Menü

Finom és cukros

Alaposan fel kell kötni a nadrágunkat, ha a közvélekedés által egészségesnek tartott finomságból, a gyümölcsjoghurtból valóban egészségeset szeretnénk választani.

A piacon lévő gyümölcsjoghurtokat a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) tesztelte a közelmúltban. A felmérés eredménye nem túl biztató, bár aki kicsit is képben van élelmiszerügyileg, számíthatott valami ilyesmire.

A divatos gyümölcsjoghurtok általában az egészséges táplálkozás alappilléreiként vannak eladva, ezzel szemben az igazság az, hogy a legtöbb termékben kevés a valódi gyümölcs, és sok a hozzáadott cukor. A gyártók a különböző adalékanyagokkal sem spórolnak, az aromák, színezékek, tartósítószerek nem ártalmasak az egészségre, viszont annak minősége szempontjából feleslegesek.

A TVE 16 terméket tesztelt és a próbából világosan kiderül, hogy a gyümölcsjughurtok inkább számítanak édességnek, mint egészséges tápláléknak. A vizsgált áruk közül mindössze kettő tartalmazott nagyobb arányban valódi gyümölcsöt, mint hozzáadott cukrot. A Cserpes epres joghurt és a Spar Natur Bio szamócás termék szerepelt a legjobban a felmérésen, előbbi előállításánál ráadásul adalékanyagot sem használnak.

Az utolsó helyen a Danone Könnyű és Finom eperízű, élőflórás, zsírszegény joghurt végzett, a sok cukor és adalék miatt, illetve abból az okból, hogy nincs benne valódi gyümölcs, csak koncentrátum.

Természetesen a gyümölcsjoghurtok minősége általában az árban is visszaköszön, azért vannak kivételek, ettől függetlenül ahogyan a fent említettek is jelzik, érdemes a vásárlás előtt a tartalmat is böngészni.

Fotó:
pixabay.com

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.