Menü

A sérülések nagy része elkerülhető

A sérülések a sportolás, a mozgásgazdag életmód természetes velejárói. Elkerülhetetlenek, de a kockázatot lehet, és érdemes is csökkenteni. Fiatalon és idősebb korban egyaránt.

Sok szülő úgy választ sportágat csemetéjének, hogy az elsők közt azt latolgatja, mekkora veszélybe kerülhet gyermeke testi épsége. Ez helyes, de az igazság az, hogy általában nem azok a mozgásformák a legveszélyesebbek, amelyeket a közvélekedés gyakran emleget e téren. A választásnál fontosabb szempont, hogy mi illik az egyénhez, testalkatához, képességeihez, érdeklődési köréhez, illetve időbeosztásához, a több csak ezután kezdődik. Nem jellemző, hogy a sportoló gyermekekre ne figyeljenek oda, ugyanakkor a saját óvintézkedéseket is érdemes megtenni. A legjobb az, ha már fiatalon tudatosul a helyes gyakorlat, amely végigkíséri az adott sportágat, legyen az bármilyen mozgásforma.

Az egyik legfontosabb a helyes, precíz bemelegítés elsajátítása. Gyakran látni, fiataloknál és idősebbeknél egyaránt, hogy a felek – mondjuk fociban – egyszerűen belevetik magukat a küzdelembe, és baj gyorsan megvan. Néhány egyszerű gyakorlattal kiküszöbölhető a kockázat jelentős része, minimális izomátmozgatás után jöhet a nyújtás, valamint a boka, a térd, a derék és a végtagok többi részének a bemelegítése. Mindezzel a szalagokat, az izmokat és csontjainkat is védjük.

Bár ezt általában csak később érezzük, érdemes már idejében odafigyelni arra, hogy milyen körülmények között sportolunk. A cipő, a többi sporteszköz és a pálya milyensége, állapota sok mindent befolyásolhat, jó és rossz értelemben egyaránt.

A megfelelő védőfelszerelések beszerzése alapvető feladat, amelyet spórolásból sem szabad elmulasztani.

Amennyiben mégis megtörténik a sérülés, fontos az alapos kivizsgálás és kezelés, hiszen a félig gyógyulás később komoly, akár hosszú távú, tartós problémákat okozhat.

Fotó:
sxc.hu

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.