Olajos magvak – a lenmag és a szezámmag
- Dátum: 2013.11.12., 18:54
- esszenciális zsírsavak, gyulladáscsökkentő, kalcium, kozmetika, lenmag, napraforgó, pisztácia, szezámmag, tojásallergia
Az olajos magvakról leginkább a nassolás juthat eszünkbe, például a napraforgó és a pisztácia, s mint az elnevezésük is mutatja, rendkívül magas a zsírtartalmuk. Azonban nem csak baráti összejöveteleken lehet ropogtatni előlük, hanem alkalmasak például a sütőipari felhasználásra is, s egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk is jelentős. Ilyen például a lenmag és a szezámmag.
A lenmag sok olajos maghoz hasonlóan kiemelkedő mennyiségben tartalmaz esszenciális zsírsavakat (Omega 3 és Omega 6), s fogyasztása jótékony hatást fejt ki az érfalakra és az ízületekre. Megelőzi az érelmeszesedést, de olajos mag révén kismértékű hashajtó hatása is van, magas rosttartalma pedig magába szívja a szervezet számára használhatatlan méreganyagokat, vagyis kitűnő méregtelítő hatással bír. Olaját a kozmetikai ipar is alkalmazza, mert kitűnő hatást fejt ki a bőrre is.
A táplálkozásban lenolajat saláták készítésére is lehet használni, ízletes vitaminbomba készíthető a segítségével. Fontos alapanyaga a teljes kiőrlésű pékáruknak, kenyereknek és pogácsáknak, s rendkívül jól használható aprósütemények ízesítésére is. Lisztté őrölve máshoz keverve az egészséges táplálkozás alkotóeleme, vízzel elkeverve pedig a tojást lehet vele helyettesíteni, ami jó hír a tojásallergiásoknak. Sok magnéziumot, kalciumot, káliumot, vasat és foszfort tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, a leggyakoribb rák és szív-érrendszeri betegségek ellen kiváló hatással rendelkezik.
A szezámmag fogyasztása kiemelkedően magas a kalcium tartalma miatt is egészséges, a magok közül kalciumból ez tartalmazza a legtöbbet. A szervezet számára könnyen emészthető, lassítja az öregedés folyamatát. A lenmag B1 és az E vitamin tartalma mellett nagy mennyiségű vasat raktároz, bővelkedik ásványi anyagokban, melyek közül a mangán, réz, magnézium, foszfor és cinktartalom kiemelkedő. A lenmaghoz hasonlóan a sütőipar előszeretettel használja.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.