Menü

Meditációval a komoly betegségek megelőzéséért

A rendszeres meditáció jótékony hatásairól régóta olvashatunk, főleg a mentális állapot egészségének megőrzésében van jelentős szerepe. Újabb vizsgálatok azonban arra is rámutattak, hogy a meditációnak akár komolyabb betegségek megelőzésében is jelentős szerepe lehet.

A rendszeres meditáció jobb koncentrációt és teljesítőképességet eredményez, ezen kívül pedig a stressz hatásokat is kiválóan kompenzálja, így mind fizikai mind mentális szinten jelentős pozitív hatással lehet szervezetünkre.

Amerikai kutatók pedig azt is kimutatták, hogy a meditáció akár még a génekre is hatással lehet, hosszú távon ugyanis megváltoztatja azok aktivitását. Ez az összefüggés persze csak valóban rendszeresen és hosszútávon meditáló embereknél mutatható ki. Az említett vizsgálatban rendszeresen meditáló embereket vontak be, akiknél- szemben a kontrollcsoporttal, bizonyos gének aktivitása molekuláris szinten csökkent.

Azt is megállapították, hogy főleg a gyulladásos folyamatokért felelős gének aktivitása csökkent, amely felvetette a meditáció szerepének, jelentőségének kérdését komolyabb betegségek megelőzésében.

Mivel a gyulladásos folyamatok számos súlyos betegség kialakulásáért felelősek, úgy, mint a rák illetve az Alzheimer-kór, az ezzel kapcsolatos gének működésének befolyásolása kiemelkedő jelentőséggel bír. Ha tehát a meditáció valóban hatással lehet az említett, pozitív változások elérésére szervezetünkben, akkor egészségmegőrző szerepe jóval jelentősebb, és összetettebb, mint azt eddig gondoltuk volna.

Fotó:
pixabay.com

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.

Az érzelmileg labilis személyiségzavar nyomában

Személyiség és a személyiségzavarok komplex témája valóban fontos, és az érzelmileg labilis személyiségzavar (Borderline Personality Disorder, BPD) különösen sok kihívást jelenthet a szenvedők számára. A zavar jellemzői, mint az impulzív cselekedetek, a hangulat ingadozása, és a személyes kapcsolatok instabilitása, komoly hatással lehetnek az egyén életére, mind személyes, mind szakmai szinten.