentős szerep jut. Az egyszerűen vízzel történő kézmosás ugyanis hatékony lehet a szemmel látható kosz és szennyeződések eltüntetésére, azonban a kezünkön található baktériumokat nem pusztítja el.

Egy nemzetközi kutatás szerint, mely a kritikus alkalmak – mint vécézés, gyermekek tisztába tétele, étkezés, stb – előtti, illetve utáni szappannal való kézmosás sűrűségét vizsgálta, az derült ki, hogy világszerte 0 és 34 százalék között mozog annak gyakorisága. Ennek hátterében azonban általában nem a szappan hiánya áll, hanem az, hogy a szappanokat első sorban a fürdéshez és a mosáshoz kapcsolják az emberek, mely szokásbeli problémákat vet fel. „A kézmosás fontosságára nem lehet elég korán felhívni a gyermekek figyelmét. Ahhoz, hogy ez felnőtt korban mindenkinek alapvető és rutinszerű tevékenységgé váljon, már egész kicsi korban el kell kezdeni ennek oktatását. Így itt az óvodában is már ehhez szoktatjuk a csemetéinket egészen a kiscsoporttól kezdve” – mondta Doba Csilla, az Orbánhegyi Óvoda óvodapedagógusa.

A Kézmosás Világnapja alkalmából az Orbánhegyi Óvoda gyermekei egy speciális fluoreszkáló gél és játékos feladatok segítségével tapasztalhatták meg, hogy a baktériumok milyen egyszerűen terjednek kézről-kézre, a közös játékokra, kilincsre vagy bármilyen egyéb használati tárgyra, akár egy egyszerű érintéssel. Így egy elszalasztott kézmosás és egy baktériumoktól hemzsegő kéz is egész baktérium- illetve fertőzés láncolatot indíthat el.

 A baktériumlánc kísérletet követően a helyes kézmosás technikáját a gyermekek Dr Fekete Ferenc, a Heim Pál osztályvezető főorvosa segítségével sajátíthatták el. „Kézmosás során vannak olyan tipikus részek a kézfejünkön, melyeket gyakran hajlamosak vagyunk kihagyni – ilyenek lehetnek az ujjpercek, az ujjak köze vagy akár sok esetben az egész hüvelykujj. Ezért fontos, hogy azon túl, hogy elmagyarázzuk a gyermekeknek, miért fontos a kézmosás, megmutassuk azt is, hogy hogyan kell alaposan megtisztítani kezeinket” - mondta Dr. Fekete Ferenc. „A kézmosás jelentős szerepet játszhat a fertőzések bekövetkezése illetve azok továbbterjedésének megakadályozásában, így ennek ismerete és rendszeres alkalmazása akár pajzsként is szolgálhat szervezetünk számára. A leghatékonyabb eredményt pedig úgy érhetjük el, ha antibakteriális szappant használunk a kézmosáshoz.”

Az antibakteriális szappanok elpusztítják a baktériumok 99,9 százalékát, így használatukkal megbízhatóan léphetünk fel a láthatatlan kórokozók ellen. „A Dettol elhivatottan dolgozik azon, hogy világszerte felhívja a figyelmet a kézmosás és a kézhigiénia fontosságára, így ma, a Kézmosás Világnapján is erre törekedtünk”- nyilatkozta Somlai Anna, a Dettol kategóriamenedzsere. „Antibakteriális szappanjainkat igyekszünk folyamatosan megújítani, hogy a kézmosás ne csupán egy hatékony védekezési eszköz, hanem élmény legyen kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Számos visszajelzés érkezik hozzánk anyukáktól, akik arról számolnak be, hogy a Dettol érintés nélküli készülék nagyban hozzásegítette gyermeküket ahhoz, hogy megszeressék a kézmosást. Reméljük, az Orbánhegyi Óvoda gyerkőcei is örömöt lelnek majd bennük”- tette hozzá Somlai Anna, majd átadta a Dettol adományt Orbánhegyi Óvoda számára.

Forrás, fotó:
Well PR Ügynökség

Probiotikum, higiénia, és tudatosság a nyugodt utazásért

Napsütés, tengerpart, finom ételek – a nyaralás sokak számára a kikapcsolódás csúcspontja. Ám az élményt könnyen beárnyékolhatja egy kellemetlen gyomorrontás vagy hasmenés. Szerencsére némi tudatossággal megelőzhetjük, hogy a pihenés napjait a mosdóban töltsük.

Ne hagyjunk életet a forró járműben!

Nyáron a hőmérséklet akár percek alatt életveszélyes szintre emelkedhet egy lezárt autó belsejében. Ennek ellenére még mindig előfordul, hogy figyelmetlenségből vagy pillanatnyi döntésből adódóan valaki gyermekét vagy háziállatát az autóban hagyja, amíg gyorsan elintéz valamit. Ez a „csak pár percre” hozzáállás azonban tragikus következményekkel járhat.

Naptej kisokos

A naptej nem csupán a strandon hasznos – egész évben érdemes odafigyelni a fényvédelemre. Tudod, mit jelent az SPF, hogyan kell helyesen alkalmazni a naptejet, és milyen típust válassz a bőrtípusodhoz? Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összegyűjtöttünk, hogy biztonságosan élvezhesd a napsütést.

Miért érint egyre több fiatalt a frontérzékenység?

A klímaváltozás hatásai egyre több területen érezhetők, és az időjárási frontokhoz kapcsolódó panaszok – amelyek korábban főként az idősebb generációkat érintették – egyre gyakrabban jelennek meg már fiatalabb korban is. Melyek ezek a tényezők, és milyen panaszokat okozhatnak?

Fogászati kisokos

Fontos tisztáznunk, hogy a fog ápolásának a célja, hogy megvédjük fogainkat a különböző betegségektől, emellett szép és ápolt fogaink legyenek. Amit otthon tehetünk ennek érdekében az a megfelelően végzett, rendszeres fogmosás, szájvízhasználat, fogorvosi kontrollvizsgálat.