Menü

Sokoldalú levendula

Írásunk főszereplője egyszerre illatosító és kölni alapanyag, fűszer, gyógynövény, illetve kozmetikai  alkotóelem. Ennyi jó tulajdonsággal és széleskörű felhasználással csak kevés növény büszkélkedhet.

A levendula jellegzetes színe és illata nekünk magyaroknak elsősorban a Tihanyi-félsziget lankáiról ismerős. A Balaton partjára a 20. század elején telepítették az árvacsalánfélék családjába tartozó növényfajt, persze hazánk ennél már jóval korábban megismerkedett a levendulával. A 17. században már fellelhető a szakirodalomban, az 1700-as években pedig már szélesebb körben elterjedt a felhasználása.

Az emberiség már az ókorban kedvelte a levendula különböző fajait, közülük kiemelten a közönséges levendulát, amely a mediterrán térségből ered. A népszerűsége nem volt véletlen, hiszen virágait, leveleit, olaját felhasználva méregtelenítésre, fertőtlenítésre, nyugtatóként, fejfájásra, szemgyulladásra, gyomor és bélpanaszokra alkalmazták többek között.

Említésre méltó a kozmetikai ipar kialakulásában betöltött szerepe, a levendula az eredeti kölni egyik alkotóeleme, és számos mai termék, krémek, kenőcsök, parfümök alapanyaga. Az illatosítás mellett kitűnő a különböző kártevők távol tartására is.

A konyhaművészetben is hasznosítják jó tulajdonságait, kevésbé ismert, de különböző szószokban elengedhetetlen fűszernek számít, emellett számos más ételt is ízesítenek vele. 

Fotó:
pixabay.com

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?