Ferenc pápa: telitalálat
- Dátum: 2013.12.28., 19:29
- év embere, Ferenc pápa, katolikus egyház, reform
Ferenc pápát választotta az év emberének a Time című amerikai magazin. A katolikus egyházfő a brit The Times-nál, és a francia Le Monde napilapnál is megkapta a kitüntető címet.
Az argentin származású Jorge Mario Bergoglio idén tavasszal lett pápa, miután XVI. Benedek lemondott. Ő az első amerikai, az első déli féltekéről származó, az első jezsuita a katolikus egyházfők sorában, és nagyon hosszú idő, a 8. században élt III. Gergely óta az első nem európai.
A 21. században a keresztény vallás, benne a katolikus egyházzal komoly kihívás elé néz. Ezt már egyházon belül is régóta tudják, és sokak szerint éppen emiatt olyan vezetőt akartak, aki megfelel az új kihívásoknak. Erre szokták mondani: telitalálat.
Némi képzavarral élve Ferenc pápa ugyanis zajos sikert aratott. Remek a kisugárzása, példamutató a magatartása, közvetlen a személyisége – dicsérik azok a médiumok, amelyek az év emberének választották, de nemcsak ők méltatják, igazából az új pápa elismertsége igen széleskörű. A katolikus egyház legfőbb kritikusai is kénytelenek belátni, Ferenc pápa érkezésével Vatikán új dimenzióba léphet.
Ennek az új dimenziónak persze csak a felszíne a pápa könnyedebb szereplése, közvetlen megjelenése, új szituációkban való feltűnése. Azonban az is igaz, hogy mindez fontos üzenet, a változás szele, a felfrissülés jele. Az új pápa – megválasztása óta is - szerény, visszafogott életet él, emellett közvetlen és szereti a szórakozást (például az operát és a labdarúgást), ugyanakkor sok mindenben konzervatív: elutasítja az abortuszt, a fogamzásgátlást, az eutanáziát és a halálbüntetést.
Ferenc pápa elkötelezte magát a szegények és a béke védelmének érdekében, és úgy tűnik, komolyan is veszi feladatait. Érdekesség, hogy személyisége és múltja miatt mind az egyházon belül, mind azon kívül alkalmasnak találják a reformok megvalósítására.
Ha pápasága a 2013-ban megkezdett úton halad tovább, korszakos egyházfőként jegyzik majd nevét a történelemben.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.