Menü

A sérülések nagy része elkerülhető

A sérülések a sportolás, a mozgásgazdag életmód természetes velejárói. Elkerülhetetlenek, de a kockázatot lehet, és érdemes is csökkenteni. Fiatalon és idősebb korban egyaránt.

Sok szülő úgy választ sportágat csemetéjének, hogy az elsők közt azt latolgatja, mekkora veszélybe kerülhet gyermeke testi épsége. Ez helyes, de az igazság az, hogy általában nem azok a mozgásformák a legveszélyesebbek, amelyeket a közvélekedés gyakran emleget e téren. A választásnál fontosabb szempont, hogy mi illik az egyénhez, testalkatához, képességeihez, érdeklődési köréhez, illetve időbeosztásához, a több csak ezután kezdődik. Nem jellemző, hogy a sportoló gyermekekre ne figyeljenek oda, ugyanakkor a saját óvintézkedéseket is érdemes megtenni. A legjobb az, ha már fiatalon tudatosul a helyes gyakorlat, amely végigkíséri az adott sportágat, legyen az bármilyen mozgásforma.

Az egyik legfontosabb a helyes, precíz bemelegítés elsajátítása. Gyakran látni, fiataloknál és idősebbeknél egyaránt, hogy a felek – mondjuk fociban – egyszerűen belevetik magukat a küzdelembe, és baj gyorsan megvan. Néhány egyszerű gyakorlattal kiküszöbölhető a kockázat jelentős része, minimális izomátmozgatás után jöhet a nyújtás, valamint a boka, a térd, a derék és a végtagok többi részének a bemelegítése. Mindezzel a szalagokat, az izmokat és csontjainkat is védjük.

Bár ezt általában csak később érezzük, érdemes már idejében odafigyelni arra, hogy milyen körülmények között sportolunk. A cipő, a többi sporteszköz és a pálya milyensége, állapota sok mindent befolyásolhat, jó és rossz értelemben egyaránt.

A megfelelő védőfelszerelések beszerzése alapvető feladat, amelyet spórolásból sem szabad elmulasztani.

Amennyiben mégis megtörténik a sérülés, fontos az alapos kivizsgálás és kezelés, hiszen a félig gyógyulás később komoly, akár hosszú távú, tartós problémákat okozhat.

Fotó:
sxc.hu

Dermatillománia, mit tudsz a bőrtépkedésről?

A bőrkapirgálás alapvetően nem gond addig, amíg az ember nem rögeszmésen teszi ezt a testével, viszont amikor már kényszeresen csinálja, akkor további gondokat eredményez.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?