Baráti elfogultság
- Dátum: 2013.12.15., 19:54
- barát, elfogultság, kapcsolat, őszinteség, pszichológiai kutatás
Barátaink véleménye fontos kiindulópontot jelent a körülöttünk lévő világ megismerésében, felfedezésében. Önértékelésünkre és önismeretünkre is nagy befolyással lehet.
Dilemmáink, problémáink, kételyeink megoldásában is legtöbbször a barátainktól kérünk „szakvéleményt”. De vajon milyen szándékkal tesszük ezt, mi motivál erre minket? Őszinteséget várunk, és emiatt fordulunk bizalommal feléjük? Vagy érezzük, azt az általános támogatást (elfogultságot) ami barátainktól jön, és valójában nem is konkrét tanácsra, objektív véleményre vágyunk, hanem megerősítésre, feltétel nélküli elfogadásra?
Egy pszichológiai kutatásban baráti párokat vizsgáltak, azt figyelték meg, hogy hogyan írják le, ítélik meg egymás személyiségét. Ezt követően különböző szerepgyakorlatokat is végeztek, melyekről készült videofelvételeket, a szereplők barátai és idegenek is kiértékelték. Az eredmények egyértelműen kimutatták a baráti elfogultságot. E szerint barátainkat a legtöbb helyzetben nem aktuális cselekedeteik alapján ítéljük meg, hanem a róluk alkotott általános kép alapján.
Ez alapján a baráti tanácsok kevésbé vonatkoztathatóak az adott szituációra, ugyanakkor általános támogatást jelentenek, ami fontos erőforrás lehet az élet feladatival való megküzdésben. Ez az elfogultság igazából egy baráti elfogadást jelent, melyre minden embernek szüksége van.
A szakértők a vizsgálattal kapcsolatban a formális helyzetekre való következtetéseket emelik ki. Mindez ugyanis azt is bizonyítja, hogy a munka és a barátság keverése veszélyes lehet. Mivel nem biztos, hogy barátainkat megfelelően tudjuk értékelni hivatalos, munkával kapcsolatos szempontok mentén is, ilyen körülmények között az elfogultság, megtévesztő lehet, és nem feltétlenül előnyös.
Fotó:
pixabay.com
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.
Szendvicsgeneráció – két nemzedék közé ragadva

A szendvicsgeneráció tagjai, akik ellátják a múltat és jövőt is egyszerre, mely nem kis nehézséget jelent. Egy elég szívszorító, de mindennapos probléma, amiről keveset beszélünk, pedig sokkal többet kéne.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?