Tiszta levegőt!
- Dátum: 2014.03.27., 19:26
- betegség, halál, Légszennyezettség, rossz levegő
Egészen addig nem gondolunk a levegő tisztaságának fontosságára, amíg az utcai benzingőzt már csak maszkkal bírjuk ki, vagy addig, amíg el nem olvassuk az ezzel kapcsolatos halálozási statisztikákat.
Előttünk van a kép, ahogyan a legfontosabb ázsiai iparterületek lakói, mondjuk Kínában, sűrű ködszerű szmogban, szájukon maszkkal sétálnak a járdákon. Sietnek, hiszen ki akar ilyen levegőn sokáig kint lenni. Persze ez nem csak fullasztó és kellemetlen, hanem rendkívül káros is. Nem csoda, hogy az Ázsiában élőknél a legmagasabb a szennyezett levegő áldozatainak száma.
Ez a mostani véglet, természetesen nem kell ahhoz szmogköd, hogy a levegő rossz és egészségkárosító legyen. A szennyezett levegő okozta halálesetek száma ijesztő méretet és növekedési pályát mutat.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO friss statisztikái szerint évente hétmillió ember esik áldozatul a rossz levegőnek. A légszennyezés hatalmas közegészségügyi kockázatot jelent, ráadásul a statisztika katasztrofális képet tár elénk. A legfrissebb jelentés szerint néhány év alatt megkétszereződött azok száma, akiknek halála erre az okra vezethető vissza. A növekedés hatalmas mértékéhez az is hozzátartozik, hogy újfajta módszerrel, szélesebb földrajzi területen vizsgálódtak és ma már többet tudnak bizonyos betegségek és a légszennyezettség összefüggéséről is. Ettől függetlenül a szám és az irány egyaránt rendkívül negatív.
Fontos megjegyezni, hogy a légszennyezettség nem csak a városban élőket érinti, hanem a vidékieket is, és rossz, káros levegőről nem csak az utcán beszélhetünk, hanem a lakáson belül is. Utóbbit elsősorban a korszerűtlen, hibás fűtési és főzési technológia okozza.
A szakemberek megoldást sürgetnek, hiszen a tendencia alapján egyre több ember érint a légszennyezettség, amely a légúti betegségek mellett számos súlyos végkimenetelű egészségügyi problémát okoz nap, mint nap.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.