Ferenc pápa: telitalálat
- Dátum: 2013.12.28., 19:29
- év embere, Ferenc pápa, katolikus egyház, reform
Ferenc pápát választotta az év emberének a Time című amerikai magazin. A katolikus egyházfő a brit The Times-nál, és a francia Le Monde napilapnál is megkapta a kitüntető címet.
Az argentin származású Jorge Mario Bergoglio idén tavasszal lett pápa, miután XVI. Benedek lemondott. Ő az első amerikai, az első déli féltekéről származó, az első jezsuita a katolikus egyházfők sorában, és nagyon hosszú idő, a 8. században élt III. Gergely óta az első nem európai.
A 21. században a keresztény vallás, benne a katolikus egyházzal komoly kihívás elé néz. Ezt már egyházon belül is régóta tudják, és sokak szerint éppen emiatt olyan vezetőt akartak, aki megfelel az új kihívásoknak. Erre szokták mondani: telitalálat.
Némi képzavarral élve Ferenc pápa ugyanis zajos sikert aratott. Remek a kisugárzása, példamutató a magatartása, közvetlen a személyisége – dicsérik azok a médiumok, amelyek az év emberének választották, de nemcsak ők méltatják, igazából az új pápa elismertsége igen széleskörű. A katolikus egyház legfőbb kritikusai is kénytelenek belátni, Ferenc pápa érkezésével Vatikán új dimenzióba léphet.
Ennek az új dimenziónak persze csak a felszíne a pápa könnyedebb szereplése, közvetlen megjelenése, új szituációkban való feltűnése. Azonban az is igaz, hogy mindez fontos üzenet, a változás szele, a felfrissülés jele. Az új pápa – megválasztása óta is - szerény, visszafogott életet él, emellett közvetlen és szereti a szórakozást (például az operát és a labdarúgást), ugyanakkor sok mindenben konzervatív: elutasítja az abortuszt, a fogamzásgátlást, az eutanáziát és a halálbüntetést.
Ferenc pápa elkötelezte magát a szegények és a béke védelmének érdekében, és úgy tűnik, komolyan is veszi feladatait. Érdekesség, hogy személyisége és múltja miatt mind az egyházon belül, mind azon kívül alkalmasnak találják a reformok megvalósítására.
Ha pápasága a 2013-ban megkezdett úton halad tovább, korszakos egyházfőként jegyzik majd nevét a történelemben.
Fotó:
pixabay.com
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.
Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.
Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.