Menü

Házi praktikák: Természetes vízkőoldó

A vegyszermentes háztartásból nem hiányozhat a citromsav, amely biológiailag könnyen lebomló vegyület és mindenféle felületen, anyagon hatásos vízkőoldó, remek tisztítószer.

A citromsavat még a nagymamám is gyakorta használta, amíg meg nem fertőzték a televízióban látott reklámok. Becsületére legyen mondva, jó néhány csodaszert kipróbált, ám egy nap azt mondta, inkább visszatér a jól megszokott, bejáratott szereihez, mert azok nem vegyszerszagúak és tized annyiba kerülnek, mint az agyon ajnározott, bolti vegyszerek. Így ismerkedtem meg a citromsavval.

A citromsav és fehér, kristályos anyag, amely enyhén savas kémhatású. E tulajdonsága miatt remek vízkőoldó. Nagyon jó, hogy mindenféle felületen hatásos, legyen szó műanyagról, fémről, vagy üvegről. A kávéfőzőgépet (vagy teafőzőt), sőt a vízforralót is ezzel tisztítjuk, mert egyrészt szépen feloldja a lerakódásokat, másrészt pedig nem hagy maga után olyan kellemetlen, erős szagot, mint az ecet. Pontosabban semmilyen szagot sem hagy maga után, és ez a kávéfőző esetében nagyon fontos kérdés.

A citromsav egyébként természetes formában számtalan savanykás gyümölcsben, zöldségben megtalálható. A ribizliben, a málnában, a szederben, vagy a sóskában nagy mennyiségben van jelen. De a citrusfélékben is megtalálhatjuk, sőt a félig érett citromból vonják ki és állítják elő a kristályos formáját is.

Vízzel is oldhatjuk, így remek folttisztítót és fehérítőt kapunk. A szőnyegekből a makacs foltokat, vagy a gyerekruhákból a kivehetetlennek tűnő főzelék- és gyümölcsfoltokat alaposan dörzsöljük be vele, hagyjuk állni egy negyedórát, majd meleg vízzel (60 fokon) mossuk ki a ruhaneműt, vagy öblítsük át meleg vízzel a szőnyeget.

A citromsavat sokan természetes tartósítószerként is alkalmazzák, befőzéskor, lekvárok, savanyúságok esetén.

Fotó:
pixabay.com

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?