Olajos magvak – a lenmag és a szezámmag
- Dátum: 2013.11.12., 18:54
- esszenciális zsírsavak, gyulladáscsökkentő, kalcium, kozmetika, lenmag, napraforgó, pisztácia, szezámmag, tojásallergia
Az olajos magvakról leginkább a nassolás juthat eszünkbe, például a napraforgó és a pisztácia, s mint az elnevezésük is mutatja, rendkívül magas a zsírtartalmuk. Azonban nem csak baráti összejöveteleken lehet ropogtatni előlük, hanem alkalmasak például a sütőipari felhasználásra is, s egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuk is jelentős. Ilyen például a lenmag és a szezámmag.
A lenmag sok olajos maghoz hasonlóan kiemelkedő mennyiségben tartalmaz esszenciális zsírsavakat (Omega 3 és Omega 6), s fogyasztása jótékony hatást fejt ki az érfalakra és az ízületekre. Megelőzi az érelmeszesedést, de olajos mag révén kismértékű hashajtó hatása is van, magas rosttartalma pedig magába szívja a szervezet számára használhatatlan méreganyagokat, vagyis kitűnő méregtelítő hatással bír. Olaját a kozmetikai ipar is alkalmazza, mert kitűnő hatást fejt ki a bőrre is.
A táplálkozásban lenolajat saláták készítésére is lehet használni, ízletes vitaminbomba készíthető a segítségével. Fontos alapanyaga a teljes kiőrlésű pékáruknak, kenyereknek és pogácsáknak, s rendkívül jól használható aprósütemények ízesítésére is. Lisztté őrölve máshoz keverve az egészséges táplálkozás alkotóeleme, vízzel elkeverve pedig a tojást lehet vele helyettesíteni, ami jó hír a tojásallergiásoknak. Sok magnéziumot, kalciumot, káliumot, vasat és foszfort tartalmaz. Gyulladáscsökkentő, a leggyakoribb rák és szív-érrendszeri betegségek ellen kiváló hatással rendelkezik.
A szezámmag fogyasztása kiemelkedően magas a kalcium tartalma miatt is egészséges, a magok közül kalciumból ez tartalmazza a legtöbbet. A szervezet számára könnyen emészthető, lassítja az öregedés folyamatát. A lenmag B1 és az E vitamin tartalma mellett nagy mennyiségű vasat raktároz, bővelkedik ásványi anyagokban, melyek közül a mangán, réz, magnézium, foszfor és cinktartalom kiemelkedő. A lenmaghoz hasonlóan a sütőipar előszeretettel használja.
Fotó:
pixabay.com
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Mennyi vizet kellene valójában innunk?

Ha nagyon meleg van, sokat izzadunk vagy ha keményen edzünk és sok folyadékot veszítünk, akkor felborulhat a szervezetben az elektrolitok egyensúlya, ekkor lehetünk dehidratáltak. Mennyi vizet kellene valójában innunk?
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.